Toros Dağları’nın Eteklerinden Zirvesine Yol Çalışması Sürüyor

Toros Dağları’nın Eteklerinden Zirvesine Yol Çalışması Sürüyor

Ekolojik Kamping Projesinde İmzalar Atıldı

Ekolojik Kamping Projesinde İmzalar Atıldı

Mersin’in Yüzü Halkın Kartıyla Gülüyor

Mersin’in Yüzü Halkın Kartıyla Gülüyor

Akdeniz’in Park Ve Yeşil Alanları Yenileniyor

Akdeniz’in Park Ve Yeşil Alanları Yenileniyor

Toroslar Belediyesi

Toroslar Belediyesi'nden, Görme Engelli Bireylere 'Beyaz Baston'

Yazı Detayı
20 Haziran 2020 - Cumartesi 19:55
 
Mersin Sayın Seçer’le İyi Şeyler Yapacak…
Adil Kesten
 
 

2019 yılı mart ayında yapılan yerel seçimlerde “Mart’ın sonu bahar” sloganı ile kent halkının karşısına çıkan değişim, gelişim diyen bir Başkan var karşımızda.

Farkındalık yaratma anlayışını hayata geçirme için destek isteyen Sayın Seçer, halkının teveccühleri ile seçilmiş ve görev almıştır.

Başkan Sayın Seçer, görev süresi içerisinde neler yaptığını ve yapacağının sinyallerini vermiştir. Talimatla siyaset yapan, rantiyeci, masa başı ihalecileri bu süreçte iyi tanıma fırsatı da bulmuştur. Sadece gözleri ve yürekleri kar hırsıyla beklenti içinde olanlar hayal kırıklığına uğramışlardır.

Beklenmedik bu programlı, altyapıya dönük planlı bilimsel projelere dayalı, tasarruf ve israfa öncelik veren icraatları karşısında, Başkan Seçer’ in “Kul Hakkı ”nı yedirmeyeceğini anlamışlardır.

Sayın Seçer kapsayıcı kapsayıcı bir anlayışla hareket etmektedir. Kucaklayıcı, siyasi ve ideolojik davranmadan, kimseyi ötekileştirmeden, kent halkının sorunlarını çözmeye dönük gayretleri ile ezber bozmuş ve pozitif farkındalık yaratmıştır.

Gelişmiş, kalkınmış refah düzeyini yakalamış ülkelere baktığımız zaman aklın, bilimin ve sistemli bir çalışmanın neticesinde başarıyı yakaladıkları görülmektedir. Milletin iradesi ile seçilen ülke ve kent yöneticileri, yerelde ve genelde ülkenin maddi ve manevi zenginliklerini ortak akılda buluşturarak kullanmışlardır.

Kamu yararına yapılacak tüm projelerde Üniversiteleri, sivil toplum kuruluşlarını, meslek odalarını karar süreçlerine almışlar, hata payını ve israfı asgariye indirmişlerdir.

Peki, ülkemizde ve kentimizde devasa yatırımlar böyle mi yürümüş? Bir meslek odası yöneticisi olarak, mersin kentini bu döneme kadar yönetenlerin, bu temel ayrıntıya yeterince yönelmediklerini maalesef söylemek zorundayım.

Eleştirimizi yaparken kimseyi değersizleştirmek veya itibarsızlaştırmak için yapmamalıyız. Mesela geçmiş dönemde yapılan ve yıkılan daha sonrada tekrar yapılan tulumba kavşağımız var.

Çevre düzenlemesinde, imar palanlarında ve onlarca belediye faaliyetlerinde ve icraatlarında inanılmaz hatalar ve eksiklikler var. Acaba neden?

Açık ve seçik nedeni şu; kamu yararı gözetilmeden, kaynakların iyi kullanılmaması ve yatırımlara kalıcı gözle bakılmamasıdır. Kötü niyetlerin ya da beceriksizliklerin açık göstergesidir.

Yaşanabilir bir kent olması için mutlaka olmazsa olmazımız Üniversiteleri, Türk mimar mühendis odalarını(T.M.M.O.B) Sanayi ve Ticaret  ve Esnaf Odalarını karar süreçlerinde görmek ve önerilerini almak zorundayız.

Merkezi hükümetin ya da Yerel yönetimlerin büyük yatırımlarda ve kentin kaderini belirleyecek konularda halkı, ilgili meslek odalarını dikkate almak demokrasinin bir gereğidir. Böyle düşünülmüş ve yapılmış olsaydı, beklide Mersin’in başta Turizm olmak üzere, her alanda gelişimine sekte vuran Nükleer belasıyla koyun koyuna yaşamayacaktık.

Uzun yıllardır yerelde ve genel de meslek odalarında kamu yararı gözeterek her kademede mücadele veren biri olarak, çok önem verdiğim ve takip ettiğim kent ile ilgili her önemli yapısal değişiklikleri takip ediyorum.

Sayın başkan Vahap Seçer; mesleki, akademik ve sivil toplum örgütleri ve bilimsel kurumlarla bir araya gelmekte, Mersin’i kentin yerel meclisi ve kentin dinamikleri ile yönetmek anlayışında olduğunu her defasında belirtmektedir. İmar Planları hazırlarken bunu yapmış ve büyük takdir toplamıştır. Geçmiş dönem başkanları gibi imar planlarını kapalı kapılar ardında değil, ilgili kurum ve odalara bırakarak örnek bir yaklaşım göstermiştir.

Mersin büyükşehir, geçen dönem yapılan inanılmaz israflarla ülkemizin en borçlu belediyelerinden biri olduğu bilinmektedir. Bu kadar borç ve israfa rağmen, iyi bir planlama ve mali disiplinle Seçer döneminde büyük bir borç ödendiği ve ödenmeye devam edildiği de bilinmektedir. Bu ödenen borçlar ise, Kocamaz döneminin yüksek faizli borçlarıydı.

Maalesef Büyükşehir Belediye Meclisindeki muhalefet, bu derece mali disiplini sağlamış ve kuruşu kuruşuna açıklanan önceki borçlanmanın haklılığını hiçe sayarak, kendini kamuoyu önünde küçük düşürdüğü görüldü.

Başkan Seçer ise, borçlanmanın nerelere harcandığını ve alacağı yeni borçlanmayla nasıl bir yol izleyeceğini anlatılmasına rağmen, “Cumhur ittifakı ”Mersin adına utanılacak olumsuz bir tavır sergiledi.

Nicelik olarak değeri olmayan cılız bir grubun yaygaralarına, havuz medyasının yereldeki trollerine, hizmetlere nifak sokmaya çalışan bezirgânlara rağmen, sayın başkan Seçer, belediye kadrolarında işine odaklanmış bir şekilde işine bakmaktadır. Kamuoyu bunu açık bir şekilde görmekte ve Başkan Seçer’e açık destek vermektedir.

Başkan Seçer; hesap verebilen, kenti düşünen, halkın sorunlarını dinleyen ve çözmeye çalışan kadrolara dokunmadan,  ast ve üst görevdeki kişilere önceki dönem gibi partizanlık yapmadan, tecrübelerinden faydalanmaya ve çalışma ahengini sürdürmeye özen göstermiştir.

Önceki dönemde ideolojik yaklaşımla işe alınan, çalışmadan bankamatikten aylık alanları kararlı bir şekilde kenara koymuş, yerlerine cinsiyet gözetmeden ve particilik yapmadan, gerçek emekçilere belediye hizmetlerini emanet etmiştir.

Fakat Mersinin geleceği için namusuyla çalışanların rehavete kapılmayacağını ve Başkan Seçer’ in toplum duyarlılığı anlayış ve yaklaşımına ayak uyduracaklarını umuyorum.

Bu derece kapsayıcı ve liyakate önem veren bir başkanın arkasında kötü niyet taşıyanların sonunda mahcup olacaklarını da biliyorum. İhanet en büyük insanlık ayıbıdır. Kendi kurumundan başka taraflara, eski çalışma arkadaşlarını laf veya bilgi taşımak ihanetle eş değerdedir.

Başkan Seçer’ in bu konuda çok deneyimli olduğunu, bu tür kişilikleri de varsa zamanla ayıklayacağını düşünüyorum. Özellikle MESKİ’ de projeler bazında çok güzel işler yapılmasına rağmen, yanlış bilgilendirmelerin olduğu duyuluyor. Başkanın bunun önlemini de alacağına inanıyorum.

Çok partili dönemden bu güne kadar, kamu kuruluşlarında çalışanları benden değilse potansiyel tehlike olmaktan çıkaran Sayın Başkan Seçer’i kutluyorum.

Mevcut olan mücadele ve hizmet anlayışını daha da geliştireceğini umut ediyorum.

Herkesi ülkemize ve Mersin kentimize sahip çıkılması noktasında, ortak paydaşlığa çağırıyor, Mersin’e sahip çıkanlara ve çıkacak olanlara sevgiler sunuyorum.

Adil KESTEN

Makine Müh. Odası Eski Başkanı

 
Etiketler: Mersin, Sayın, Seçer’le, İyi, Şeyler, Yapacak…,
Yorumlar
Haber Yazılımı