Yazı Detayı
03 Aralık 2019 - Salı 03:11
 
Mersin Değişim İstiyor…
Semir Bolat
 
 

Yılların ihmali ve savurganlığı bir tarafa, Mersin dinamiklerinin dağınık ve kendi başlarına kendi kulvarlarında yol almaları şehrimiz için en büyük engel olarak duruyor.

Son yıllarda MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan biraz bu algıyı değiştirmeye çalışsa da, yine bir belirsizlik devam ediyor.

Valilik hükümet politikalarının ekseninden “haklı olarak ”ayrılamazken, Büyükşehir Belediye Başkanının ise, bu hayati önem taşıyan konuya istenilen düzeyde el atmadığı ya da atamadığı görülüyor.

Mersin son yılların en sakin günlerini geçiriyor.

Artık olayların yaşandığı değil güzel etkinliklerin baş döndürücü yoğunlukla yaşandığı bir şehir havasında.

Kitap fuarında Değerli dostum Bedrettin Gündeş’le bol bol sohbet etme fırsatımız oldu.

Bedrettin Abi, zamanla her şeyin iyi olacağını söyleyerek, herkesin biraz daha sabırlı olması gerektiğini belirti.

 Evet, Mersinde iyi şeylerde oluyor.

Kitap fuarına beklenenin üzerinde ilgi duyulması, Millet bahçesinin park olarak düzenleme işine başlanılması, Fox Tv’de Belediye Başkanı Vahap Seçer’in daveti ile bu programda önemli değişimlerin işaretini vermesi;

 *Metroyu anlatması,

*Ulaşım ve altyapıda büyük iyileştirmelerin yapılacağını,

 Belirtmesi gelecek için umutlu gelişmelerdir.

STK ve Mesleki örgütler ve derneklerin;

* Sanat, edebiyat,

*Yenilenebilir enerji, İklim değişikliği konularını işlemesi,

*Kadın cinayetlerine üst seviyede tepkisel etkinliklerin her kesim tarafından desteklenmesi;

 De iyi gelişmeler olarak karşımızda duruyor.

Ne var ki:

İşsizlik, yoksulluk artarak devam ediyor.

Esnaf zor durumdadır.

 Sanayici kaygılı,

 İşçi ve memur yoksulluk sınırının altında bocalıyor.

Mersin ise, her şeye rağmen değişim istiyor.

Bir arada barış ve huzur içinde yaşayan toplulukların tek isteği; el birliği ile işsizliğe, yoksulluğa çare aranmasıdır.

 Havaalanının bir an önce bitirilmesi, tarım alanlarında kooperatifler aracılığıyla istihdam sağlanmasıdır.

Belediyelerin öncülüğünde kadınları, gençleri koruyan ve kollayan iş alanları yaratılmasıdır.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, bu konularda öncülük etmelidir. Yoksul mahalleleri dolaşıp sorunları yerinde görmelidir. Köy statüsünden dönüştürülen ücra mahalleleri ihmal etmemelidir. Sanat ve Tiyatroyu daha ciddi ve yetenekli yöneticilerle yürütmelidir.

Orkestra şefi gibi her kesimle barışık olmalıdır. Her ne kadar iyi kadro kuramadı eleştirileri olsa da, tanıdığımız bildiğimiz değerli ve deneyimli bürokratlar da var belediyede. Eski şehir modeli değerlendirilmelidir. Muhalefette olmasına rağmen Yılmaz Büyükerşen’in yarattığı ve gerçekleştirdiği hizmetler ortada.

Unutulmamalıdır ki bir önce ki seçimi kaybettiren Macit Özcan’ın en çok eleştirilen tarafı (hatta seçimi bile kaybetme pahasına birçok sosyal demokratın bile oy vermediği ) sebeplerin başında; sahada olmaması, mahallelere (özelikle sosyal demokratların yoğun olduğu mahalleler dâhil, birçok yoksul mahalleye) seçim dışında gitmemesi, halkla buluşmaması ve halktan uzak kalmasıdır. Ancak yeni başkanın bu durumda olmadığını kendi ekibinden ‘bazı daire başkanlarının’ neredeyse bütün etkinlik taziye davet ve çalışmalarda, düğün ve hemşerilerimizin görmekten güç alacağı her yerde olması onu temsilen bulunmaları ve yaptıkları açıklamalarla, gecesini gündüzüne katarak temsilli yet sağlayanların olduğunu görüyoruz.

Geçmiş dönemlerde yandaşlık ve yanlış uygulamalarla büyükşehir belediyesine doldurulan vasıfsız kadroların çalışmadan maaş almaları engellenmelidir. Hala ortalıkta bankamatiklerin olduğu söylentileri var. Herkes çalışmalı ve aldığı maaşın hakkını vermelidir. Bu kadar yoksulluğun ve işsizliğin olduğu bir ortamda çalışmadan maaş almak, hem alan açısından hem de veren açısından vicdansızlıktır.

Sanayi atıkları artık halkı zehirlememeli, yeni zararlı atık üreten tesislere izin verilmemelidir. Bu konuda tüm sivil toplum örgütleri, mesleki odalar, dernekler bir arada olmalıdır. Belediye de bu ortaklaşmaya güç vermelidir.

Mersin’de herkes, ortak sorunlarını ortak platformlarda ortak karar alarak yürütmelidir. Ayrı mecralarda yürütülen faaliyetler sonuç vermez. Mersin milletvekilleri, eski bakanları, oda başkanları, STK’lar, dernekler bir arada olmalıdır.

Bu birlik ve beraberliği sağlayacak kurum ise hiç kuşkusuz Büyükşehir Belediyesi ve onun başkanıdır. Yeni değişimle umut vaat eden Mersin Kent Konseyi ve diğer ilçe kent konseyleridir. Laf olsun diye yürütülen bireysel etkinliklerin çok fazla etkisi olmadığı görülmektedir.

Mersin anlayışta, sorunları birlikte çözmede, karar alma süreçlerine katılımda köklü değişimler istiyor. Siyasi korkularla ayrışma olursa herkes zarar görür.

Vahap Başkanın ayrımcılığı ret eden tavrı ve yaklaşımı bu birlikteliğin oluşması için bir fırsattır.

Bunu hem başkan hem de tüm kesimler iyi değerlendirmelidir.

Halkımızın isteği işte bu değişimleri yaratacak iradenin güçlü olarak halkın karşısına çıkmasıdır.

Mersin değişim istiyor, kısır tartışmalardan kurtulmak istiyor, Başkan Vahap Seçer ’in bu şehre abilik yapmasını ve zamanı iyi kullanmasını istiyor.

Ama bütün bunlara rağmen yeni dönemde diğerlerinden farklı olarak biz yapılan çalışmaların başarılarından çok gördüğümüz aksaklıkları yazacağız.

Acilen yapılması gerekenleri yakın dönem yazılarımız da, bir sonra ki dönemde yapılması gereken uzun vadeli çalışmaların ALT YAPISI nı ele alacağız.

Bizim mahalleden olanların yine saldıracağı yazılarımız için biz sadece ‘iğneyi kendimize çuvaldızı başkasına batıran’ bir anlayışımızla HALK BELEDİYECİLİĞİ VE SOSYAL BELEDİYECİLİĞİN sürekli hatırlatılmasının görevini üstleneceğiz.

Kalın Sağlıcakla

Semir Bolat

 

 

 
Etiketler: Mersin, Değişim, İstiyor…,
Yorumlar
Haber Yazılımı