Toroslar Belediyesi Çalışanları Sağlık Taramasından Geçti

Toroslar Belediyesi Çalışanları Sağlık Taramasından Geçti

50. Yıl Mahallesi’nin 10 Yıllık Asfalt Sorunu Çözüldü

50. Yıl Mahallesi’nin 10 Yıllık Asfalt Sorunu Çözüldü

Mahremiyet Eğitimi İle Çocuklar

Mahremiyet Eğitimi İle Çocuklar 'Çığlık Atmayı' Öğreniyor

Kent Merkezindeki Boş Araziler Temizleniyor

Kent Merkezindeki Boş Araziler Temizleniyor

Pınarbaşı’na Erdemli Belediyesin’den Asfalt Hizmeti

Pınarbaşı’na Erdemli Belediyesin’den Asfalt Hizmeti

Yazı Detayı
28 Haziran 2020 - Pazar 10:00
 
Büyükşehir’in 1 Haziran Startı; Yenice Mahallesi
Semir Bolat
 
 

Bir Belediye Başkanı, Önce Adaletli ve Vicdanlı olmalı…

Bir Belediye Başkanı önce ayrımcılığı ret etmeli. Ahlaksal ve evrensel değerlere saygı duymalı.

Şimdi gelelim Mersin’in kaderiyle yakından ilgili olan bir kurumun başındaki kişiye; Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer…

Başkan Vahap Seçer’i nasıl bilirsiniz diye söylendiğinde, her kesimden insanın duraksamadan üzerine basarak söylediği bir şey var…

Dürüst ve çalışkan.

Bir insanın en önemli iki özelliği olmalı; Dürüstlüğü ve çalışkanlığı.

Dürüstlüğün içinde; erdem, empati, ahlak, vicdan, adalet ve aile var.

Çalışkanlığın içinde ise; üretkenlik, disiplin, geniş bakış açısı, deneyim, öngörü gibi değerleri sayabiliriz.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’i özellikle 1 Haziran’dan itibaren çok daha yakından takip etmeye başladım. Her geçen gün kendisini ve yapmak istediklerini daha iyi anlamaya çalışıyorum.

Bazen etkinliklerine katılıyor bazen de TV’lerden canlı, sosyal medyadan da yaptıklarını takip ediyorum. İlçe ziyaretlerini izledikten sonra, hiç kimse hakkında önyargılı olmamak gerektiğini düşüncelerimde pekiştirdim.

Başkan Seçer Mersin’in geleceğiyle ilgili, halk tarafından güven duyularak görevlendirilmiş bir siyasi yönetici. Yönetme anlayışı, kente ve insana bakışı, niyeti, kapasitesi neyse; Mersin’in geleceği de o doğrultuda olur. Kapsayıcı, bütünleştirici, katılımcı bir bakış açısıyla hareket ederek, ayrımcılığı ret ediyorsa bütün sorunlar arka arkaya çözülür.

1 Haziran Büyükşehir için bir atılım günü olarak değerlendirile bilinir. Başkan, son günlerdeki konuşmalarda hep bu konuya gönderme yapıyor. Geçiş süreci, Pandemi derken artık değişim ve dönüşümün başlaması ve çalışmaların her alanda hız kazanması vurgusunu yapıyor.

1 Hazirandan itibaren çok yakından takip ettiğimi belirtmiştim. Evet, Çamlıyayla’dan Anamur’a kadar her İlçede başkanın ayak sesleri, katılımcı anlayışı, hizmetlerin yerinde takip edilişi ve kamuoyunun bilgisine sunuluşunu izliyorum.

Her gittiği yerde Belediye Başkanlarını ziyaret edişi, yanlarında olduğunu ifade etmesi, her konuda destek olacağını belirtmesi, kamuoyunda da Seçer’e karşı son derece iyi bir algının oluştuğunu göstermektedir.

Pandemi döneminin yansıması olarak su faturalarındaki artışlar, bazı mahallelerde ikinci kata çıkmayan içme suyunun rahatsızlığı, dere kenarındaki mahallelerin ilaçlama yapılmasına rağmen sinekten rahatsızlık duymaları, bazı mahallelerde geçmişten kaynaklanan ve ayrımcılık yapıldığı iddia edilen yolların bozukluğu vatandaş tarafından dile getiriliyor.  20 yıldır bir türlü uygulamaya geçemeyen imar planlarının vatandaşlarda yarattığı rahatsızlık, Başkan Seçer’ in İlçe ve mahalle ziyaretlerinde karşısına çıkan vatandaş şikâyetleri.

Cuma günü Tarsus’a bağlı eskiden Belediyelik olan Yenice mahallesindeyiz. Uzaktan hissettirmeden olup biteni izliyorum. Başkan Vahap Seçer Yenice’ye gelecek diye vatandaşlarda bir memnunluk var. Pür dikkat başkanı dinliyorlar. Sorunlarını anlatıyorlar. Gerçekten geçmiş dönem yöneticilerinin ne kadar ihmalkâr davrandığını insan görebiliyor. Adeta cezalandırılmış bir bölge havasında Yenice.

Özellikle Başkan Seçer’ in de çok yakından bildiğini söylediği Günyurdu ve Atgirmez mahallelerini görünce vicdan ahlak, adalet ve eşitliğin ne kadar dışlandığını görüyorsunuz bu mahallelerde.

Bu iki mahallede yaşayan vatandaşlar, 40 yıl önceden ağırlıkta Urfa Siverek’teki yurtlarını terk ederek buralardaki tarım alanlarında çalışmaya gelen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları. Bu geri bıraktırılmış mahalleler ise, emekçi insanların oluşturduğu bir “yaşam” alanı. Yaşam alanı derken geri bıraktırılmış, alt yapısı olmayan, imarı olmayan, bakımsız ve eğreti yapılardan oluşan bir mahalle. Bu mahallelere hizmet götürmeyen, ayrımcılığı yapan her kimse gerçekten yazıklar olsun.

Ama her şeye rağmen hepsinin yüzü gülüyor. Vakur duruşlarıyla Başkan Seçer’i dinliyorlar. Kalabalık bir vatandaş topluluğu var toplantıda. Başkan Seçer, geçmişe gönderme yaparak duygusal bir konuşma yapıyor. “İlk gençlik yıllarımda merhum babam ile birlikte tarım alanında çalışırken Atgirmez'e sıkça gelirdik. Çok iyi bildiğim, birçok aileyi tanıdığım bu mahalleye yıllar sonra belediye başkanı olarak geldim” diyerek, zamanında rahmetli babasıyla bu tarlalarda güneşin altında bu insanlarla nasıl bir bağ kurduklarını anlatıyor.

Bölgeyi iyi tanıdığını söylüyor. Artık bir belediye başkanı olarak buralara dokunmak, kaderini değiştirmek, adaletli davranmak gerektiğini anlatıyor. Her vatandaşın hizmetlerden eşit bir şekilde faydalanmasını sağlamak üzere, üstlendiği görevin huzur ve mutluluğuyla ve yüzündeki umutlu bakışıyla konuşmasını sürdürüyor. Seçimden önce buralara geldiğini, destek istediğini ve desteği gördüğünü, herkes gibi bu mahallelerinde hizmetlerden eşit bir şekilde nasibi alması gerektiğini anlatıyor Başkan Seçer.

Başkan Seçer, beraberinde getirdiği MESKİ yetkililerini konuşturuyor. Bu örselenmiş ve geri bıraktırılmış mahallede kanalizasyonun ne zaman tamamlanacağını soruyor. Yetkili emin bir şekilde “Bu yılsonu bitireceğiz” diyor. Buna Başkan’da, vatandaşlarda mutlu gözlerle bakıyor.

Başkan yetkiliden vatandaşların önünde tekrar etmesini istiyor. Yetkili “Evet başkanım bu yılın sonunda bu mahallenin kanalizasyon sorununu bitireceğiz” diyor. 40 yılın ihmalini çözebilmenin erdemini yaşıyor Başkan Seçer.  “Mahalle sakinlerine müjdeyi veriyorum, 6 kilometrelik kanalizasyon hattı ve paket arıtma için ilk kazmayı 4 Temmuz'da vuracağız. Bu yıl bitmeden Atgirmez ‘in kanalizasyon sorunu bitecek.” Diyor.

“Atgirmez ile Günyurdu arasındaki 4 kilometrelik yol da bu yıl içinde sathi kaplama ile kaplanacak” dediğinde, vatandaşlardan karşılık olarak, büyük alkış ve gülen yüzlerin mutluluğunu alıyor Başkan Seçer.

“Atgirmez Mahallesi'nde yaşayan kadınların, Yenice merkezde kuracağımız kurs merkezi ve kreşlerden faydalanması için çalışma yapacağımızın sözünü de verdim. Diyor Başkan Seçer. Kadınlarla, çocuklarla toplu resim çekiyor. 

“Senelerdir sabırla hizmet bekleyen Atgirmez Mahallesi için daha çok yapacak işimiz var. Bizleri samimiyetle ağırlayan mahalle sakinlerine teşekkür ediyorum” diyor.

Mahalle sakinleri umutlu bakışlarla, doğal ve sade tavırlarıyla, kendilerine yakın gördükleri ve inandıkları Vahap Seçer’e hayranlıkla bakıyorlar.

Çünkü bu kadar ilgisiz ve ayrımcılığa maruz kalmalarına rağmen, kendilerine yakınlık gösteren, hizmet getiren, samimi yaklaşan, ayrım yapmayan bir Başkan görüyorlar karşılarında.

Mersin bu bakış açısı, bu adaletli yaklaşım ve hizmet aşkıyla çok şey kazanacak.

Çünkü Yenice tüm Dünya’nın tarihinde İsmet İnönü ve Winston Churchill gibi iki önemli devlet adamının 2. Cihan savaşının kaderini değiştiren gözlerden uzak VAGON Görüşmesinin dünyayı değiştiren ev sahipliğinin, artık YENİCE olmak üzere tüm Mersinin aydınlık geleceğine doğru değişmesinin zamanı gelmiştir. Sanırım Vahap Seçer de bu kadim ilçede aynı duygular içinde değişim rüzgârını başlatmak için YENİCE mahallesini seçmiştir.

Kalın Sağlıcakla.

 

 

 
Etiketler: Büyükşehir’in, 1, Haziran, Startı;, Yenice, Mahallesi,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
10 Temmuz 2020
Gültak ‘Takkiye Yapıyor” Demesinler İsterim.
09 Temmuz 2020
Cumhur İttifakı Mersin’den Yönetilmeye ‘Red’ Verdi
06 Temmuz 2020
Belediyeleri Rahat Bırakın…
03 Temmuz 2020
Huzurlu Sohbetler Ve Marina Kavşağı…
19 Haziran 2020
MESKİ Ne Yapıyor!
08 Haziran 2020
Başkan Seçer Artık Sahada…
03 Haziran 2020
Pandemi süreci ve anket sonuçları
31 Mayıs 2020
Mersin; güzel şehir…
29 Mayıs 2020
Mersin’in Önündeki Engeller…
28 Mayıs 2020
Siyasi Aç’lık, Siyasi Aç’ıklık
22 Mayıs 2020
’Seçmenler ‘Duygu’ İle Seçerler’’, ‘’Seçilmişler ‘Mantığı’ İle Hizmet’’ Ederler
20 Mayıs 2020
Seçilmişlerin‘ Partilerüstü Hizmetlerini Sevmiştim’
18 Mayıs 2020
Vahap Seçer Mi? Kocamaz Mı?
16 Mayıs 2020
Mecliste Şok Edici Tavırlar…
16 Mayıs 2020
Mücbir Sebeplerde Meclisin Tavrı
15 Mayıs 2020
Büyükşehir Meclisi…
11 Mayıs 2020
Başkan Seçer ‘Bana Şaka Yaptı’
04 Mayıs 2020
Büyükşehir Makina İkmal Tasarrufta…
03 Mayıs 2020
Doğal Sokaklar, Sanal Sokaklar Ve Evrensel Dijital Sokaklar
24 Nisan 2020
23 Nisan Ve Vahap Seçer…
22 Nisan 2020
Dünya Günü, Arı Günü Ve Pandemi
20 Nisan 2020
Meski Ve Ertan Liman…
19 Nisan 2020
1.Robokop: Doğal Dünya ’nın, Dijital Dünya ‘ya Dönüşmesi
14 Nisan 2020
Neler Oluyor Hayatta: Kola ,Cavat/Corona,Korunma
12 Nisan 2020
Mazbatanın Yıl Dönümü Ve Halkın Doğru Seçimi: Vahap Seçer
09 Nisan 2020
Corona Gerçeği Ve Dijital Dünya Alt Yapı Fırsatçılığı XI(Son)
07 Nisan 2020
Corona Gerçeği Ve Dijital Dünya Alt Yapı Fırsatçılığı X
06 Nisan 2020
Corona Gerçeği Ve Dijital Dünya Alt Yapı Fırsatçılığı IX
04 Nisan 2020
Corona Gerçeği Ve Dijital Dünya Alt Yapı Fırsatçılığı VIII
03 Nisan 2020
Propilen fabrikası ve düşündürdükleri…
01 Nisan 2020
Corona Gerçeği Ve Dijital Dünya Alt Yapı Fırsatçılığı VII
31 Mart 2020
Corona Gerçeği Ve Dijital Dünya Alt Yapı Fırsatçılığı VI
31 Mart 2020
Corona Gerçeği Ve Dijital Dünya Alt Yapı Fırsatçılığı V
29 Mart 2020
Corona Gerçeği Ve Dijital Dünya Alt Yapı Fırsatçılığı Iv
25 Mart 2020
Corona Gerçeği Ve Dijital Dünya Alt Yapı Fırsatçılığı III
24 Mart 2020
Korona, İtfaye, Israf Zaman: Kocamaz'da, Koruma, Çalışma, Umut: Başkan Seçer’de…
22 Mart 2020
Corona Gerçeği Ve Dijital Dünya Alt Yapı Fırsatçılığı Iı
21 Mart 2020
Corona Gerçeği Ve Dijital Dünya Alt Yapı Fırsatçılığı I
14 Mart 2020
Kent Konseyi Ve Portreler
12 Mart 2020
Protokol Ve Büyükşehir…
09 Mart 2020
Mart’ın Sonuna Yaklaşırken, Mersin Türkiye Ve Bahar
24 Şubat 2020
Belediyelerimiz…
15 Şubat 2020
Silifkede Meclis Şov…
03 Şubat 2020
Liyakat: Bila Kaydu Şart I
24 Ocak 2020
METRO: Mersin Birliğinin Göstergesi Ve Vahap Seçer.
08 Ocak 2020
Sel Gider İzi Kalır:Vahap Seçer
23 Aralık 2019
İçel Sanat Kulübü: Aşılmayan Döngü Ve Diğer Kurumlar.
18 Aralık 2019
Mersin’in Yeni Logosunu Beğeniyorum.
15 Aralık 2019
Dönem: ‘Başkanlar İçin Zor’ Ama ‘Bizim İçin Daha Zor.’
15 Aralık 2019
Belediye Meclisinde Çapsız Muhalefet…
04 Aralık 2019
Sorumluyum
03 Aralık 2019
Mersin Değişim İstiyor…
12 Kasım 2019
MGC: IV ’Fahriye Kutlay’ Kurtardı, ‘’Gazetecilik Erkek İşi Mi’’?
09 Kasım 2019
Mgc: III 'Kaybeden Yok'
05 Kasım 2019
MGC: ‘Geceyarısı Gelen Fotoğraf’
03 Kasım 2019
MGC: Tercihim ‘Tüm Adaylara Açık Mektup’
23 Ekim 2019
Narenciye Festivali: I
21 Ekim 2019
Vahap Seçer’ Seçme' Zamanı
20 Ekim 2019
Stratejik Mersin: IX Toroslar (Son)
17 Ekim 2019
Stratejik Mersin: VIII Toroslar
16 Ekim 2019
Stratejik Mersin: VII –Toroslar
14 Ekim 2019
Stratejik Mersin: VI –Akdeniz (Son)
12 Ekim 2019
Stratejik Mersin: V Akdeniz
10 Ekim 2019
Stratejik Mersin: IV Akdeniz
08 Ekim 2019
Mersin Kent Konseyi: ‘Oldu Biti’ye Getirilmemeli
08 Ekim 2019
Stratejik Mersin: III Akdeniz
07 Ekim 2019
Stratejik Mersin II
06 Ekim 2019
Stratejik Mersin: I
26 Eylül 2019
Belediyelerimiz Ve Sevdalı Şehir Mersin…
Haber Yazılımı