Kaçmaz, '100 günlük icraat programı ülkemize ve Mersin'e pozitif etkiler sağlayacak'

Mersin Ekonomi Platformu (MEP) Yönetim Kurulu Dönem Başkanı Kemal Kaçmaz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı 100 günlük icraat programının ülke ekonomisine büyük faydalar katacağını, bunun yanında Mersin'e de yansımasının son derece olumlu olacağına inandığını söyledi.

Kaçmaz, '100 günlük icraat programı ülkemize ve Mersin'e pozitif etkiler sağlayacak'

inovatifhaber/Sedat Yılmaz

İnovatifhaber.com'a konuşan Kaçmaz, "Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın 100 günlük icraat programını açıklaması Mersin ekonomik dünyasında da heyecanla karşılandı. Ekonomik programa baktığımız zaman tarımdan turizme, hukuktan eğitime kadar bütün konulara değinilmiş ve somut hedefler konuşmuş, her şeyden önemlisi termin verilmesi son derece önemli. Zaten tüm kamuoyunun da bildiği gibi 2023 ile ilgili bizim TİM olarak bir ihracat hedefimiz vardı.Bu hedefe ulaşma doğrultusunda 100 günlük icraat programını son derece faydalı buluyoruz. "dedi

"Program ülkemize pozitif etkiler sağlayacak"

100 günlük programın ekonomiyi ilgilendiren bölümlerine bakıldığında çok önemsenmesi gereken pozitif gelişmelerin olacağını belirten MEP Yönetim Kurulu Dönem Başkanı Kemal Kaçmaz, "Bu 100 günlük program içerisinde dış pazarlara giriş stratejilerinin hazırlanacağını, Türkiye dış ticaret merkezlerinin 5'ten 35'e çıkarılacağını görüyoruz. Bu da dış ticaret adına önemli. Bu dış ticaret merkezleri ihracata yeni başlayacak firmaların özellikle kobilerin dış dünyaya açılmasında verimli ve etkili olacaktır. Biz bunu çok önemsiyoruz. Ayrıca piyasa gözetim ve denetim sisteminin etkisinin arttırılması için mevzuatın hazırlanması, dış yatırımcıları yatırım yapma konusunda cesaretlendirecek ve dış sermayenin ülkemize gelmesine çok büyük katkıları olacaktır. Diğer taraftan Rekabet Kurumunun işlevselliği artırılması ve İstanbul'da büyük bir fuar merkezinin kurulması, ürün ihtisas borsalarının geliştirilmesi gibi  konuların ele alınması özellikle ekonomi dünyasında bir dönüşümün başlayacağının işaretlerini gösteriyor. Ayrıca dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer alan Çin Halk Cumhuriyeti ile Türk lirası olarak ticaretin başlaması son derece önemli bir gelişmedir. Tüm bunların ekonomimize pozitif etkisi olacağına inanıyoruz.

"100 günlük programın Mersin'in cazibe merkezi olması yolunda olumlu yansımaları olacak"

Programın Mersin'e de olumlu yansımalar yapacağına inandığını belirten Kaçmaz, "Şu anda Mersin özellikle 4 konuda tarım , turizm, lojistik ve sanayi konusunda son derece önemli bir şehrimiz. 2. Marmara olma yolunda hızla ilerlemektedir. Burada kurulacak olan yeni, OSB'ler, ihtisas organize sanayi bölgeleri ve gıda tarım organize sanayi bölgeleri gibi organize sanayi bölgelerinin kurulması ve yatırımcıların buralardan yer talep etmesi Mersin'in geleceği adına son derece önemli. Bu da Mersin'in bir cazibe merkezi olduğunun işareti. Uluslararası Havaalanının kargo ağırlıklı olması yatırımcıları buraya yatırım yapmaya özendiriyor. Bize gelen talepler de bu şekilde. Biz de yatırımcıların buraya gelmesi konusunda Mersin ekonomi dünyası olarak üstümüze düşen tüm görevleri yerine getirmeye çalışıyoruz. "dedi.

"Akdeniz Ekonomik Forumu ve Bisiklet turumuzu geleneksel hale getireceğiz"

Kaçmaz, Mersini ulusal ve uluslararası arenada tanıtmak için önemli çalışmalar ve projeler gerçekleştirdiklerini belirterek, "Geçtiğimiz aylarda gerçekleştirilen Akdeniz Ekonomik Forumu ile Mersin'in bir cazibe merkezi olduğunu, tüm ulusumuza ve uluslararası arenaya tanıtmakta başarılı olduğumuza inanıyorum. Bundan böylede gelecek yıllarda yapmış olduğumuz bu projenin geleneksel olarak devam edeceğine inanıyorum. Şu anda bunun bize yansımaları olumlu oldu.

Diğer taraftan bizim ekonomi dünyası ve Mersin Ekonomi Platformu olarak başlatmış olduğumuz Turunçgil temalı Akdeniz Bisiklet turumuzun kalıcı hale gelmesi için yine çalışmalarımız sürecek. Bu da Mersin'in tanıtımı adına ve Mersin'in lokomotif sektörü olan ve 2020 Dünya Turunçgil Kongresine hazırlanan Mersin'e çok büyük katkıları olacaktır."dedi.

"Kıyı yönetimi ve deniz alanları yönetim planlamaları projesini önemsiyoruz"

Önemli bir çok projeler gerçekleştirmek için çalıştıklarını ifade eden Kaçmaz, "Mersin'i yakından ilgilendiren ve özellikle Mersin Ekonomi Platformu üniversite işbirliğinin somut bir çalışma örneği olan kıyı yönetimi ve deniz alanları yönetim planlamaları projesinin hayata geçirilmesi için ODTU Deniz Bilimleri Fakültesi, Mersin Üniversitesi, Mersin Deniz Ticaret Odası ve MEP ile hazırlanan projenin özellikle eski Kalkınma Bakanımız Mersin Milletvekilimiz Lütfi Elvan'ın önderliğinde hayata geçirilmesi için çalışmaların başlatılması Mersin adına önemli bir proje olacaktır. Bu proje ile birlikte mavi büyüme stratejisinin içerisine bizde ülke olarak girmiş olduk. Şu anda Avrupa Birliği Mavi Büyüme stratejisi planında gelecek denizlerde görülüyor. Bu proje içerisinde denizlerdeki dalgalardan nasıl enerji elde edilebilir? Denizlerdeki madenleri nasıl işleyebiliriz.? Denizdeki balık popülasyonu nasıl arttırabiliriz? gibi projeler var. Biz bu projeyi bilimsel süzgeçten geçirerek hayata geçirilmesi noktasında başlattık. Mersin için önemli bir proje olduğuna inanıyoruz.

"Mersin ile ilgili yol haritamızı belirledik"

Önümüzdeki süreçte de Mersin'de tek ses tek yürek olma adına MEP üzerine düşen her türlü görevi yerine getireceğini belirten Kaçmaz," Ayrıca biz sektörel olarak, turunçgil sektörünün lokomotifi olan Mersin'i 2020 yılına kadar nasıl iyi bir şekilde tanıtabileceğimizin, burayı hem turizmde hem de yatırımcıların ilgisini nasıl çekebileceğimize ilişkin yol haritamızı belirledik. Yol haritamıza uygun olarak her türlü çalışmayı yapıyoruz. Mersin'deki tüm kurumlar da bu projemize destek veriyor. Hem merkezi hükümetimiz hem de belediyelerimiz desteklerini veriyorlar. STK'ların da destek verdiğini biliyoruz. Bu desteklerin artacağına inanıyoruz.

 

Bu 100 günlük projenin stratejik, siyasi ve ekonomik açıdan son derece önemli bir proje olduğuna inanıyoruz. Yansımalarının da ülkemize ve Mersin'imize son derece pozitif olacağını düşünüyoruz. "desi.8 Ağustos 2018 Çarşamba 09:28

http://www.inovatifhaber.com/haber/kacmaz-100-gunluk-icraat-programi-ulkemize-ve-mersine-pozitif-etkiler-saglayacak-16482.html