Haber Detayı
05 Kasım 2019 - Salı 09:13
 
Bu Coşku Dolu Festival Mersin'e Çok Yakıştı... Sedat Yılmaz yazdı
Mersin'e yakışan bir festivalin gerçekleştirildiği, Mersin'i, Türkiye'yi ve narenciyeyi dünyaya en iyi şekilde tanıtan bir festival izledik. Tanıtım çok iyi yapıldığı için de Mersin ve çevre illerden katılımlar oldu. 300 bini aşan bir katılımla dolu dolu bir festivale ev sahipliği yaptı Mersin. Bu bir zenginliktir. Bu başarılı bir festival demektir.
KÜLTÜR-SANAT Haberi
Bu Coşku Dolu Festival Mersin'e Çok Yakıştı... Sedat Yılmaz yazdı

Bir narenciye festivali daha mükemmel geçti. Her yıl üzerine güzellikler ve değerler katarak gerçekleştirilen 7. Narenciye Festivali  için "Mersin kendine ve ürettiği narenciyesine yakışan bir festivali daha başarıyla tamamladı" demek gerekiyor.

 

Günlerdir bu festival için emek verildi. Mersin'in bir çok kurumu bu festival için ortak paydada buluştu ve destek verdi. Mersin bu birlikteliğini her zaman koruyabilse kenti şaha kaldıracak bir çok önemli projesini sahip çıkma ve gerçekleştirme adına önemli mesafeler alabileceğini gösterdi.

 

Mersin Narenciye Festivali Mersin'in bu güne kadar gördüğü en renkli ve en coşkulu festivali yaşadı. 25 ülkeden 700 dans sanatçısının kendi ülkelerine ait kostümlerle gösteriler düzenlerken, narenciyelerle süslenen dev figürler, Mersin Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri, kültür, sanat ve spor toplulukları, sivil toplum kuruluşları, palyaço ve maskotlar, bisiklet ve motorsiklet kulüpleri, klasik otomobil tutkunları ve yürüyen resim sergisi kortejdeki yerini aldı.Yerli grupları da eklediğinizde 2500 kişinin kortej geçişi ve sahne performansları ile, konserleri ile , defileler, resim atölyeleri, sergiler, su jeti ve flyboard yarışmalarıyla , fotoğraf yarışması, satranç turnuvaları ve Gastroshow şeflerin sunumlarıyla, konserleriyle  200'ü aşkın etkinlikleriyle hafızalara unutulmayacak güzellikte anılar bırakarak  sona erdi.

 

Ayrıca Toros Üniversitesinin Gastroshow alanında 33 m'lik tantunisiyle önemli bir başarıya imza attıklarını utmayalım. Festivalin son gününde Gencer Savaş ve Bandosu'nun muhteşem sahne performansı tüm izleyenlerin büyük beğenisi topladı.

 

Mersin'e yakışan bir festivalin gerçekleştirildiği, Mersin'i, Türkiye'yi ve narenciyeyi dünyaya en iyi şekilde tanıtan bir festival izledik. Tanıtım çok iyi yapıldığı için de Mersin ve çevre illerden katılımlar oldu. Bu bir zenginliktir. Bu başarılı bir festival demektir.

Kortej geçişini yakından takip eden biri olarak gelen grupların yanlarında fotoğraf ve kamera ile çekim yapan yabancı medya temsilcileri de yer aldı. Bunların kendi ülkelerinde festivali ve Mersinimizi en iyi şekilde anlatacaklardır. Böylelikle milyonlar ülkemizi, Mersinimizi, narenciyemizi ve Mersin misafirperverliğini en iyi şekilde kendi ülke vatandaşlarına anlatacaklar.  

 

Kurumların standlarında narenciyeden oluşan limonata ve meyve sularını, küçük hediyelerini sürekli dağıtmalarını ki Büyükşehir Belediyesi'nin yanılmıyorsam 1000 fidanı halka dağıtması izdiham yarattı.

Meyvenin kendisinin süs aracı olarak kullanıldığı tek festival.

 

Böylesine bir festivali organize etmek hiç kolay değil. Ortada ciddi bir emek var. Sürekli kendisini yenileyen ve çıtayı yükselten bir festivale ev sahipliği yaptı Mersin. Dışarıdan bir organizasyon desteği almadan gerçekleşen, üreticiye ve ihracatçıya hem tanıtım anlamında hem de katkı anlamında önemli misyonu da yerine getiren bir festivaldi. Yaklaşık 100 ton portakal, limon ve greyfurttan oluşan narenciye üreticiden satın alındı. Üreticilerimiz de bu festival vasıtasıyla kazanmıştır. Festivalde  süslemeler için 500 bin adet narenciye kullanılmıştır.Sadece büyük figürlerin sayısı 20 ve bunlar tek tek sabırla dizilerek oluşturuldu. Yani burada sanat var. Emek var. Bunları da köylü kadınlarımıza geceyi gündüze katarak gerçekleştirdikleri figürler için teşekkür etmek istiyorum.

 

Festivalde yiyecek standları da yer aldı. Yüz binlerin katılım sağladığı festivalde gün boyu insanlar elbette yemek ihtiyacını karşılamak zorundalar. Bu standlarla  esnafımız da  kazanç sağlamış oldu. Sanırım yukarıda yazdığım, yeterli bilgi sahibi olmayan ve festivali eleştirenlere de bir cevap olmuştur.

 

Festivalde çevre illerden gelenlerin yanı sıra Suriyeli misafirlerin de yer alması gayet normal bir şey. Bu kentte yaşıyorlarsa ve nasıl diğer etkinliklerde yer aldılarsa bu festivale gelmeleri de gayet normal bir durum olarak karşılanmalı. Bunu eleştirmek çok yanlış. Onlar da bu güzelliklere ortak olmuştur. Bu festival birliği, beraberliği, birlikte yaşamak kültürünü en iyi anlatan bir festival olmuştur.

 

Ben bir teşekkür de Mersin Ticaret Borsası çalışanlarına göndermek istiyorum. Onlar  da gecesini gündüzüne katarak çalıştılar.Çok emek verdiler. Her yıl olduğu gibi bu yılda  festival alanında Mersin Ticaret Borsası'nın tek bir afişi, reklamı, tanıtımı yoktu.  Buna ihtiyaç duymadılar. Çünkü mesele Mersin'in birlik ve beraberliğini, kardeşliğini göstermek ve  Mersin için en iyisini yapmaktı. Bunu da layıkıyla yaptılar.

 

Sayın Valimiz de hazırlıkların en başından festivale değin tüm çalışmaları yakından takip etti. Festival boyunca alana geldi. Gösterilere, etkinliklere katıldı. standları gezdi. Vatandaşlarla sohbet etti. Yani festivale sahiplenerek güzel bir ev sahipliği yaptı. Belediye başkanlarımız da oradaydı. Açılışa gelemeyenler son gün uğradılar ve vatandaşlarla buluştular. Özellikle Büyükşehir Belediye başkanı Sayın Vahap Seçer ve Akdeniz Belediye başkanı Mustafa Gültak festival süreci boyunca hep alanda oldular. İşte Mersin'e sahip çıkmak budur. Yapılan işi önemsemek budur. 

 

Mersin Uluslararası Narenciye Festivali. festivalin icra kurulu başkanı ve aynı zamanda Mersin Ticaret Borsası Başkanı olan Abdullah Özdemirʹin bu kente kazandırdığı, kente marka değeri katan en büyük ve en önemli bir kazanımdır. Sayın Özdemir yıllardır bu kente karşı sorumluluğunu hiçbir beklenti altına girmeden yerine getiren, aidiyet duygusunu en yüksek seviyede hisseden bir kent sevdalısıdır. Festivale katkı sağlamak isteyen ve "ben de varım" diyen  herkese kapılarını açtı. Kendisine böylesine rengarenk, dolu dolu, kente yakışan, kentin ve narenciyenin tanıtımını en üst düzeyde gerçekleştiren bir festival kazandırdığı için sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

 

Festival sürecini yakından takip eden ve verdiği destekten ötürü Sayın Valimiz Ali İhsan Su'ya, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer'e, ilçe belediye başkanlarına ve tüm paydaşlara emekleri ve destekleri için ve Mersin etrafında kenetlendikleri için teşekkür ediyorum.

 

Mersin tüm kesimleriyle bu festivale sahip çıkmıştır.300 bini aşkın ziyaretçisi ile Mersin kendine ve kentine yakışan bir festivale ev sahipliği yapmıştır. Mersin'i, Türkiye'yi ve narenciyeyi tüm dünyaya tanıtmıştır. Elimizdeki bu güzelliğe her zaman sahip çıkmak, olumlu düşünmek ve her zaman ortak payda Mersin olduğunu unutmadan birlik ve beraberlik içinde hareket etmek zorundayız.  Yaşadığımız kent Mersin bu güzellikleri hak eden bir kenttir. Mersin rengarenk bir kenttir. Mersin narenciyesiyle ünlü bir dünya kentidir. Mersinli olma ayrıcalığını ve Mersin'de yaşama ayrıcalığını bilerek kentimizi hep sevelim ve sahip çıkalım. Nice güzel festivallerde buluşmak dileğiyle. 

 

Sedat Yılmaz

 

Kaynak: Editör: Sedat Yılmaz
Etiketler: Bu, Coşku, Dolu, Festival, Mersin'e, Çok, Yakıştı..., Sedat, Yılmaz, yazdı,
Yorumlar
Haber Yazılımı