Özdemir, 'Adana Mersin Bölgesi 3 yılda nasıl en yoksul bölge oldu?'

Ana Sayfa » Güncel » Uluslararası Kızkalesi Turizm Festivali Başladı

Uluslararası Kızkalesi Turizm Festivali Başladı

2012-2015 yılları arasında dört kez ulusal düzeyde gerçekleştirilen ve geçtiğimiz yıl ilk kez Uluslararası boyuta taşınan 2. Uluslararası Kızkalesi Turizm Festivali’nin açılışı, Kalkınma Bakanı Sayın Lütfi Elvan’ın teşrifleriyle yapıldı.

 
 
Uluslararası Kızkalesi Turizm Festivali Başladı

Mersin Valiliği himayesinde Büyükşehir Belediyesi, Erdemli Belediyesi ve Kızkalesi Turizm ve Kültür Derneği tarafından gerçekleştirilen festivalin Kızkalesi Halk Plajı’nda düzenlenen Açılış Töreni’ne Vali Ali İhsan Su’nun yanı sıra Mersin Milletvekilleri Yılmaz Tezcan ve Baki Şimşek, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Kızkalesi Turizm ve Kültür Derneği Başkanı Hüseyin Çalışkan, il protokolü, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, sporcular ile yerli ve yabancı çok sayıda turist katıldı.


 
Bakan Elvan; “ Kızkalesi Akdeniz’in Altın Küpesidir ”
 
Saygı duruşunda bulunulması ve akabinde şanlı İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan açılışta yaptığı konuşmasında Kızkalesi’ni Akdeniz’in altın küpesi olarak nitelendiren Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, düzenlenen bu uluslararası festival ile birlikte Kızkalesi’nin sadece Akdeniz Turizminde değil, dünya turizminde de bilinen ve tanınan bir merkez haline geleceğini kaydetti.
 
Akdeniz’in zenginliklerinin, aynı zamanda tüm insanlığın zenginliği olduğunu da sözlerine ekleyen Bakan Elvan konuşmasını, geçtiğimiz yıl yine Mersin’de yapılan   “Akdeniz’in Yükselen Destinasyonları ve Yükselen Destinasyon olarak Akdeniz”  konulu MEDITOUR 2016 toplantısına değinerek sürdürdü. MEDITOUR 2016’da da belirtildiği gibi, Akdeniz’in sadece ona kıyısı olan 23 ülkenin değil bütün insanlığın ortak değeri olduğuna işaret eden Elvan, doğal imkanlarıyla birlikte uygarlık birikimlerinin, inanç merkezlerinin, kültürel zenginliklerin ve turizmin bütün alanlarını besleyecek şekilde değerlendirilmesinin büyük önem arz ettiğinin üzerinde durdu.


 
Bu gibi nedenlerle, Kızkalesi Festivali’nin sadece Erdemli’nin, Mersin’in veya Türkiye’nin değil, tüm dünyanın etkinliği olduğunu vurgulayan Bakan Elvan, “ Akdeniz’de kurvaziyer gemilerin, turizm gemilerinin yanında mülteci botlarının dolaşması, büyük trajedilerin yaşanması bir insanlık ayıbıdır. Bu fotoğraf Akdeniz’in kadim geçmişine de, misyonuna da, Akdeniz havzasını oluşturan ülkelerin kimliklerine de yakışmayan fotoğraftır. Hiçbir istikrarsızlık uzun soluklu sürmez. Hiçbir bölgesel kriz kalıcı değildir. Ümit ediyoruz ve çaba gösteriyoruz ki, kısa sürede bu olumsuzluklar, yaşanan bu acılar son bulacaktır.” ifadelerini kullandı ve bu olumsuzluklardan sadece yakın ülkelerin değil, bütün Akdeniz ülkelerinin başta turizmleri olmak üzere pek çok sektörlerinin etkilendiğini söyledi.
 
Bakan Elvan; “ Türkiye, En Çok Turist Çeken Ülkeler Sıralamasında 6., En Fazla Turizm Geliri Elde Eden Ülkeler Arasında İse 12. Sıraya Kadar Yükselme Başarısını Göstermiştir ”
 
Turizmin, oluşturduğu katma değer, istihdam gücü, döviz geliri ve 32 farklı sektöre katkıları ile ekonomide ağırlığı olan önemli bir sektör olduğuna da dikkat çeken Kalkınma Bakanı Elvan, 1980’li yıllarda ülkemizde başlatılan turizm atılımının 2000’li yıllarda taçlandırılarak en çok turist çeken ülkeler sıralamasında 6., en fazla turizm geliri elde eden ülkeler arasında ise 12. sıraya kadar yükselme başarısını gösterdiğini söyledi.
 
Tarihi ve doğal güzellikleriyle öne çıkan ilimizde çok fazla miktarda arkeolojik eser bulunduğuna da dikkat çeken Bakan Elvan, devam eden kazı çalışmaları tamamlandığında deniz-kum ve güneş turizminin yanı sıra tarih ve kültürü öne çıkaran turizm çeşitliliğinin de sağlanmasının mümkün olacağını belirtti.


 
Bakan Elvan; “ Mersin Marina, Ülkemizin Doğu Akdeniz Çanağındaki En Büyük Marinasıdır ”
 
2011 yılı sezonu itibarı ile hizmet vermeye başlayan Mersin Marina’nın, 500 yatlık deniz, 500 yatlık ise kara bağlama kapasitesi ile ülkemizin Doğu Akdeniz çanağındaki en büyük marinası olduğunu da kaydeden Bakan Elvan, ilimizdeki bir diğer marinanın ise 2014 yılında işletmeye açılan Kumkuyu Yat Limanı’nın olduğunu, altyapı çalışmaları yapılmak üzere yatırım programına alınan Aydıncık Yat Limanı’nın da zemin etüdünü içeren hazırlık çalışmalarının devam ettiğini ifade ederek, bu gibi yatırımlarla Akdeniz’in batısındaki tekne ve yat hareketliliğinin doğuya doğru kaydırılmasını amaçladıklarını belirtti.
 
Yapımına devam edilen ‘Çukurova Bölgesel Havalimanı Projesi’nin turizm bölgelerinin daha cazip hale getirilmesinde önemli rol alacağını kaydeden Bakan Elvan, havalimanının alt yapı çalışmalarının başlatıldığını, en kısa süre içerisinde ise hizmete girmesi için çalışmaların hızla devam ettiğini söyledi.
 
Mersin’i Antalya’ya bağlayan Akdeniz Sahil Yolu Projesi’ kapsamındaki çalışmaların da devam ettiğini sözlerine ekleyen Bakan Elvan, bir bütün olarak düşünüldüğünde tüm bu projelerin tamamlanması ile birlikte, Mersin turizminin ve ekonomisinin hak ettiği konuma yükselmesi yolunda oldukça ilerleme kat edilmiş olacağını dile getirdi.


 
Bakan Elvan; “ Türkiye’nin En Büyük Hastanelerinden Birini Mersin’e Kazandırdık ”
 
Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açılışı gerçekleştirilen şehir hastanesinin ise Mersin’e sağlık turizmi açısından çok büyük katkı sağlayacağını ifade eden Bakan Elvan; kısa, orta ve uzun vadede Mersin’in, Akdeniz turizminin en canlı bölgelerinden biri olmaya aday olduğunun altını çizdi.
 
Konuşmasının sonunda, Kız Kalesi (Korikos) ve Alahan Manastırı’nın UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine alınması için gerekli olan ‘Alan Yönetimi Çalışması’nın başlatıldığı müjdesini veren Bakan Elvan konuşmasını, bu kültür mirasları için de gerekli çalışmaların en kısa süre içerisinde tamamlanacağını belirterek noktaladı.


 
Vali Su; “ Mersin Bilinenin Çok Daha Ötesinde Bir Ekonomik ve Kültürel Derinliğe Sahiptir ”
 
Vali Ali İhsan Su ise konuşmasının başında Mersin’i, Aziz Vatanımızın cennet köşelerinden biri olarak nitelendirerek, göreve başladığı bir haftalık süreçte Mersin’in bilinenin çok daha ötesinde bir ekonomik ve kültürel derinliğe sahip olduğunu gözlemlediğini kaydetti.
 
Mersin’in bu zengin potansiyelin etkin bir şekilde değerlendirilmesi noktasında, başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere Sayın Başbakanımızın, Hükümetimizin ve Sayın Kalkınma Bakanımızın ilimize ayrı bir önem vererek, birçok alanda sayısız dev yatırımı eş zamanlı olarak halkımızın hizmetine sunulmasını sağladıklarına da bizzat şahit olduğunu aktaran Vali Ali İhsan Su; kamu, yerel yönetim, meslek odaları ve sivil toplum kuruluşları arasında var olan güçlü amaç birliğinin memnuniyet verici olduğunu da sözlerine ekledi.
 
Konuşmasına Mersin Valiliği olarak, Sayın Kalkınma Bakanımızın öncülüğünde, ilimizin ve ülkemizin sosyal, kültürel ve ekonomik gelişimine ivme kazandıracak tüm kesimlerin her türlü girişimine destek sağladıklarını belirterek devam eden Vali Su, Mersinimizi çok daha ileri seviyelere taşıma ortak amacıyla, kentin tüm dinamikleriyle birlikte gerek yeni başlayacak, gerekse devam eden çalışmalara her türlü katkıyı sağlamaya devam edeceklerini dile getirdi.
 
Vali Su; “ Turizmin Birleştirici ve Bütünleştirici Bir Rolü Vardır ”
 
Sözlerini, günümüz dünyasında turizmin birçok açıdan büyük önem taşıyan bir sektör haline geldiğine değinerek sürdüren Vali Su, tüm ülkelerin hatta illerin dahi bu sektörden daha fazla pay alabilmenin gayret ve yarışı içerisine girdiğine işaret ederek; “ Turizm, farklı kültür ve değerlere sahip insanların birbirlerini tanıma ve anlamalarına imkan sağlayan, böylelikle evrensel barışın tesisine zemin hazırlayan birleştirici ve bütünleştirici bir rolü bulunmaktadır. Bu nedenle önümüzdeki süreçte kentin tüm dinamikleri arasında var olan Mersin’in turizmde hak ettiği konuma gelmesi ortak amacını, işbirliği ve güç birliği içerisinde hareket ederek daha da pekiştirmeye, yoğun çalışmalar ile bu hedefi gerçekleştirmeye kararlılıkla devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.


 
Konuşmasının sonunda 2. Uluslararası Kızkalesi Festivali’nin de bu yaklaşımın çok güzel bir yansıması olduğuna dikkat çeken Vali Ali İhsan Su, festivalin uluslararası boyut kazanmasıyla birlikte Kızkalesi’nin; ilimizin ve ülkemizin kültürel mirasının, doğal güzelliklerinin ve zengin tarihinin tanıtımına daha büyük katkı sağlayacağına olan inancını da dile getirdi.


 
Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz da ilimizde yatırımcılara açılması planlanan turizm bölgelerine değinerek başladığı konuşmasında, Mersin’in hak ettiği konuma getirilmesi amacıyla yürütülen çalışmalar ile hayata geçirilmesi planlanan projeler hakkında hakkında bilgi verdi.
 
Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu ve Kızkalesi Turizm ve Kültür Derneği Başkanı Hüseyin Çalışkan’ın da söz aldığı protokol konuşmalarının ardından gerçekleştirilen ödül töreninde, festival kapsamında gerçekleştirilen kite board yarışlarında 1’inciliği elde eden sporcu Uğur İyigün ödülünü Bakan Lütfi Elvan’ın elinden, 2’nci olan sporcu Gökhan Karaköse ise ödülünü Vali Ali İhsan Su’nun elinden aldı.
 
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Azerbaycan, Kırgızistan, Tataristan, Gürcistan ve Letonya’nın katılımıyla uluslararası boyut kazanan festival, ünlü sanatçıların katılacağı konserler, yerli ve yabancı halk dansı gösterileri, plaj voleybolu ve plaj hentbolu müsabakaları, deniz sörfü, yüzme ve yelken yarışmaları ile denizi, kumsalı ve eğlenceyi seven herkesi 07-08-09 Temmuz 2017 tarihlerinde Akdeniz’in incisi Mersin’e ve Kızkalesi’ne davet ediyor.

 

 
8 Temmuz 2017 Cumartesi 16:11
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
KDV sistemi değişiyorToroslarda yüzme kursları başladıToroslar’da, Yapılandırma Başvuruları BaşladıGüneş Doğarken İşçilerle Sabah MesaisindeTarih, doğa, deniz, güneş, müzik ve dans kansere karşı birleştiİçel Soroptimist Kulübü, 'Obezite ile Savaş' semineri düzenledi.Bisiklet durursa hayat dururTarsus Sev’in Robotik Takımı’na İki Ödül BirdenMobbing ve Hukuksal Boyutu Ele AlındıGüzel Konuşma ve Diksiyon
MTSO’ya teşekkür belgesiMenderes Gönüllü Evi, Mezitli'nin Filizleri ailesine katıldı
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak05:09
  • Güneş06:44
  • Öğlen12:37
  • İkindi15:46
  • Akşam18:11
  • Yatsı19:34
 
Anket
.
 
İddaa
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
8
7
1
0
22
2
Göztepe
8
5
1
2
16
3
Akhisarspor
8
5
1
2
16
4
Başakşehir
8
5
1
2
16
5
Fenerbahçe
8
4
2
2
14
6
Beşiktaş
8
4
2
2
14
7
Kayserispor
8
4
2
2
14
8
Bursaspor
8
4
0
4
12
9
Sivasspor
8
4
0
4
12
10
Aytemiz Alanyaspor
8
3
1
4
10
11
Trabzonspor
8
2
3
3
9
12
Karabükspor
8
2
2
4
8
13
Malatyaspor
8
2
2
4
8
14
Kasımpaşa
8
2
2
4
8
15
Konyaspor
8
2
1
5
7
16
Gençlerbirliği
8
2
1
5
7
17
Antalyaspor
8
1
3
4
6
18
Osmanlıspor
8
1
1
6
4
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
 
Tarihte Bugün
1448 - II. Kosova Savaşı; János Hunyadi komutasında ve çoğunluğu Macarlardan oluşan ordu, II. Murat'ın komutasındaki Osmanlı ordusuyla karşı karşıya geldi.
1777 - Amerikan kuvvetleri İngilizleri Saratoga muharebesinde yendi.
1912 - Bulgaristan, Yunanistan ve Sırbistan bir araya gelerek Osmanlı Devleti'ne karşı savaş açtı (I. Balkan Savaşı).
1918 - Yugoslavya Cumhuriyeti kuruldu.
1919 - Batı Trakya'daki İskeçe Kasabası, Yunanlılar tarafından işgal edildi.
1922 - Gökçeada'nın kurtuluşu
1929 - Nadir Han, Afganistan Kralı oldu.
1933 - Albert Einstein, Almanya'dan Amerika'ya kaçtı.
1938 - Atatürk ilk ağır komaya girdi.
1945 - Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi açıldı.
1945 - Juan Peron, Arjantin devlet başkanı oldu.
1950 - Türkiye'nin de Kore Savaşı'na katılmasıyla 500 kişilik ilk Türk askeri birliği Kore'ye ulaştı ve Pusan'da karaya çıktı.
1951 - Türkiye'nin NATO'ya katılmasıyla ilgili protokol, Londra'da imzalandı.
1956 - Türkiye ilk şeker ihracatını gerçekleştirdi.
1961 - Yaklaşık 200 (bazılarına göre 400) Cezayirli gösterici, Paris polisi tarafından öldürüldü.
1962 - Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel, siyasi Af Kanunu'nu imzaladı; 258 Yassıada hükümlüsünün tahliyesi başladı.
1966 - Birlik Partisi kuruldu. Parti genel başkanlığına Hasan Tahsin Berkman getirildi. Partinin amblemi Ali'yi simgeleyen bir aslan ve onun çevresinde 12 imamı temsil eden 12 yıldız olarak belirlendi.
1967 - Kayserispor-Sivasspor futbol maçı sonrasında çıkan olaylarda 40 kişi öldü.
1967 - "Hair" müzikali New York'ta sahnelenmeye başlandı.
1970 - Quebec işçi bakanı Pierre Laporte, FKÖ militanlarınca öldürüldü.
1972 - Bülent Ersoy assolist olarak sahneye çıktı.
1972 - Türkiye İşçi Partisi davası sonuçlandı. 21 sanığa ağır hapis cezası verildi. Genel başkan Behice Boran 15 yıla mahkum oldu.
1973 - OPEC, bazı batılı ülkelere, Suriye ile olan savaşında İsrail'e yardım ettikleri gerekçesiyle petrol ambargosu uygulamaya başladı.
1976 - Tofaş'ın Murat 131 otomobilleri üretimine izin verildi.
1979 - Rahibe Teresa'ya Nobel Barış Ödülü verildi.
1984 - "60 Günlük Bir Şey" adlı kitabı sebebi ile Füsun Erbulak için 6-10 yıl hapis istendi.
1987 - Eski cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, devlet töreninden sonra Devlet Mezarlığı'nda toprağa verildi.
1989 - Başbakan Turgut Özal, cumhurbaşkanlığına aday olduğunu açıkladı.
1989 - San Francisco'da 7,1 şiddetinde deprem.
1996 - Sanatçı Şanar Yurdatapan "bölücülük" yaptığı iddiasıyla tutuklandı.
2001 - İsrail-Filistin barış anlaşmalarına karşı çıkan Ulusal Birlik Partisi genel başkanı Rehavam Zeevi, uğradığı silahlı saldırıcı sonucu öldü. Saldırıyı Filistin Halk Kurtuluş Cephesi üstlendi.
2003 - Taipei'deki 101 katlı gökdelen, Kuala Lumpur'dakini 50 m geçerek dünyanın en yüksek binası oldu.
2008 - Türkiye 2009 2010 Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine 151 oyla kabul edildi.
 
Get our toolbar!
 
Arşiv
 
Bumerang - Yazarkafe
 
Süper Loto
12.10.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu061328334448
 
On Numara
16.10.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu01061213141619273537384049515255646568697580
 
Sayısal Loto
14.10.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu040612333445
 
Şans Topu
11.10.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu080913303409
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji