Yazı Detayı
17 Şubat 2020 - Pazartesi 10:01
 
Ali Özveren’den ‘Yol ve Yolcu’
Nevzat Erol
 
 

Eğitimci Ali Özveren’in yazdığı ‘Yol ve Yolcu’ adlı kitabının tanıtım toplantısı Toros Kolejinde yapıldı.

 

Önsözünü Prof Dr. Ahmet Özer’in yazdığı kitap, Ankara Sınırsız Yayıncılık tarafından baskısı yapılmıştır.

Özveren kitabını “Sevgi ve fedakarlık timsali Babam ve Annemin şahsında bütün cefakar ve fedakar anne ve babalara ithaf ediyorum” demiş.

 

‘Yol ve Yolcu’ adını verdiği kitabında Ali Özveren, 70 yıllık yaşamının yazılması gereken hemen her karesini özenle yazmış ve kendisinin yolcu olarak geçtiği yollardan okuyucusunu da aynı heyecanla yolcu olarak geçmesini sağlamıştır.

Okur sadece bir otobiyografi eser okuyup, kenara çekilmiyor, adeta Ali Özveren’le birlikte, Maraş’ın köylerinde, Maraş’ta, Elbistan’da, İskenderun’da, ara sıra Karadeniz’de, Mersin’de ve İstanbul’da;

 

Sevinçleri, acıları, kederleri, gelenekleri, görenekleri yaşıyor sanki.

 

Bir yandan Çoban Ali Özveren’le birlikte koyun güderken, çift sürerken, harmanda döven sürerken diğer yandan İlkokulda Türkçe öğrenen kitabın kahramanıyla önce ilkokulda, ortaokulda ve lisede ve dahası İstanbul Üniversitesinde öğrencilik günlerini yaşıyorsunuz.

 

Ve yine Özveren’in galibiyetlerine, başarılarına ya da mağlubiyetlerine, ihanete uğramışlıklarına ortak oluyor adeta…

 

Pazarlamacılık, kahvecilik, plakçılık, emlak işi, inşaatçılık ve hatta film yapımcılığı gibi daha nice işlerde Özveren’in yakaladığı başarılarına okuyucu adeta ortak olurken, sıfırdan yakalanan zirvelere sevinirken diğer yandan da yine kitabın kahramanının uğradığı ihanetlerle aynı üzüntülerini paylaşıyor.

Ali Özveren bu defa okuyucusunun karşısına İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde öğrenci ve Mersin’de özel bir okulda öğretmen olarak çıkıyor ki, burada da başarının doruklarına çıkıyor adeta.

Yine burada da 1968 kuşağının çileli gençleri olarak öğrenci olayları ve derneklerde karşımıza çıkar Ali Özveren!

Önce öğretmen, sonra idareci, sonra okul sahibi olarak;

Anaokulu, Ortaokul, Lise, Fen Lisesi, Süper Lise ve Üniversitesiyle sadece iş dünyasında değil, eğitim dünyasında da gerçek bir MARKA olarak karşımıza çıkıyor.

Burada da bürokrasinin ve eğitim sistemindeki zorlukları bir bir aşarken, zaman zaman yorulduğu ve hatta bırakmaya bile karar verdiğinde, her defasında bir şekilde eğitim dünyasının göbeğinde bulur kendini.

Büyük kızı Gül Özveren Emgili sağ koludur. İkinci kızı Ahu Özveren Kaynak’ın “Baba okul senin kaderinmiş!” sözlerinin kendisine güç verdiğini ve bu inançla yola devam etme kararı aldığını anlatır.

Ali Özveren kitabını kaleme alırken bir iddia peşine takılmamış, oldukça samimi bir dille yazmış, “Şunu derler, bunu derler” kaygısı gütmemiş. “Şunu yazmasam da olur!” dememiş, her şeyi ama her şeyi ayrıntılarıyla anlatmış.

Yorulmadan, sıkılmadan ve hatta “kitap bitmesin” diyecek kadar içten duygularla okunacak bir eser ortaya çıkarmış.

Özveren iz bırakarak yürüdüğü yollarda yolcuyu anlatarak gelecek kuşaklara eğitim dünyasındaki binlerce miraslarından daha anlamlı bir miras bırakmayı düşünmüş.

Özveren bu kitabıyla okuyucusuna mesleğinin gereği belgeli ders vermiş adeta…

Elinize sağlık olsun… Koca yüreğinize sağlık olsun Ali Özveren…

Adetten değil yürekten teşekkürlerimi, minnet duygularımı iletirim.

Saygılarımla…

 

 
Etiketler: Ali, Özveren’den, ‘Yol, ve, Yolcu’, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı