Toroslar Belediyesi Dezenfeksiyon Tüneli Üretti

Toroslar Belediyesi Dezenfeksiyon Tüneli Üretti

Toroslar

Toroslar'da Bozuk Sucuk Operasyonu

Erdemli’de Pazar Yerlerinde Sıkı Tedbir Alınıyor

Erdemli’de Pazar Yerlerinde Sıkı Tedbir Alınıyor

Temazsız Sensörlü Dezenfektanlar Yenişehir’de

Temazsız Sensörlü Dezenfektanlar Yenişehir’de

Büyükşehir Öğrenim Yardımlarının 2 Aylık Tutarını Yatırdı

Büyükşehir Öğrenim Yardımlarının 2 Aylık Tutarını Yatırdı

Yazı Detayı
24 Şubat 2020 - Pazartesi 10:02
 
Belediyelerimiz…
Semir Bolat
 
 

Mersin son yılların en şansız kentlerinden biri. İyi yönetilemediği için, altyapı ve sosyal dokuda istenilen seviyeye bir türlü gelemedi.

Mersin sosyolojik olarak, kentleşme tarihi olarak ele alındığında limanıyla, lojistik sektörüyle, tarımsal dokusuyla ve eşsiz sahiliyle çok iyi bir destinasyon merkezi olabilirdi.

Bazen rant, bazen çapsızlık, bazen de umursamazlık maalesef Mersin’i bugünkü problemleriyle karşı karşıya bıraktı.

Son yerel seçimlerde büyük bir değişim yaşandı. Ankara, İstanbul, Mersin, Antalya, Adana gibi şehirler el değiştirdi. Merkezi hükümetin iç ve dış politikada yanlış uygulamaları, mental yorgunluğu, ekonomik sıkıntılar ve işsizlik CHP’nin önünü açtı.

Bu gelişme aynı zamanda, CHP Belediyelerinin 1989-94 dönemindeki halktan kopuş anlayışının tersine, kendini topluma kabul ettirme süreninin önünü de açtı.

Top CHP’li belediyelerde!

Ya geçmişteki gibi bir daha iktidarı konuşmamak üzere esameleri okunmayacak, ya da karanlığa sürüklenen sürecin aydınlık geleceğinin inşasına güç verecekler.

Şu ana kadar kamuoyu yoklamalarında CHP’li belediyelerin iyi olduğu ve süreci iyi götürdükleri görülüyor.

Mersin için ise, bir bütün olarak halk hala beklenti içinde uzaktan seyrediyor. Hangi belediyenin 5 yıllık süreyi nasıl tamamlayacaklarını merak ediyor. 5 yıl dediğin nedir ki; göz açıp kapamaya benzer.

İlçe belediyelerinden doğrusu çok beklenti yok. Sosyal çalışmalar, biraz çöp toplama, ara sokakları tamir etme, plansız gelişen imara yön verme işleri…

Toroslar…

Toroslar belediyesi geçmiş dönemlerde Hamit Tuna, halkla ilişkilerinden dolayı sık sık gündeme gelir ve sevilen bir belediye başkanı algısıyla hizmetlerin yapılıp yapılmadığı pek dikkat çekmiyordu. Toroslara hizmet gitmese bile halk Hamit Tuna’ya toz kondurmuyordu. Kapsayıcı olması, halka yakın olması Mersin sosyolojisi ve demografik yapısından dolayı Hamit Tuna hizmette geri kalmasına rağmen “İyi Başkan” imajını sürdürdü.

Şu anda yine MHP’den seçimi kazanan Afşin Adsız, daha Toroslara bir ad bırakabilmiş değil. Ne halkla ilişkilerde ön plana çıkabiliyor ne de hizmette. Hizmette ön plana çıkarsın, halkın hizmet açısından takdirini alırsın ve bir saygınlık kazanırsın. Bunu yapamazsan halkla ilişkileri çok üst düzeyde tutarsın ve hizmetteki boşluğunu doldurursun. Halkımızın duygusallığından dolayı maalesef gerçek bu. Umarım Toroslar bu süreci iyi tamamlar ve Afşin Adsız ve yönetiminden istenilen oranda hizmet alır.

Mezitli…

Mezitli’de Neşet TARHAN ise; sosyal dokunuşlarla, kadın örgütlenmesiyle, birçok alanda yapılan etkinlik ve açılışlarda görünür olmasıyla güvenirliğini sürdürüyor. Eşi Sembol Hanım kendisinin en büyük destekçisi. Küçük çaplı olsa da geliştirilen projelerde destek olması ve sahadan topladığı bilgileri doğal olarak Başkan olan eşiyle paylaşması Neşet Tarhan’ın işini kolaylaştırıyor. Birazda kapris olmazsa çok daha iyi işlerin çıkabileceği görülüyor. Potansiyeli artan Mezitli’de kent estetiği, meydan düzenlemesi, etkinliklerin daha büyük ve görünür olması Neşet Tarhan’ın itibarını koruyabilir.

Yenişehir…

Yenişehir’de “Yeni Yenişehir” algısını yaratmaya çalışan Abdullah Özyiğit artık balayı dönemini bitirmelidir. Hoş sohbet, halka yakın durmak, güler yüzlü olmak, her şeye “tamam bakarız” demekle istenilen ve beklenen belediyecilik olmuyor maalesef. Özyiğit gerçekten iyi bir insan. Duygusal, sevecen, doğal ve iş yapmak isteyen bir niyeti var. Ancak kurduğu bazı kadroları hiç te güven vermiyor. Biz sadece duyduklarımıza inansak, umudumuzu keser bir tek söz söyleme gereği duymayız. Ancak anlatılanlara inanmasak bile uygulamalarda, iş üretmede İbrahim Genç aranır durumda. Yolun başındayız. Abdullah Başkan sana gerçekten güveniyoruz. Ama etrafına dikkat et…

Akdeniz…

Mustafa Gültak, AKP’nin Mersinde tek sığındığı yer. Aydıncık küçük bir ilçe ve Başkanı Ferhat Başkan seviliyor. Çok fazla bir beklenti yok oradan. Ancak Akdeniz Mersin’in kalbi. Hizmetlerin en görünür olabileceği İlçelerin başında geliyor. Mahallelerin çoğu çöküntü halinde. Düzeltilmesi, sosyalleşmesi, çekidüzen verilmesi gereken bir Merkez İlçemizdir Akdeniz.

Gültak sosyal dokunuşlarla, halkın arasında olmakla, taziye ve düğünlere gitmekle ego ve kibir kompleksini üzerinden atmış bir Başkan imajıyla puan topluyor. Umudunu Kentsel Dönüşüme bağlamış. Nasıl bir sonuç doğuracak göreceğiz. Ancak, çay, çilek, hal, Turgut resi gibi birçok mahalle perişan durumda. Bahçe- Barış mahalleleri hizmet bekliyor. Büyükşehir belediyesiyle iyi geçinmeler elbette çok iyi, ancak bazen anlamsız engellemeler halkın gözünden kaçmıyor. Poliproplen tesisleri yeni yapılacak limanın girişine konulmak isteniyor. Meclis komisyonundan olumsuz çıkmasına rağmen “Cumhur ittifakı” anlayışıyla bu tesise onay vermek ne kadar doğrudur. Başkan Gültak, bu konunun Mersin için ne kadar hayırlı ve hayırsız olduğu konusunda da kamuoyuna açıklama yapmalıdır. Bir karar bazen bir kentin önünü açar, bazen de gelişmesini engeller ve önünü tıkar.

Büyükşehir…

Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Başkan Vahap Seçer…

Kamuoyunda algısı çok iyi. Dürüst ve çalışkan olarak takdir topluyor. Ancak işi gerçekten çok zor. Kimyası bozulmuş bir belediye yönetimi ve personel profili var. Atsa bir türlü tutsa bir türlü… Basın halkla ilişkilerinin istenilen düzeyde olmadığını yazmıştım. İletişim kurmakta zorlandığımı belirtmiştim. Çok güvendiğim ve sevdiğim değerli Abim Bedrettin Gündeş’le bu konuyu konuşma ihtiyacı duydum. Bana sabırlı olmamı, dışarda görüldüğü gibi olmadığını, hala bir takım engellemelerin olduğunu, Başkan Vahap Seçer’ in iletişim ve bilgilendirme konusuna çok önem verdiğini anlattı. Daha sonra Başkan danışmanı Yusuf Bey’le bir araya gelmemi sağladı. Çok eğitimli, basının içinden gelen ve basın camiasını iyi bilen, konulara vakıf bir danışmanla tanışmam beni mutlu etti. Özel Kalem ve Halkla ilişkiler konusunda bizimde göremediğimiz bir takım düzenlemelerin olduğunu ve olumlu sonuçlarını anlattı. Bu ara artık belediyenin çalışmalarından ve etkinliklerinden daha sağlıklı bir şekilde bilgilendirildiğimi belirtmek istiyorum.

Başkan Vahap Seçer,  altyapı ve ulaşım konusunda Mersin’e iyi hizmetler vermek istiyor. İnandırıcı ve özgüvenle çok rahat demeçler veriyor. Metro ihalesinde iyi hesap yapılmadan ihale süresinin uzatılması ve rekabeti engelleyici girişim olarak değerlendirilerek KİK (Kamu İhale Kurumu) tarafından iptal edilmesi Mersinde şok yarattı.

İlgili dairenin ve bu işi yürüten kadroların birazda beceriksizliğinden kaynakladığı iddia ediliyor. Bu gibi büyük ihaleler çok dikkatli yapılmalı. Merkezi hükümetin vesayeti altında hizmet üretmeye çalışan belediyeler bu tür hatalar yapmamalılar. Yeni bir ihale süreci, yeni bir zaman kaybı ve ortaya çıkabilecek her türlü ihtimaller düşünülmeli ve öyle yol alınmalıdır.

Büyükşehir güven veriyor, İlçe belediyeleri rutin işlerin dışına çıkamıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin için tüm ilçe belediye başkanlarıyla rutin aylık toplantılar düzenlemelidir. Ortak akılla bu talihsiz ama bir o kadar da, sevgi yolunun geçtiği bu kenti toparlamaları Mersinde yaşayan tüm vatandaşların beklentisidir.

Mersin artık gerçekten hizmet bekliyor.

Kalın sağlıcakla…

Semir BOLAT

 

 
Etiketler: Belediyelerimiz…,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
01 Nisan 2020
Corona Gerçeği Ve Dijital Dünya Alt Yapı Fırsatçılığı VII
31 Mart 2020
Corona Gerçeği Ve Dijital Dünya Alt Yapı Fırsatçılığı VI
31 Mart 2020
Corona Gerçeği Ve Dijital Dünya Alt Yapı Fırsatçılığı V
29 Mart 2020
Corona Gerçeği Ve Dijital Dünya Alt Yapı Fırsatçılığı Iv
25 Mart 2020
Corona Gerçeği Ve Dijital Dünya Alt Yapı Fırsatçılığı III
24 Mart 2020
Korona, İtfaye, Israf Zaman: Kocamaz'da, Koruma, Çalışma, Umut: Başkan Seçer’de…
22 Mart 2020
Corona Gerçeği Ve Dijital Dünya Alt Yapı Fırsatçılığı Iı
21 Mart 2020
Corona Gerçeği Ve Dijital Dünya Alt Yapı Fırsatçılığı I
14 Mart 2020
Kent Konseyi Ve Portreler
12 Mart 2020
Protokol Ve Büyükşehir…
09 Mart 2020
Mart’ın Sonuna Yaklaşırken, Mersin Türkiye Ve Bahar
15 Şubat 2020
Silifkede Meclis Şov…
03 Şubat 2020
Liyakat: Bila Kaydu Şart I
24 Ocak 2020
METRO: Mersin Birliğinin Göstergesi Ve Vahap Seçer.
08 Ocak 2020
Sel Gider İzi Kalır:Vahap Seçer
23 Aralık 2019
İçel Sanat Kulübü: Aşılmayan Döngü Ve Diğer Kurumlar.
18 Aralık 2019
Mersin’in Yeni Logosunu Beğeniyorum.
15 Aralık 2019
Dönem: ‘Başkanlar İçin Zor’ Ama ‘Bizim İçin Daha Zor.’
15 Aralık 2019
Belediye Meclisinde Çapsız Muhalefet…
04 Aralık 2019
Sorumluyum
03 Aralık 2019
Mersin Değişim İstiyor…
12 Kasım 2019
MGC: IV ’Fahriye Kutlay’ Kurtardı, ‘’Gazetecilik Erkek İşi Mi’’?
09 Kasım 2019
Mgc: III 'Kaybeden Yok'
05 Kasım 2019
MGC: ‘Geceyarısı Gelen Fotoğraf’
03 Kasım 2019
MGC: Tercihim ‘Tüm Adaylara Açık Mektup’
23 Ekim 2019
Narenciye Festivali: I
21 Ekim 2019
Vahap Seçer’ Seçme' Zamanı
20 Ekim 2019
Stratejik Mersin: IX Toroslar (Son)
17 Ekim 2019
Stratejik Mersin: VIII Toroslar
16 Ekim 2019
Stratejik Mersin: VII –Toroslar
14 Ekim 2019
Stratejik Mersin: VI –Akdeniz (Son)
12 Ekim 2019
Stratejik Mersin: V Akdeniz
10 Ekim 2019
Stratejik Mersin: IV Akdeniz
08 Ekim 2019
Mersin Kent Konseyi: ‘Oldu Biti’ye Getirilmemeli
08 Ekim 2019
Stratejik Mersin: III Akdeniz
07 Ekim 2019
Stratejik Mersin II
06 Ekim 2019
Stratejik Mersin: I
26 Eylül 2019
Belediyelerimiz Ve Sevdalı Şehir Mersin…
Haber Yazılımı