Yazı Detayı
24 Aralık 2020 - Perşembe 10:03
 
87 yıl önce Mersin.. Mersin' de bir yılbaşı gecesi…
Abdullah Ayan
 
 

70 yaşıma gireceğim bu yıl..

Ve aklım erdiğinden beri çoğu insan gibi duygusal anlamda en kötü, izole bir yılbaşı geçireceğim kesin..

Hepimizin içini karartan ömürden saymadığımız, belalı bir salgının damgasını vurduğu yılı noktalıyoruz ancak ne zaman bitecek ve daha da önemlisi yıkımları ne kadar sürecek henüz meçhul..

Karamsar bulutlara dalmışken, yıllar önce kaleme aldığım ve Mersin' in 1933 yılbaşı gecesine ait izlenimlerine yer verdiğim makale geldi aklıma..

Bugün köşemi işte o makaleye, 1933 yılbaşı akşamının mekanlarını anlatan, 87 yıl önceki o gecenin izlenimlerine; gece hayatı,gazinoları, kahvehaneleriyle sisler arasında kaybolmuş bir dönemin Mersin' ine ayırayım istedim.

Yıllar sonra okurken bana iyi geldi, umarım siz de o kaybolan eski kentte dolaşırken keyif alırsınız..

**

" İki kişiyiz.

Bir taşla da iki kuş vurmak istiyoruz. Gazete adına Mersin’in eğlence yerlerini turlayarak izlenimlerimizi okuyucuya aktarmakla kalmayacak, bu arada bazı mola yerlerinde yeme içme fırsatı da bulacağız.

31 Aralık 1933’ü diğer yıllardan ayıran bir iki özellik var: Birincisi yılbaşı cumartesi gecesine denk geliyor, ertesi gün ise Pazar. İkinci özellik ise bu yılbaşı ramazana denk geliyor.

Kutsal ay etkisini sessiz sokaklara öylesine yansıtmış ki, görmeyene anlatmak neredeyse imkânsız.

Gecenin 11’i, ayak seslerimiz yankılanıyor bomboş kaldırımlarda. Teravih namazını kılmış büyük çoğunluk soluk ışıkların gölgesindeki evlerine çekilmiş.

Hangi eğlence yerinde neyle karşılaşacağımızdan habersiz, Uray caddesine vurduk kendimizi. Gündüzden yağan yağmur gecenin hüznüne karışmış, loş kaldırımları daha da gizemli ve soğuk hale getiriyor. Ayak seslerimiz karışıyor gecenin karanlığına…

İlk durağımız Halk Gazinosu*. Kırık dökük masalarda, yaklaşmakta olan yeni yılın ilk anından habersiz anı çile niyetine doldurmaya çalışan avurtları çökmüş, konuşmaları birbirine karışan nice insan…

Gerekli, gereksiz önlerine koyulan her içki kadehini bir solukta son damlasına kadar midelerine indirirken, yaşı geçmiş kadın şarkıcıların, hayata küskün sesleriyle söylemeye çalıştıkları şarkılara sarhoş alkışlarla eşlik etmeye çalışıyorlar.

Kadınlar bu sarhoşların alkış desteğini öylesine benimsemişler ki, duymadıklarında yüzlerine yansıyan mutsuz gölgeleri hissetmek mümkün.

Kalabalıktaki yalnızlığın hüznüne tuz biber eken mahzun tablo içimizi öylesine kararttı ki, zor attık kendimizi dışarıya. Bozuk Mersin kaldırımlarını arşınlamaya devam etmek üzere ıslak yollardayız.

Sırada Zabit Yurdu var. Çıkarken yıkılacak gibi gıcırdayan tahta merdivenler. Kapıdan şöyle bir bakıyoruz. Resmi üniformalı birçok zabit, ümera ve aileleri… Nereye göz atsak sırmalı elbiseden geçilmiyor. Hiç bitmeyecek gibi gelen basamakları yuvarlanır gibi iniyor, sakin ve sessiz sokağımıza kavuşuyoruz yeniden. Bu sefer ayak gürültümüze, soğuktan takırdamaya başlayan çene kemiklerimiz eşlik ediyor hafiften.

Mersin sokakları yalnızlığın ayıbını örtmek için ürperten soğuğun şiddetini arttırıyor adeta. Adımlarımızı hızlandırarak sakardan geçiyoruz.

Sekiz on kişi radyonun etrafında toplanmış, yüzlerini güldürecek, bugüne kadar ters giden şanslarını değiştirecek yılbaşı piyangosunun ikramiye kazanan numaralarını anons edecek sesi pür dikkat beklemekte. Malum gece tam 12’ de 500 ve 200 bin liralık büyük ikramiyelerin***** hangi numaraya vurduğunu duyuracak Ankara Radyosu…

Ver elini Ziya Paşa gazinosu**…

Denizin dalgaları vuruyor camlara. Burada da sigara dumanından zor seçiliyor içerisi. Kalabalık üst üste yığılmış gibi. Kimi tavla, kimi konken, kimisi de aznif (taşlarla oynanan bir çeşit domino) bir sürü insan masaları doldurmuş.

Yüzlerinde, yeni yılın talihlerini çevirme beklentisi. İskambil kağıdına, aznif parçasına bağlanan umutlar…

Daha dolaşacağımız çok yer var ama zamanımız kısıtlı o nedenle erken kaçıyoruz buradan…

Mersin Palas, Çukurova Bar, isimsiz kumarhaneler ve en renkli mekan Tüccar Kulübünü en sona saklayarak, yeniden ver elini Mersin kaldırımları.

Mersin Palas***, Halk Gazinosundan da beter durumda. Harap merdivenlerden tırmanıyor, yıkılacak gibi duran salona göz atıyoruz. Dört beş masada uyuklamakta olan birkaç kız ve onlara aşık beş on akşamcı.

Çukurova Bar****’a da göz atıyoruz. Normalde her akşam yanık aşıkların sinesine su serpen, cebine darı eken muhteşem bar, Mersin’in kaldırımlarına nazire yaparcasına sessiz ve soğuk. Cazı, dansıyla her zaman gürültüsü ayyuka çıkan koca dansing, bu akşam zavallı bir mesken gibi boynu bükük… Kapısının kırılan camları yerine tutturulmuş paslı teneke.

Müzik sesi her zaman sokaklara yansıyan bar, bu yılbaşı gecesi, Mersin kaldırımlarından beter sessizliğe bürünmüş.

Artık kumar, kumarhane görmek istiyoruz. Gözlerimiz, panjurları sıkı sıkıya kapalı binaların içine nüfuz etmek için çaba gösteriyor ama kalın duvarlarla çevrili binaların içinde nelerin döndüğünü görmek imkânsız…

Sıra, kumarın en büyüğünün döndüğü, servetlerin el değiştirdiği, seçkinlerin eğlendiği, Tüccar Kulübünde…

Kulübün dik merdivenlerini tırmanıyoruz. Tüm balolarda boy gösteren, resmi görevinin itibarı, cüzdanının şişkinliği sayesinde dokunulmaz mekânda gönül rahatlığıyla kumar oynayan, sınırsız eğlencelerin aktörlerin tümü umduğumuz gibi burada.

Şapka ve paltolarımızı silkeleyerek vestiyere bırakıyor, camlı kapıdan içeri atıyoruz kendimizi. Bilet ve davetiye için koyulmuş bir masanın başındaki birkaç ünlü sima karşılıyor bizi. Usuldendir diye sorulan birkaç soruyu cevaplandırıp sonunda kalabalığa karışıyoruz. Yanımdaki arkadaşım tanıdık bir gruba katılırken, ben kapıya yakın oturan birkaç dostun davetine icabet ettim.

Yerim tüm gelenleri incelemem için biçilmiş kaftan… İşte pembe tuvaletli hanımefendi ve yanında tambura gerilmiş yay gibi smokine sığmaya çalışmış bey…

Beyazlı bir matmazel, arkasında ağdalı Fransızcayla bağıra çağıra konuşan mösyö… Yüzünün kırışıklarını gidermek için saatlerce pomatla yaptığı masajdan yüzünün derisi tahriş olmuş, yanındaki kızının annesi değil kardeşi olduğu hissini vermek için kendisini paralamış bir madam ile yaşını sineye çekmiş kocası…

Yarım saat dayanabildim baloya… Geceye birlikte çıktığım dostumu Kulüpte bırakıp bu kez yalnız attım kendimi sokağa…

Vurdum kendimi isimsiz bir kumarhaneye… Malum her yönüyle yazacağım bir yılın yerini yenisine bıraktığı bu geceyi…

Uzun bir masanın etrafında benizleri solmuş on beş, yirmi şahıs. Öylesine dalmışlar ki, girdiğimin farkına bile varmıyor çoğu.

Birkaç deste kırmızı, mavi kağıt birbirine karıştırılmış ve masanın ortasına muntazam biçimde yatırılmış:

-Üç lira…

-Banko…

Parayı süren karşısındakinin bulduğu “3” e mukabil, “7” yi bularak masadaki parayı kazandı, çekti önüne. Oyun tüm hızıyla devam ediyor, kâğıtlar çekiliyor, paralar durmadan el değiştiriyor.

En büyük banko bir ara yirmi lirayı buldu. Krizden önce beş yüz, bin liraların tek hamlede el değiştirmesine aşina masalar şimdi yirmi lirayla yetiniyor. Kâğıtları çeken simalar değişmemiş, değişen sadece zaman ve koşullar.

Birkaç kumarhane, batakhane karışımı yere de damladım, yeni yılın ilk saatlerinde…

Sabaha doğru son mekândan kendimi sokağa atıyorum.

Yılın ilk güneşi gecenin soğuğuna inat, ışık huzmesiyle denizin içinden doğuyor, gülümsüyor tüm sıcaklığıyla…

Yüklendiği gazetelerle bir çocuk bağırarak geliyor bana doğru:

-Yazıyor, yazıyor… Dün akşamki çekilişte 500 bin lira kazanan büyük ikramiyeyi, tam piyango listesini yazıyor…

Göz kırpıyorum çocuğa… Ceketin yakasını kaldırıyor, dudaklarımda geceden kalma bir ıslık, sıcak bir çay içebileceğim sabahçı kahvesine ilerliyorum…"

Y. Sanih

Not: izlenimlerini Y. Sanih imzasıyla kaleme alan muharrir muhabiri, 1933’lerin Yeni Mersin gazetesine tüm emek verenleri; saygı, minnet, rahmetle yâd ediyorum…

*Halk Gazinosu: Sonradan Akkahve olacak, günümüzün Büyükşehir Belediye Meclis salonu

**Ziyapaşa Gazinosu: Günümüzdeki Taşhan ile Merkez PTT binası arasında kalan yarı yıkık bina

***Mersin Palas: Uray Caddesinin, Atatürk Caddesi ile kesiştiği kavşakta yer alan artık izi bile kalmayan mekân…

****Çukurova Bar: Günümüzün Ticaret Sanayi Odası ve Tüccar Kulübünün yer aldığı alan…

**** Sonradan Milli Piyango adını alan Tayyare çekilişi yılbaşı ikramiyeleri 1934' te şöyleydi:

1 adet 500 bin, 1 adet 200 bin, 1 adet 100 bin, 1 adet 50 bin, 1 adet 30 bin, 1 adet 20 bin, 1 adet 15 bin, 1 adet 10 bin ile başlayıp, 2 adet 8 bin, 5 adet 5 bin, 10 adet 3 bin, 20 adet 2 bin, 55adet 1 bin diye devam ediyor, en küçük ikramiye olan 50 lira 5 bin bilete dağıtılıyordu. Toplam ikramiye 1 milyon 656 bin lira 5850 bilete çıkıyordu.. (Fikir vermesi açısından aynı tarihte bir kilo fasulyenin 10 kuruş, bir kilo nohudun 5 kuruş olduğunu not etmeliyim)

Abdullah Ayan

 

 
Etiketler: 87, yıl, önce, Mersin.., Mersin', de, bir, yılbaşı, gecesi…,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
24 Ekim 2021
Ortak Refah Arayışları....
20 Ekim 2021
Vergi Adaletsizliğine Karşı Küresel Arayışlar…
18 Ekim 2021
Depardieu Moskova’ ya, Putin’ in sevgilisi Fransa’ ya…
14 Ekim 2021
Zenginlere cennet, yoksullara cinnet…
11 Ekim 2021
Küresel taşımacılık krizi, üretim üsleri arayışları…
07 Ekim 2021
Konteyner krizinin kopardığı küresel tedarik zinciri…
03 Ekim 2021
Tehdit Ve Fırsatlarıyla Küresel Dengeleri Sarsan Konteyner Krizi…
30 Eylül 2021
Mersin’ in Üniversite kenti olma potansiyeli…
27 Eylül 2021
Eğitimdeki yanlış politikalar ve barınma sorunu…
23 Eylül 2021
Çin modeli büyümenin betonla imtihanı..
20 Eylül 2021
Evergrande neden ve nasıl battı…
16 Eylül 2021
Covid virüsü, istihdamı dünya genelinde nasıl etkiledi?
13 Eylül 2021
Pandemi sonrası çalışma hayatının yeni ‘gizemli’ tablosu…
05 Eylül 2021
Adana 596 Milyon Dolara Bitiremedi, Antep 36 Milyona Tamamladı. İki Raylı Sistem İki Öykü…
02 Eylül 2021
Maliyet, finansman üzerinden Mersin ve İzmir Buca metro projeleri..
30 Ağustos 2021
Ulaşım Ana Planı ve metro yatırımı..
26 Ağustos 2021
Mersin metro projesinde son durum, yanıt bekleyen sorular…
23 Ağustos 2021
Küresel masa yeniden kurulurken.. Çin, Afganistan sahnesinde…
19 Ağustos 2021
Afganistan'ın Domino Etkisi...
16 Ağustos 2021
Akdeniz' i yakacak küresel ısınma ve Akkuyu Nükleer etkisi..
12 Ağustos 2021
Küresel kıyamet kopmak üzere…
09 Ağustos 2021
Meydanlar, bir kentin hem hafızası hem aynasıdır..
05 Ağustos 2021
Meydanı kalmayan Mersin..
02 Ağustos 2021
Çamlıbel nasıl canlanır?
29 Temmuz 2021
Mersin metro projesini tahvil ihracıyla finanse etmek…
25 Temmuz 2021
Mersin Metrosu kaynak darboğazında…
15 Temmuz 2021
Çamlıbel' i canlandırma için uzlaşmak..
08 Temmuz 2021
Yıkıma Doğru.. (Başka bir dünya mümkün mü? )
05 Temmuz 2021
Büyükşehir' den kendisi küçük işlevi büyük adımlar…
01 Temmuz 2021
Vergide adalet, Keynes geri mi dönüyor?
28 Haziran 2021
Zenginleri vergiden muaf tutan sistem..
24 Haziran 2021
Vergi ödemenin dayanılmaz ağırlığı..
21 Haziran 2021
El Salvador, bitcoini resmi para ilan eden ilk ülke..
17 Haziran 2021
Dijital para kripto paraya karşı.
13 Haziran 2021
Finansal küresel sistem yeniden kurulurken..
10 Haziran 2021
Otomotiv devrimi nelere yol açacak?
07 Haziran 2021
Otomotivde yeni çağ..
31 Mayıs 2021
Mersin neden güç birliği oluşturamıyor? (TÜDAŞ' ın trajik öyküsü -1-)
27 Mayıs 2021
Türkiye’nin yükselişine tüm dünya şahit oluyor.
24 Mayıs 2021
Mersin yatırım anlamında neden güç birliği oluşturamıyor?
20 Mayıs 2021
Çin'e borçlanmanın bedeli, Karadağ' ın başına gelenler..
17 Mayıs 2021
Yeni dünya düzeni ve Çin..
10 Mayıs 2021
Küresel üretimin çip bağımlılığı..
06 Mayıs 2021
Pandemi ve Çip Kıtlığı…
03 Mayıs 2021
Mersin Metro ihalesi tamam gibi, finansman bulunursa!..
29 Nisan 2021
Yeni küresel savaş, siber cepheler..
26 Nisan 2021
Küresel siber savaş.. Çin ve Yeni Paradigma..
22 Nisan 2021
Davultepe bahçeleri betonla yok edilecek..
19 Nisan 2021
Siber savaşa doğru…
15 Nisan 2021
Mersin merkezli ilk ve tek bankanın öyküsü..
12 Nisan 2021
Günlükler.. (Mavromati' den Bit Pazarı' na)
08 Nisan 2021
İktidarın Belediye şirketlerine egemen olma kavgası…
05 Nisan 2021
Belediye Şirketlerine genelgeyle darbe..
01 Nisan 2021
Belediye şirketleri kaosun eşiğinde..
29 Mart 2021
Belediyelerin yetkileri budanırken…
25 Mart 2021
Kiracının liman genişletme projesi ve istihdam yalanları..
22 Mart 2021
Kiracının Mersin limanını genişletme hedefi, kent merkezinin ölümü…
18 Mart 2021
Limanın genişlemesi, yalanlar ve gerçekler..
15 Mart 2021
Limanın genişletilmesi, Mersin' in Ana konteyner liman projesine darbe..
11 Mart 2021
Mersin Metro projesinde bundan sonra ne olacak?
08 Mart 2021
Mersin Metro projesi.. İhale sürecinde yaşananlar…
04 Mart 2021
Çankaya Mektebini ranta kurban etmek..
01 Mart 2021
Limanın Atatürk parkına uzanma projesi.. Kamusal rant paylaşımı…
25 Şubat 2021
Limanın Atatürk parkına uzanma projesi.. Sihirbazlık işleri.. -1-
22 Şubat 2021
Rantiyenin Atatürk Parkı önüne konteyner dağı dikme projesi..
18 Şubat 2021
Davultepe Bahçelerinin katledilme girişimi, yanıt bekleyen sorular..
14 Şubat 2021
Mezitli Belediyesi, Davultepe bahçelerini yok etme girişiminin neresinde?
11 Şubat 2021
Davultepe bahçelerine sanayi sitesi kondurma projesi -2-
08 Şubat 2021
Davultepe bahçelerine sanayi sitesi kondurma projesi -1
04 Şubat 2021
Pandemi sonrası yeni normal.. Yerel dağıtım zincirlerinin önemi..
01 Şubat 2021
Küresel dağıtım zincirinin kırılması, bolluk içinde sefalet…
28 Ocak 2021
2021 yatırım programı, Mersin' in payına düşenler -2
25 Ocak 2021
2021 Yatırımları, Mersin' in payına düşenler…
21 Ocak 2021
Çin Tipi 'Komünizm' Ve Refahın Paylaşımı..
18 Ocak 2021
Yeni bir çağ, yeni bir tarih.
14 Ocak 2021
Alata araziden ibaret değil ki.. -2-
07 Ocak 2021
90 yıl önce Mersin kurtuluş bayramını nasıl kutladı?..
04 Ocak 2021
Mersin' in kurtuluşu…
31 Aralık 2020
2020' yi geride bırakırken..
27 Aralık 2020
Zengin ülkelerle yoksulların aşı ayrışması
21 Aralık 2020
Uzakdoğu ahlakı, batı sistemi ve Ortadoğu..
17 Aralık 2020
Çin nasıl başardı? (Uzakdoğu kültürünün etkileri)
13 Aralık 2020
Asgari ücret ve seçimlerle bağı..
10 Aralık 2020
Çin orta gelir barajını geçerken, Türkiye neden tuzağa yakalandı?
06 Aralık 2020
RCEP anlaşmasında süreç nasıl işleyecek?
03 Aralık 2020
RCEP ve 'yeni dünya' ekonomisine etkileri..
30 Kasım 2020
RCEP Serbest ticaret anlaşmasının anlamı…
26 Kasım 2020
Çukurova Havalimanı.. Yaşananlar, yaşanacaklar..
23 Kasım 2020
Bahtı kara Havaalanı, bahtı kara Mersin..
19 Kasım 2020
İkili sirkülasyon modeli Çin' i nereye, nasıl taşıyacak?
15 Kasım 2020
Yol ayrımındaki Erdoğan eksen değiştirebilir mi?
08 Kasım 2020
Veriler ışığında Çin' in başarı öyküsü..
05 Kasım 2020
Çin' in yeni 5 yıllık planı ve 2035 hedefi…
01 Kasım 2020
Rüyalarda kalan bir Karaduvar-Kazanlı hayal projesi
29 Ekim 2020
Küresel para sisteminin Dijital Yuan sınavı..
26 Ekim 2020
Dijital para devrimi ve Çin
22 Ekim 2020
Doların tahtını dijital devrim yıkacak..
18 Ekim 2020
Çin öncesi küresel para sistemi...
15 Ekim 2020
Dolara dayalı küresel sistem çöküyor mu?
12 Ekim 2020
Dijital devrimin yeni öncüsü Çin..
08 Ekim 2020
Maruni Kilisesi' nin başına gelenler..
05 Ekim 2020
Mersin' in sembollerinden Taş Bina gerçekte kimin?
01 Ekim 2020
Rum ve Arap Ortodoks Kiliselerinin başına gelenler..
27 Eylül 2020
Kurtuluş = Çankaya okulu gerçekte kimin?
24 Eylül 2020
Mersin' in tarihi mektep binaları kimin? (Gazipaşa ilkokulunun öyküsü)
17 Eylül 2020
Hatıralarımızın mabedi okullarımıza kıymayın efendiler…
14 Eylül 2020
Mersin BŞ Belediyesi gayrimenkullerini İmar İnşaat Şirketine neden devreder?
10 Eylül 2020
Mersin Metro ihalesi; güzergah ve kamulaştırma sorunları..
07 Eylül 2020
Metro projesi yeniden ihaleye çıkarken.. (Çevresel sorular, sorunlar)
03 Eylül 2020
Fındıkpınarı petrolüyle ilgili saha araştırmaları…
31 Ağustos 2020
Fındıkpınarı yolunda bulunan petrolün öyküsü…
27 Ağustos 2020
Mersin ve tarih boyunca petrol…
24 Ağustos 2020
Kent merkezinin canlandırılması .. -4- (Kışla bölgesi olmadan asla)
20 Ağustos 2020
Kent merkezinin canlandırılması .. -3- (Müftü Deresi' nin önemi)
17 Ağustos 2020
Kent merkezinin canlandırılması .. -2- (eski Mersin' in tozunu almak..)
13 Ağustos 2020
Mersin kent merkezinin canlandırılması, bütüncül plan gereksinimi…
10 Ağustos 2020
Pandemi ışığında yeni kentleşme modelleri ve Mersin..
06 Ağustos 2020
Pandemi konusunda yeni gelişmeler, yeni normal..
27 Temmuz 2020
Salgınlar kentleri de değiştirecek..
23 Temmuz 2020
Salgınlar kentleri değiştirdi, yine değiştirecek..
20 Temmuz 2020
Atatürk Parkı' na kıymayın.. -2- (Otopark projesi ve riskleri)
16 Temmuz 2020
Atatürk Parkı' na kıymayın.. -1
13 Temmuz 2020
Mersin' in Barselona' dan çıkaracağı dersler-2
09 Temmuz 2020
Mersin' in Barselona' dan çıkaracağı dersler.. -1
06 Temmuz 2020
Telafisi imkansız küresel işsizlik dalgasına karşı evrensel çözümler...
29 Haziran 2020
Otları yok ederken, insanları öldüren ilaç..
25 Haziran 2020
Barselona' dan derslerle Eski Mersin' i canlandırmak...
22 Haziran 2020
Tozunu alabilirsek Bit pazarı' na nur yağacak…
18 Haziran 2020
Çeşmeli-Taşucu otoyolu, Mersin' in umutları Kaf dağının ardında..
15 Haziran 2020
Akaryakıt çiftlikleri ortasında, petrokimya tesisine nazır TOKİ evleri..
11 Haziran 2020
Yeni Zelanda örneği üzerinden 'yeni normal'
08 Haziran 2020
Mersin' in toplu taşıma sorunu, Metrobus çözümü..
04 Haziran 2020
Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak -13- (yeni normal, yeni yargı)
01 Haziran 2020
Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak -12 (pandemi sonrası adalet, hukuk, yargı)
18 Mayıs 2020
Evrensel salgın, evrensel korkular..
14 Mayıs 2020
Küresel Salgın, Belirsizlik çağı..
11 Mayıs 2020
Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak -11
07 Mayıs 2020
Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak -10
04 Mayıs 2020
Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak -9
30 Nisan 2020
Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak -8
27 Nisan 2020
Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak -7
23 Nisan 2020
Yoksullara ekmek dağıtmak kavga konusu yapılmamalı…
20 Nisan 2020
Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak -6
17 Nisan 2020
Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak -5
13 Nisan 2020
Sokağa çıkma yasağında doğrular,yanlışlar...Yazı-yorum
12 Nisan 2020
Salgının atlatılması, Mersin Büyükşehir Belediyesinin ihale iptal gerekçesi…
06 Nisan 2020
Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak -4- (Salgın dönemi, kükreyen Çin)
30 Mart 2020
Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak -3.
23 Mart 2020
Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak… (2)
19 Mart 2020
Dünyada artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak..(1)
16 Mart 2020
'Çöken' eski Mersin' i ayağa kaldırmak; Karamancılar Konağı..
12 Mart 2020
Kent merkezini canlandırmaya niyetlenenleri bekleyen zor sınav...
09 Mart 2020
Mersin kent merkezini canlandırmanın olmazsa olmaz koşulu…
05 Mart 2020
Mersin metro ihalesi; Konsept değişmedikçe, yeni iptaller kaçınılmaz..
02 Mart 2020
Kamu İhale Kurumu iptal gerekçeleri ışığında Mersin Metro ihalesinin geleceği..
27 Şubat 2020
Mersin metrosu.. Son gelişmeler ne anlatıyor?..
24 Şubat 2020
2020 yatırım programından Mersin' e düşenler.. Ankara Mersin' e nasıl bakıyor?
20 Şubat 2020
Çukurova, Rize havalimanı projeleri üzerinden Ankara' nın Mersin' e bakışı..
17 Şubat 2020
Balık şenliklerinden kimyasal tesis girişimlerine, yol ayrımındaki Karaduvar…
13 Şubat 2020
Arslanköy Kış Şenlikleri..
10 Şubat 2020
Mersin HRS (Metro) projesinin kredi takvimi, borcun tasfiye süreci nasıl işleyecek?
06 Şubat 2020
Mersin metrosunun finansmanını kim sağlayacak?
03 Şubat 2020
Mersin metrosu kaç paraya çıkacak?
30 Ocak 2020
Mersin Metrosu ve finansman sorunu…
27 Ocak 2020
Metro projesinde çevresel sorular, sorunlar..
23 Ocak 2020
Çok ortaklı şirketler ve Mersin -4
20 Ocak 2020
Metro projesi bilinmezlerle dolu, ihale itirazlarla iptale gebe..
13 Ocak 2020
Çok ortaklı şirketler ve Mersinin turizm macerası -2- (Mersin Turistik Tesisler A.Ş.)
09 Ocak 2020
Mersin' in turizm macerası -1- (yolunu arayan kent)
06 Ocak 2020
Mersin MTSO öncülüğünde turizmi yeniden keşfe çıkıyor..
30 Aralık 2019
ABD' de Başkanlık seçimleri, yapay zekaların savaşı...
23 Aralık 2019
Yapay zeka ve etik kuralları ..(veri analiziyle seçim kazanmak)
19 Aralık 2019
Yeni dinamikler ışığında bilgi çağını okumak…
16 Aralık 2019
Millet Bahçesini kim yapmalı, kim bakmalı?
12 Aralık 2019
Yereli güçlendirelim diye yola çıkanların vardığı yer; Kentteki bahçeyi bile merkezi idarenin üstlendiği ülke!..
09 Aralık 2019
Konteyner Terminal Limanı beklerken Millet Bahçesi ile yetinmek..(yazı dizisi 6.bölüm)
05 Aralık 2019
Mersin Konteyner Limanı, kaybolan yıllar..(yazı dizisi 5. bölüm)
02 Aralık 2019
Ana terminal limandan 470 metrelik rıhtıma savrulan proje…
28 Kasım 2019
Yatırım programları ve kaybolan Mersin konteyner liman projesi.. (2)
25 Kasım 2019
Yatırım programları ve kaybolan Mersin konteyner liman projesi.. (1)
20 Kasım 2019
AK Parti döneminde Mersin' in gelir gider tablosu.. Projelerin başına gelenler..
18 Kasım 2019
Aratos' un mezarı, Mersin' in önüne gelen tarihi şans..
14 Kasım 2019
Aratos' u mezarıyla yeniden keşfetmenin önemi…
07 Kasım 2019
Tekfen' in yatırıma hazırlandığı limana komşu arazinin öyküsü…
31 Ekim 2019
Metro yatırımının siyasi riskleri..
28 Ekim 2019
Metro kararı siyasi bir tercih midir?
21 Ekim 2019
Mersin marina; yatlara niyet, rantiyeye kısmet…
17 Ekim 2019
Liman sahasının imara açılma girişimi şimdilik püskürtüldü...
14 Ekim 2019
Raylı sistemden metroya, maliyet hesapları…
10 Ekim 2019
Mersin raylı sistemi kaç yolcu taşıyacak?
07 Ekim 2019
Menderes' in Askeri kışlayı turizme kazandırma çabaları…
03 Ekim 2019
Taşucu' nun geleceği adına, Mersin Büyükşehir Meclisine düşen tarihi görev..
30 Eylül 2019
Mersin' deki Askeri Kışlanın Oyak arazisine dönüşüm öyküsü...
26 Eylül 2019
Kışla arazisini kapsamayan Millet Bahçesi.. Ayağı eksik proje..
23 Eylül 2019
Taşucu' nda tersaneciler mi, çevreciler mi kazanacak?
19 Eylül 2019
Taşucu tersaneye mi, çevreci turizme mi kucak açacak?
09 Eylül 2019
Vaatler ve gerçekler.. Bir Çukurova Havalimanı hikâyesi -3-
05 Eylül 2019
Vaatler ve gerçekler.. Bir Çukurova Havalimanı hikâyesi -2-
02 Eylül 2019
Vaatler ve Gerçekler: Bir Çukurova Havalimanı hikâyesi…
29 Ağustos 2019
Çeşmeli-Taşucu otoyolu.. Mersin' in ihmal edilmişliği üzerine bir yılan hikâyesi…
26 Ağustos 2019
Vaatler ve gerçekler… Mersin aktardığı vergiye karşı Ankara' dan ne alıyor?
22 Ağustos 2019
Veriler ışığında Mersin metrosunun finans yükü, yapılabilirliği…
19 Ağustos 2019
Raylı sistem mi, metro mu tartışmasının göz ardı ettiği gerçekler..
08 Ağustos 2019
Hafif raylı sistem mi, metro mu? Toplu taşımada kafa ve kavram karışıklığı..
05 Ağustos 2019
CHP' nin saydamlık manifestosu, Mersin' de ticari sır duvarına takıldı…
01 Ağustos 2019
Manifestodaki şeffaflık, pratikteki 'sır'..
29 Temmuz 2019
Uyumayan şehirler, ölüm uykusundaki Mersin'i uyandırmak için ne yapmalı?…
25 Temmuz 2019
Uyumayan Şehirler
22 Temmuz 2019
Mersinli bu kadar mı saf?…
18 Temmuz 2019
Akkuyu Akdeniz' i daha da ısıtacak…
15 Temmuz 2019
Mersin'i refaha ulaştıracak kontayner terminal projesi buharlaşırken..
11 Temmuz 2019
Mersin Büyükşehir belediyesinin borçları, Meclisin denetim ısrarı…
08 Temmuz 2019
Katılımcılık, sivil toplum, Kent Konseyi…
04 Temmuz 2019
23 Haziran sonrası.. Nereye doğru?…
01 Temmuz 2019
'Sahili temizlemeyin, ileride Millet bahçesi yapacağız' diyen akıl…
27 Haziran 2019
Bir helikopter hikayesi, Mersin' i bekleyen fatura…
24 Haziran 2019
Şeffaflık, hesap verebilirlik sözde olmaz, özde olur…
20 Haziran 2019
Erdoğan' ın kaybı sürüyor, İmamoğlu kazanacak…
17 Haziran 2019
Çamlıbel Deniz Parkı yeniden açılırken…
13 Haziran 2019
Huawei batı blokuna giren Truva atı mı?..
10 Haziran 2019
ABD- Çin ticaret kavgası, Huawei meydan savaşına döner mi?
30 Mayıs 2019
Çin-ABD ticaret savaşı, nereye doğru?
23 Mayıs 2019
Kent konseyleri ne yapmalı, ne yapmamalı?
20 Mayıs 2019
Kent Konseylerinin kente yük olma halleri…
16 Mayıs 2019
Belediyeler ve ufak tefek dokunuşlar (kent içinde mavi bayraklı plajlar)…
13 Mayıs 2019
Mersin' in ayağına gelen altın fırsat: Millet Bahçesi yapımının durdurulması…
09 Mayıs 2019
Mersin Büyükşehir borç batağında…
06 Mayıs 2019
Mersin Büyükşehir Belediyesinin mevcut durumu…
02 Mayıs 2019
Metro balon çıktı, onay hafif raylı sistem projesine verildi…
29 Nisan 2019
89 gibi başladı, 94 gibi bitmesin… (2)
25 Nisan 2019
Siyasetin bu iklimi, bu diliyle nereye doğru?
22 Nisan 2019
Mersin' i yeniden metro masallarıyla avutmayın…
18 Nisan 2019
Son yerel seçimler, metropolleri kaybeden AK Parti' nin büyük düşüşü…
15 Nisan 2019
31 Mart seçimleri ve değişen siyaset iklimi…
11 Nisan 2019
Yerelde katılımcı yönetim ve bütçe…
08 Nisan 2019
Kim kazandı, kim kaybetti?
01 Nisan 2019
Sandığa giderken..
28 Mart 2019
Yeni Büyükşehir Başkanını bekleyen tablo ve Haciz gelen Belediye…
25 Mart 2019
Projeler iyi de, para nerede?
21 Mart 2019
Kapatılmayan kanalın, Hediye' nin kahreden öyküsü…
18 Mart 2019
Mersini bekleyen fırsatlar, uyutulan projeler…
14 Mart 2019
Mersin yeni Marmara olur mu?
11 Mart 2019
Çin ve mütevazi bir köy öyküsü…
04 Mart 2019
Küresel kahveci Starbucks Çin' de…
28 Şubat 2019
Mersin uyutulurken, Gaziantep raylı sistemi nasıl hayata geçirdi?...
25 Şubat 2019
Mersin' in kent içi ulaşım modeli arayışları, Gaziantep'in raylı sistem başarısı…
21 Şubat 2019
Yerel seçimler, Mersin' deki kaos ve olası sonuçları…
18 Şubat 2019
Kışla arazisi ve Müftü Deresini kapsamayan Millet Bahçesi topal projedir…
14 Şubat 2019
Geçmişten günümüze Müftü Deresi projeleri…
11 Şubat 2019
Seçim var, heyecan yok…
07 Şubat 2019
Yerel seçimler.. Akdeniz' de kim ne yapar?
04 Şubat 2019
Adayları kim belirler? Yerel demokrasinin neresindeyiz?
31 Ocak 2019
2010'dan bugüne küresel marka trendleri ve değişen paradigma…
28 Ocak 2019
2010' dan bugüne Dünyanın en değerli markaları…(ABD'den Çin'e kayan eksen)
24 Ocak 2019
Dünyanın en değerli markaları…
21 Ocak 2019
Mersin' in yaşadığı en büyük afet…
17 Ocak 2019
Yerel seçimlere doğru Mersin.. (Vahap Seçer' li CHP' nin durumu)
14 Ocak 2019
Yerel seçimlere doğru Mersin… (AKP-MHP ittifakı, Tuna' nın şansı)
10 Ocak 2019
Kore' nin demokrasi sınavı -2
07 Ocak 2019
Kore' nin demokrasi sınavı (1) Vatan hainliğinden Nobel barış ödülüne…
02 Ocak 2019
Fadime Taner hocamın anısına...
27 Aralık 2018
Çukurova Havalimanı bir alandan ibaret değil ki..
24 Aralık 2018
Çukurova Havaalanında 'sona' dogru...
20 Aralık 2018
Enerjide merkezileşmeye karşı yerelleşme...
13 Aralık 2018
Ulus devletleri besleyen finans kapitalin yeni evresi…
10 Aralık 2018
CHP, Mersin Büyükşehir' i nasıl kazanır?
03 Aralık 2018
Mersin'i kurtaracak (!) yatırım geliyor…
25 Ekim 2018
AK Parti-MHP ittifakını Mersin düğümü bitirecek...
22 Ekim 2018
Mersin' in bölgesel dengeleri, yerel ittifak denklemleri...
Haber Yazılımı