Yazı Detayı
14 Şubat 2021 - Pazar 21:38
 
Mezitli Belediyesi, Davultepe bahçelerini yok etme girişiminin neresinde?
Abdullah Ayan
 
 

Davultepe bahçelerinin yok edilmesine yönelik plan ve projelerle ilgili biz 13 Temmuz 2020 tarihinde Mersin Büyükşehir Belediyesinin almış olduğu kararın ardından ortaya çıkan gelişmelere ve 6 Ocak 2021 günü Cumhurbaşkanlığınca yayınlanan "acele kamulaştırma kararı" na odaklanıyoruz ama tüm ülke karantinada canıyla boğuşurken oy birliğiyle geçirilen o unutulması imkansız kararın geçmişi var.

Ve o geçmiş bilinmeden, bazı yönleriyle aydınlatılmadan Davultepe cennetinin katledilmesine yönelik girişimleri anlamamız mümkün değil..

Aşağıda tümü resmi belgelerden derlenen makale dikkatle okunduğunda ne demek istediğim daha iyi anlaşılacak:

6 Şubat 2018' de Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi özellikle merkez ilçelerini ilgilendiren tarihi bir karara imza atar.

3 Nisan 2017 tarihinde kesinleşen 1/100000 lik çevre düzeni planına dayalı Akdeniz-Toroslar-Yenişehir ve Mezitli' yi kapsayan 30.360 hektarlık bölgenin 1/5000 ölçekli imar revizyon planını onaylar.

Tarihi diyorum çünkü bu karar aslında Davultepe bahçelerini yok etmeyi amaçlayan tüm projelerin temelini oluşturan yolun en önemli kilometre taşlarından birini oluşturmaktadır.

Oluşturmaktadır çünkü, kararla Toprak Kurulu' nun görüş vermediği yeni Stadyum civarı, Mersin-Erdemli otoyolunun üstünde yer alan bölgeler dışında kalan Serbest Bölge-Otoban bağlantısının batısı, Mersin- Erdemli otoyol güneyi ve aynı otobanı Tece' ye bağlayan yolun doğusundaki toplam 695,89 hektar bölüm "Tarım Dışı kullanım alanı" olarak tanımlanır..

Gelelim bu yaklaşık 7 milyon metrekarelik alanla Davultepe bahçelerinin ve bu bahçeleri yok etmeye yönelik girişimlerde Mezitli Belediyesinin rolüne..

Elimde Mezitli Belediye Başkanlığının Büyükşehir Belediye Başkanlığına ilettiği 8 Mayıs 2019 tarihli bir yazı var..

Yazıda "Tece bölgesinde önerilen Küçük Sanayi Bölge alanının uygulanamaz nitelikte olduğu gerekçesiyle mevcutta kentsel yerleşim alanı içinde kalmış olan küçük sanayi sitesi için daha uygun yer seçim kriterlerine sahip olduğu belirlenen Organize Tarım alanının kentsel servis alanına dönüştürülmesi teklifi" yer alıyor..

Mezitli Belediyesi, Büyükşehir'e gönderdiği imar değişiklik teklifinin kendisine iletilen Sınırlı Sorumlu Mezitli Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifinin 6 Mayıs 2019 tarihli talebine dayandığını da aynı yazıda belirtiyor.

Sınırlı Sorumlu bir kooperatif Belediyeye başvuruyor ve belediye iki gün içinde bu talebi baş göz üstüne diyerek alelacele Büyükşehir' e ulaştırıyor..

Bazen aylar hatta iş imar değişikliklerine geldiğinde uzun yıllar süren ve bir türlü sonuçlandırılmayan yazışmalarıyla bilinen Türkiye bürokratik yapısına inat bu hıza ancak şapka çıkarılır ama iş bununla da bitmiyor..

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi Mezitli Belediyesinin Sınırlı Sorumlu Kooperatif talebine dayalı 4888 sayı ve 8.5.2019 tarihli kararını ilk Meclis toplantısına gündem dışı kaydıyla yetiştirip görüşülmesini sağlıyor. Görüşme derken herhangi bir meclis üyesinin söz aldığını sanmayın, doğrudan komisyonlara sevkini kast ediyorum.

Özetin özeti derseniz, 6 Mayıs 2019 günü sınırlı sorumlu bir kooperatifin ilçe belediyesine yaptığı talep, 8 Mayıs' ta belediye tarafından Büyükşehir' e sunuluyor,Büyükşehir Meclisi de bunu 13 Mayıs günü komisyonlara havale ediyor.

8 Temmuz 2019 gün toplanan Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi  8 Mayısta komisyonlara sevk edilen Mezitli Belediyesine ait o kooperatif talebine dayalı imar değişikliğini oy birliğiyle kabul ediyor..

Tıpkı tam bir yıl sonra aynı Davultepe konusunda yine Mezitli Belediyesince önerilen ve bugün tüm Mersin' i ayağa kaldıran yetişmiş bahçelerin kesilmesiyle sonuçlanacak o tarihi değişikliği oybirliğiyle kararlaştırdığı gibi..

8 Temmuz 2019 günü Büyükşehir' in kabul ettiği kararda bakın ne deniyordu:

" Davultepe Organize Tarım ve Hayvancılık Bölgesi’nin kaldırılarak Kentsel Servis Alanı olarak planlanması ve Tece bölgesinde bulunan “Kentsel Servis Alanı”nın yeniden düzenlenerek doğu kısmının kaldırılıp “Kentsel Gelişme Alanı” olarak planlanması önerilerinin uygun görüldüğü, söz konusu talebin öncelikle “Mersin Adana Planlama Bölgesi 1/100000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı’nda ve sonrasında Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 18.08.2017 tarihli ve 825 sayılı kararıyla onaylanan Mersin İl Çevre Düzeni Planı’nda değerlendirilmesi gerektiğinden, 1/100000 ölçekli çevre düzeni planı değişikliği teklifinin Mersin Adana Planlama Bölgesi 1/100000 ölçekli çevre düzeni planında değerlendirilmek üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderilmesinin kabulüne,  komisyonlarımız tarafından oy birliğiyle karar verilmiştir.”

Peki, prosedür gereği Çevre ve Şehircilik Bakanlığına gönderilen bu değişikliğe karşı Bakanlık ne yapıyor?

20 Eylül 2019 tarihinde Bakanlık değişiklik talebini yüz binlik plana işleyerek revizyon imar planının yasa gereği 30 gün süreyle askıya çıkarılmasını kararlaştırıyor.

Askı süresinde 237 itiraz yapılıyor plana..

Ancak itirazların içinde dikkat çeken ve Bakanlığın da göz önüne alarak yeniden revizyona gitme kararı aldığı bir değişiklik talebi gerçekten ilginç ve ileride bu Davultepe kıyımına yönelik girişimleri yazacak olanlara da ışık tutacak cinsten..

Bakın ne diyor Çevre ve Şehircilik Bakanlığı "ivedi" kaydını koyduğu 20 Şubat 2020 tarihli kararda:

"Davultepe bölgesinde "kentsel servis alanı" olarak işaretlenen bölgede küçük sanayi sitesi yapımının hedeflendiğinin bilindiği, bu doğrultuda, söz konusu Kentsel Servis Alanı' nın, alanın büyüklük olarak  ilçe ölçeğinde düşünüldüğünde, ihtiyaç duyulan alanın (yaklaşık 65 hektar) çok üstünde kaldığı" yönünde gelen itirazların değerlendirildiği" ifadesi yer alıyor.

Ciddiye alınıp yeniden revizyona gidilen itiraz kime ait derseniz?

Neredeyse tümü bahçelerden ve yeşil alandan oluşan 650 dönüm (65 hektar) entegre tarım ve hayvancılık alanını Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifinin talebi doğrultusunda iki gün içinde olumlu görüşle Büyükşehir'e gönderen Mezitli Belediyesi..

Mezitli Belediyesi  1 Kasım 2019 tarihli itirazında "kentsel servis alanı olarak işaretlenen bölgenin, büyüklük olarak ilçe ölçeğinde düşünüldüğünde ihtiyaç duyulan alanın çok üstünde kaldığı gerekçesiyle planın yeniden gözden geçirilmesi" ifadesini kullanıyor..

İster istemez  soruyor insan; 650 dönümün kooperatif talebi doğrultusunda tarım ve hayvancılık alanından çıkarılıp sanayi siteleriyle betona boğulmasına öncülük eden, Büyükşehir'e imar değişiklik talebiyle taşıyan kimlerdi de, şimdi "bu alan çok büyük" diye revize edilmesini istiyorlardı?

Çelişkili talepler karşısında hakemlik üstlenen Valiliğin 23 Ocak 2020 günü düzenlediği toplantıya, işin başından beri Davultepe bahçelerine sanayi sitesi kurma girişiminin öncüsü Kooperatif başkanının davet edilmesi, buradan çıkan kararın Bakanlıkça da onaylanması ardından Büyükşehir Meclisinde yaşananlar, oy birliğiyle alınan kararın Encümen tarafından "acil kamulaştırma" talebiyle Cumhurbaşkanlığına intikali, ülkeyi ilgilendiren çok stratejik yatırımlarda ancak sözü edilen "kamu yararı" kararının küçük sanayi sitesi için nasıl alındığı..

Davultepe konusunu ele almaya başladığımda konuyu bir makaleye sığdırıp, yaşananları kronolojik biçimde yazmak ve ileride konuyu işleyecek olanlara somut belgeler ışığında bir şeyler bırakmaktı.

Ancak daha ilk günden çektikçe uzayan bir yumakla karşılaştım.

Üç bölümü tamamladım ama yazacaklarım bitmedi..

Umarım son bir yazıyla kendi adıma kapatırım konuyu ve umarım Davultepe bahçelerine, doğasına, yeşiline kast eden girişimler bir daha yaşanmamak üzere son bulur.

 

 
Etiketler: Mezitli, Belediyesi,, Davultepe, bahçelerini, yok, etme, girişiminin, neresinde?,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
25 Temmuz 2021
Mersin Metrosu kaynak darboğazında…
15 Temmuz 2021
Çamlıbel' i canlandırma için uzlaşmak..
08 Temmuz 2021
Yıkıma Doğru.. (Başka bir dünya mümkün mü? )
05 Temmuz 2021
Büyükşehir' den kendisi küçük işlevi büyük adımlar…
01 Temmuz 2021
Vergide adalet, Keynes geri mi dönüyor?
28 Haziran 2021
Zenginleri vergiden muaf tutan sistem..
24 Haziran 2021
Vergi ödemenin dayanılmaz ağırlığı..
21 Haziran 2021
El Salvador, bitcoini resmi para ilan eden ilk ülke..
17 Haziran 2021
Dijital para kripto paraya karşı.
13 Haziran 2021
Finansal küresel sistem yeniden kurulurken..
10 Haziran 2021
Otomotiv devrimi nelere yol açacak?
07 Haziran 2021
Otomotivde yeni çağ..
31 Mayıs 2021
Mersin neden güç birliği oluşturamıyor? (TÜDAŞ' ın trajik öyküsü -1-)
27 Mayıs 2021
Türkiye’nin yükselişine tüm dünya şahit oluyor.
24 Mayıs 2021
Mersin yatırım anlamında neden güç birliği oluşturamıyor?
20 Mayıs 2021
Çin'e borçlanmanın bedeli, Karadağ' ın başına gelenler..
17 Mayıs 2021
Yeni dünya düzeni ve Çin..
10 Mayıs 2021
Küresel üretimin çip bağımlılığı..
06 Mayıs 2021
Pandemi ve Çip Kıtlığı…
03 Mayıs 2021
Mersin Metro ihalesi tamam gibi, finansman bulunursa!..
29 Nisan 2021
Yeni küresel savaş, siber cepheler..
26 Nisan 2021
Küresel siber savaş.. Çin ve Yeni Paradigma..
22 Nisan 2021
Davultepe bahçeleri betonla yok edilecek..
19 Nisan 2021
Siber savaşa doğru…
15 Nisan 2021
Mersin merkezli ilk ve tek bankanın öyküsü..
12 Nisan 2021
Günlükler.. (Mavromati' den Bit Pazarı' na)
08 Nisan 2021
İktidarın Belediye şirketlerine egemen olma kavgası…
05 Nisan 2021
Belediye Şirketlerine genelgeyle darbe..
01 Nisan 2021
Belediye şirketleri kaosun eşiğinde..
29 Mart 2021
Belediyelerin yetkileri budanırken…
25 Mart 2021
Kiracının liman genişletme projesi ve istihdam yalanları..
22 Mart 2021
Kiracının Mersin limanını genişletme hedefi, kent merkezinin ölümü…
18 Mart 2021
Limanın genişlemesi, yalanlar ve gerçekler..
15 Mart 2021
Limanın genişletilmesi, Mersin' in Ana konteyner liman projesine darbe..
11 Mart 2021
Mersin Metro projesinde bundan sonra ne olacak?
08 Mart 2021
Mersin Metro projesi.. İhale sürecinde yaşananlar…
04 Mart 2021
Çankaya Mektebini ranta kurban etmek..
01 Mart 2021
Limanın Atatürk parkına uzanma projesi.. Kamusal rant paylaşımı…
25 Şubat 2021
Limanın Atatürk parkına uzanma projesi.. Sihirbazlık işleri.. -1-
22 Şubat 2021
Rantiyenin Atatürk Parkı önüne konteyner dağı dikme projesi..
18 Şubat 2021
Davultepe Bahçelerinin katledilme girişimi, yanıt bekleyen sorular..
11 Şubat 2021
Davultepe bahçelerine sanayi sitesi kondurma projesi -2-
08 Şubat 2021
Davultepe bahçelerine sanayi sitesi kondurma projesi -1
04 Şubat 2021
Pandemi sonrası yeni normal.. Yerel dağıtım zincirlerinin önemi..
01 Şubat 2021
Küresel dağıtım zincirinin kırılması, bolluk içinde sefalet…
28 Ocak 2021
2021 yatırım programı, Mersin' in payına düşenler -2
25 Ocak 2021
2021 Yatırımları, Mersin' in payına düşenler…
21 Ocak 2021
Çin Tipi 'Komünizm' Ve Refahın Paylaşımı..
18 Ocak 2021
Yeni bir çağ, yeni bir tarih.
14 Ocak 2021
Alata araziden ibaret değil ki.. -2-
07 Ocak 2021
90 yıl önce Mersin kurtuluş bayramını nasıl kutladı?..
04 Ocak 2021
Mersin' in kurtuluşu…
31 Aralık 2020
2020' yi geride bırakırken..
27 Aralık 2020
Zengin ülkelerle yoksulların aşı ayrışması
24 Aralık 2020
87 yıl önce Mersin.. Mersin' de bir yılbaşı gecesi…
21 Aralık 2020
Uzakdoğu ahlakı, batı sistemi ve Ortadoğu..
17 Aralık 2020
Çin nasıl başardı? (Uzakdoğu kültürünün etkileri)
13 Aralık 2020
Asgari ücret ve seçimlerle bağı..
10 Aralık 2020
Çin orta gelir barajını geçerken, Türkiye neden tuzağa yakalandı?
06 Aralık 2020
RCEP anlaşmasında süreç nasıl işleyecek?
03 Aralık 2020
RCEP ve 'yeni dünya' ekonomisine etkileri..
30 Kasım 2020
RCEP Serbest ticaret anlaşmasının anlamı…
26 Kasım 2020
Çukurova Havalimanı.. Yaşananlar, yaşanacaklar..
23 Kasım 2020
Bahtı kara Havaalanı, bahtı kara Mersin..
19 Kasım 2020
İkili sirkülasyon modeli Çin' i nereye, nasıl taşıyacak?
15 Kasım 2020
Yol ayrımındaki Erdoğan eksen değiştirebilir mi?
08 Kasım 2020
Veriler ışığında Çin' in başarı öyküsü..
05 Kasım 2020
Çin' in yeni 5 yıllık planı ve 2035 hedefi…
01 Kasım 2020
Rüyalarda kalan bir Karaduvar-Kazanlı hayal projesi
29 Ekim 2020
Küresel para sisteminin Dijital Yuan sınavı..
26 Ekim 2020
Dijital para devrimi ve Çin
22 Ekim 2020
Doların tahtını dijital devrim yıkacak..
18 Ekim 2020
Çin öncesi küresel para sistemi...
15 Ekim 2020
Dolara dayalı küresel sistem çöküyor mu?
12 Ekim 2020
Dijital devrimin yeni öncüsü Çin..
08 Ekim 2020
Maruni Kilisesi' nin başına gelenler..
05 Ekim 2020
Mersin' in sembollerinden Taş Bina gerçekte kimin?
01 Ekim 2020
Rum ve Arap Ortodoks Kiliselerinin başına gelenler..
27 Eylül 2020
Kurtuluş = Çankaya okulu gerçekte kimin?
24 Eylül 2020
Mersin' in tarihi mektep binaları kimin? (Gazipaşa ilkokulunun öyküsü)
17 Eylül 2020
Hatıralarımızın mabedi okullarımıza kıymayın efendiler…
14 Eylül 2020
Mersin BŞ Belediyesi gayrimenkullerini İmar İnşaat Şirketine neden devreder?
10 Eylül 2020
Mersin Metro ihalesi; güzergah ve kamulaştırma sorunları..
07 Eylül 2020
Metro projesi yeniden ihaleye çıkarken.. (Çevresel sorular, sorunlar)
03 Eylül 2020
Fındıkpınarı petrolüyle ilgili saha araştırmaları…
31 Ağustos 2020
Fındıkpınarı yolunda bulunan petrolün öyküsü…
27 Ağustos 2020
Mersin ve tarih boyunca petrol…
24 Ağustos 2020
Kent merkezinin canlandırılması .. -4- (Kışla bölgesi olmadan asla)
20 Ağustos 2020
Kent merkezinin canlandırılması .. -3- (Müftü Deresi' nin önemi)
17 Ağustos 2020
Kent merkezinin canlandırılması .. -2- (eski Mersin' in tozunu almak..)
13 Ağustos 2020
Mersin kent merkezinin canlandırılması, bütüncül plan gereksinimi…
10 Ağustos 2020
Pandemi ışığında yeni kentleşme modelleri ve Mersin..
06 Ağustos 2020
Pandemi konusunda yeni gelişmeler, yeni normal..
27 Temmuz 2020
Salgınlar kentleri de değiştirecek..
23 Temmuz 2020
Salgınlar kentleri değiştirdi, yine değiştirecek..
20 Temmuz 2020
Atatürk Parkı' na kıymayın.. -2- (Otopark projesi ve riskleri)
16 Temmuz 2020
Atatürk Parkı' na kıymayın.. -1
13 Temmuz 2020
Mersin' in Barselona' dan çıkaracağı dersler-2
09 Temmuz 2020
Mersin' in Barselona' dan çıkaracağı dersler.. -1
06 Temmuz 2020
Telafisi imkansız küresel işsizlik dalgasına karşı evrensel çözümler...
29 Haziran 2020
Otları yok ederken, insanları öldüren ilaç..
25 Haziran 2020
Barselona' dan derslerle Eski Mersin' i canlandırmak...
22 Haziran 2020
Tozunu alabilirsek Bit pazarı' na nur yağacak…
18 Haziran 2020
Çeşmeli-Taşucu otoyolu, Mersin' in umutları Kaf dağının ardında..
15 Haziran 2020
Akaryakıt çiftlikleri ortasında, petrokimya tesisine nazır TOKİ evleri..
11 Haziran 2020
Yeni Zelanda örneği üzerinden 'yeni normal'
08 Haziran 2020
Mersin' in toplu taşıma sorunu, Metrobus çözümü..
04 Haziran 2020
Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak -13- (yeni normal, yeni yargı)
01 Haziran 2020
Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak -12 (pandemi sonrası adalet, hukuk, yargı)
18 Mayıs 2020
Evrensel salgın, evrensel korkular..
14 Mayıs 2020
Küresel Salgın, Belirsizlik çağı..
11 Mayıs 2020
Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak -11
07 Mayıs 2020
Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak -10
04 Mayıs 2020
Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak -9
30 Nisan 2020
Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak -8
27 Nisan 2020
Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak -7
23 Nisan 2020
Yoksullara ekmek dağıtmak kavga konusu yapılmamalı…
20 Nisan 2020
Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak -6
17 Nisan 2020
Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak -5
13 Nisan 2020
Sokağa çıkma yasağında doğrular,yanlışlar...Yazı-yorum
12 Nisan 2020
Salgının atlatılması, Mersin Büyükşehir Belediyesinin ihale iptal gerekçesi…
06 Nisan 2020
Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak -4- (Salgın dönemi, kükreyen Çin)
30 Mart 2020
Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak -3.
23 Mart 2020
Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak… (2)
19 Mart 2020
Dünyada artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak..(1)
16 Mart 2020
'Çöken' eski Mersin' i ayağa kaldırmak; Karamancılar Konağı..
12 Mart 2020
Kent merkezini canlandırmaya niyetlenenleri bekleyen zor sınav...
09 Mart 2020
Mersin kent merkezini canlandırmanın olmazsa olmaz koşulu…
05 Mart 2020
Mersin metro ihalesi; Konsept değişmedikçe, yeni iptaller kaçınılmaz..
02 Mart 2020
Kamu İhale Kurumu iptal gerekçeleri ışığında Mersin Metro ihalesinin geleceği..
27 Şubat 2020
Mersin metrosu.. Son gelişmeler ne anlatıyor?..
24 Şubat 2020
2020 yatırım programından Mersin' e düşenler.. Ankara Mersin' e nasıl bakıyor?
20 Şubat 2020
Çukurova, Rize havalimanı projeleri üzerinden Ankara' nın Mersin' e bakışı..
17 Şubat 2020
Balık şenliklerinden kimyasal tesis girişimlerine, yol ayrımındaki Karaduvar…
13 Şubat 2020
Arslanköy Kış Şenlikleri..
10 Şubat 2020
Mersin HRS (Metro) projesinin kredi takvimi, borcun tasfiye süreci nasıl işleyecek?
06 Şubat 2020
Mersin metrosunun finansmanını kim sağlayacak?
03 Şubat 2020
Mersin metrosu kaç paraya çıkacak?
30 Ocak 2020
Mersin Metrosu ve finansman sorunu…
27 Ocak 2020
Metro projesinde çevresel sorular, sorunlar..
23 Ocak 2020
Çok ortaklı şirketler ve Mersin -4
20 Ocak 2020
Metro projesi bilinmezlerle dolu, ihale itirazlarla iptale gebe..
13 Ocak 2020
Çok ortaklı şirketler ve Mersinin turizm macerası -2- (Mersin Turistik Tesisler A.Ş.)
09 Ocak 2020
Mersin' in turizm macerası -1- (yolunu arayan kent)
06 Ocak 2020
Mersin MTSO öncülüğünde turizmi yeniden keşfe çıkıyor..
30 Aralık 2019
ABD' de Başkanlık seçimleri, yapay zekaların savaşı...
23 Aralık 2019
Yapay zeka ve etik kuralları ..(veri analiziyle seçim kazanmak)
19 Aralık 2019
Yeni dinamikler ışığında bilgi çağını okumak…
16 Aralık 2019
Millet Bahçesini kim yapmalı, kim bakmalı?
12 Aralık 2019
Yereli güçlendirelim diye yola çıkanların vardığı yer; Kentteki bahçeyi bile merkezi idarenin üstlendiği ülke!..
09 Aralık 2019
Konteyner Terminal Limanı beklerken Millet Bahçesi ile yetinmek..(yazı dizisi 6.bölüm)
05 Aralık 2019
Mersin Konteyner Limanı, kaybolan yıllar..(yazı dizisi 5. bölüm)
02 Aralık 2019
Ana terminal limandan 470 metrelik rıhtıma savrulan proje…
28 Kasım 2019
Yatırım programları ve kaybolan Mersin konteyner liman projesi.. (2)
25 Kasım 2019
Yatırım programları ve kaybolan Mersin konteyner liman projesi.. (1)
20 Kasım 2019
AK Parti döneminde Mersin' in gelir gider tablosu.. Projelerin başına gelenler..
18 Kasım 2019
Aratos' un mezarı, Mersin' in önüne gelen tarihi şans..
14 Kasım 2019
Aratos' u mezarıyla yeniden keşfetmenin önemi…
07 Kasım 2019
Tekfen' in yatırıma hazırlandığı limana komşu arazinin öyküsü…
31 Ekim 2019
Metro yatırımının siyasi riskleri..
28 Ekim 2019
Metro kararı siyasi bir tercih midir?
21 Ekim 2019
Mersin marina; yatlara niyet, rantiyeye kısmet…
17 Ekim 2019
Liman sahasının imara açılma girişimi şimdilik püskürtüldü...
14 Ekim 2019
Raylı sistemden metroya, maliyet hesapları…
10 Ekim 2019
Mersin raylı sistemi kaç yolcu taşıyacak?
07 Ekim 2019
Menderes' in Askeri kışlayı turizme kazandırma çabaları…
03 Ekim 2019
Taşucu' nun geleceği adına, Mersin Büyükşehir Meclisine düşen tarihi görev..
30 Eylül 2019
Mersin' deki Askeri Kışlanın Oyak arazisine dönüşüm öyküsü...
26 Eylül 2019
Kışla arazisini kapsamayan Millet Bahçesi.. Ayağı eksik proje..
23 Eylül 2019
Taşucu' nda tersaneciler mi, çevreciler mi kazanacak?
19 Eylül 2019
Taşucu tersaneye mi, çevreci turizme mi kucak açacak?
09 Eylül 2019
Vaatler ve gerçekler.. Bir Çukurova Havalimanı hikâyesi -3-
05 Eylül 2019
Vaatler ve gerçekler.. Bir Çukurova Havalimanı hikâyesi -2-
02 Eylül 2019
Vaatler ve Gerçekler: Bir Çukurova Havalimanı hikâyesi…
29 Ağustos 2019
Çeşmeli-Taşucu otoyolu.. Mersin' in ihmal edilmişliği üzerine bir yılan hikâyesi…
26 Ağustos 2019
Vaatler ve gerçekler… Mersin aktardığı vergiye karşı Ankara' dan ne alıyor?
22 Ağustos 2019
Veriler ışığında Mersin metrosunun finans yükü, yapılabilirliği…
19 Ağustos 2019
Raylı sistem mi, metro mu tartışmasının göz ardı ettiği gerçekler..
08 Ağustos 2019
Hafif raylı sistem mi, metro mu? Toplu taşımada kafa ve kavram karışıklığı..
05 Ağustos 2019
CHP' nin saydamlık manifestosu, Mersin' de ticari sır duvarına takıldı…
01 Ağustos 2019
Manifestodaki şeffaflık, pratikteki 'sır'..
29 Temmuz 2019
Uyumayan şehirler, ölüm uykusundaki Mersin'i uyandırmak için ne yapmalı?…
25 Temmuz 2019
Uyumayan Şehirler
22 Temmuz 2019
Mersinli bu kadar mı saf?…
18 Temmuz 2019
Akkuyu Akdeniz' i daha da ısıtacak…
15 Temmuz 2019
Mersin'i refaha ulaştıracak kontayner terminal projesi buharlaşırken..
11 Temmuz 2019
Mersin Büyükşehir belediyesinin borçları, Meclisin denetim ısrarı…
08 Temmuz 2019
Katılımcılık, sivil toplum, Kent Konseyi…
04 Temmuz 2019
23 Haziran sonrası.. Nereye doğru?…
01 Temmuz 2019
'Sahili temizlemeyin, ileride Millet bahçesi yapacağız' diyen akıl…
27 Haziran 2019
Bir helikopter hikayesi, Mersin' i bekleyen fatura…
24 Haziran 2019
Şeffaflık, hesap verebilirlik sözde olmaz, özde olur…
20 Haziran 2019
Erdoğan' ın kaybı sürüyor, İmamoğlu kazanacak…
17 Haziran 2019
Çamlıbel Deniz Parkı yeniden açılırken…
13 Haziran 2019
Huawei batı blokuna giren Truva atı mı?..
10 Haziran 2019
ABD- Çin ticaret kavgası, Huawei meydan savaşına döner mi?
30 Mayıs 2019
Çin-ABD ticaret savaşı, nereye doğru?
23 Mayıs 2019
Kent konseyleri ne yapmalı, ne yapmamalı?
20 Mayıs 2019
Kent Konseylerinin kente yük olma halleri…
16 Mayıs 2019
Belediyeler ve ufak tefek dokunuşlar (kent içinde mavi bayraklı plajlar)…
13 Mayıs 2019
Mersin' in ayağına gelen altın fırsat: Millet Bahçesi yapımının durdurulması…
09 Mayıs 2019
Mersin Büyükşehir borç batağında…
06 Mayıs 2019
Mersin Büyükşehir Belediyesinin mevcut durumu…
02 Mayıs 2019
Metro balon çıktı, onay hafif raylı sistem projesine verildi…
29 Nisan 2019
89 gibi başladı, 94 gibi bitmesin… (2)
25 Nisan 2019
Siyasetin bu iklimi, bu diliyle nereye doğru?
22 Nisan 2019
Mersin' i yeniden metro masallarıyla avutmayın…
18 Nisan 2019
Son yerel seçimler, metropolleri kaybeden AK Parti' nin büyük düşüşü…
15 Nisan 2019
31 Mart seçimleri ve değişen siyaset iklimi…
11 Nisan 2019
Yerelde katılımcı yönetim ve bütçe…
08 Nisan 2019
Kim kazandı, kim kaybetti?
01 Nisan 2019
Sandığa giderken..
28 Mart 2019
Yeni Büyükşehir Başkanını bekleyen tablo ve Haciz gelen Belediye…
25 Mart 2019
Projeler iyi de, para nerede?
21 Mart 2019
Kapatılmayan kanalın, Hediye' nin kahreden öyküsü…
18 Mart 2019
Mersini bekleyen fırsatlar, uyutulan projeler…
14 Mart 2019
Mersin yeni Marmara olur mu?
11 Mart 2019
Çin ve mütevazi bir köy öyküsü…
04 Mart 2019
Küresel kahveci Starbucks Çin' de…
28 Şubat 2019
Mersin uyutulurken, Gaziantep raylı sistemi nasıl hayata geçirdi?...
25 Şubat 2019
Mersin' in kent içi ulaşım modeli arayışları, Gaziantep'in raylı sistem başarısı…
21 Şubat 2019
Yerel seçimler, Mersin' deki kaos ve olası sonuçları…
18 Şubat 2019
Kışla arazisi ve Müftü Deresini kapsamayan Millet Bahçesi topal projedir…
14 Şubat 2019
Geçmişten günümüze Müftü Deresi projeleri…
11 Şubat 2019
Seçim var, heyecan yok…
07 Şubat 2019
Yerel seçimler.. Akdeniz' de kim ne yapar?
04 Şubat 2019
Adayları kim belirler? Yerel demokrasinin neresindeyiz?
31 Ocak 2019
2010'dan bugüne küresel marka trendleri ve değişen paradigma…
28 Ocak 2019
2010' dan bugüne Dünyanın en değerli markaları…(ABD'den Çin'e kayan eksen)
24 Ocak 2019
Dünyanın en değerli markaları…
21 Ocak 2019
Mersin' in yaşadığı en büyük afet…
17 Ocak 2019
Yerel seçimlere doğru Mersin.. (Vahap Seçer' li CHP' nin durumu)
14 Ocak 2019
Yerel seçimlere doğru Mersin… (AKP-MHP ittifakı, Tuna' nın şansı)
10 Ocak 2019
Kore' nin demokrasi sınavı -2
07 Ocak 2019
Kore' nin demokrasi sınavı (1) Vatan hainliğinden Nobel barış ödülüne…
02 Ocak 2019
Fadime Taner hocamın anısına...
27 Aralık 2018
Çukurova Havalimanı bir alandan ibaret değil ki..
24 Aralık 2018
Çukurova Havaalanında 'sona' dogru...
20 Aralık 2018
Enerjide merkezileşmeye karşı yerelleşme...
13 Aralık 2018
Ulus devletleri besleyen finans kapitalin yeni evresi…
10 Aralık 2018
CHP, Mersin Büyükşehir' i nasıl kazanır?
03 Aralık 2018
Mersin'i kurtaracak (!) yatırım geliyor…
25 Ekim 2018
AK Parti-MHP ittifakını Mersin düğümü bitirecek...
22 Ekim 2018
Mersin' in bölgesel dengeleri, yerel ittifak denklemleri...
Haber Yazılımı