Haber Detayı
03 Nisan 2021 - Cumartesi 13:07
 
KA.DER '21.Yüzyıl Kadınların Yüzyılı Olacaktır'
3 Nisan 1930, kadınların siyasal alandaki ilk hak kazanımlarını elde ettiği günde KA.DER bir basın açıklaması yaptı.
GÜNCEL Haberi
KA.DER '21.Yüzyıl Kadınların Yüzyılı Olacaktır'

KA.DER'in yaptığı basın açıklaması şu şekilde:

91 yıl öncebugün kabul edilen Belediyeler Kanunu ile kadınlar, 2. Meşrutiyet’ten bu yana sürdürdükleri mücadelenin sonunda, siyasal alanda ilk kez yerel yönetimlerde seçme ve seçilme hakkını kazandılar. Aynı yıl, ilk belediye başkanı olan Sadiye Ardahan,Artvin’in Yusufeli ilçesi Kılıçkaya Beldesi’nde başkanlık koltuğuna oturdu. Muhtar ve ihtiyar heyetlerine seçme ve seçilme hakkını kazanabilmek için 3 yıl; milletvekili seçme ve seçilme hakkı için 4 yıl daha mücadelesini sürdürdü kadınlar. İl ve ilçe meclislerinde o yıllarda da çok yer bulamadılar, ilk kadın il belediye başkanı olarak tarihe geçen Müfide İlhan’ın, Mersin’de koltuğa oturması için 20 yıl beklemek gerekecekti.

Sadiye Ardahan, Müfide İlhan ve nicesi tarih boyu üstlendikleri rolleriyle öncü oldular. 91 yıl sonra bugün yerel yönetimlerdeki tablomuz, bitmeyen mücadelemizin resmidir. Bugün yerel siyasette görev başında olan kadınların sayısına gelin birlikte bakalım, eşit temsilden ne kadar uzak olduğuna siz de hak vereceksiniz:

  • 50 bin 157 muhtardan sadece 1071’i kadın (Yüzde 2.14) Bugüne dek 4 ilimiz (Bitlis, Muş, Şanlıurfa ve Sinop) Cumhuriyet tarihi boyunca hiç kadın muhtar çıkarmamış.
  • 1389 belediye başkanı koltuğundan sadece 22’sinde (yüzde 1.5) kadınlar oturuyor. (Seçimle gelen 43’tü, kayyum atamaları nedeniyle sayı düştü).
  • 20 bin 745 belediye meclis üyeliklerinde 2 bin 283 kadın görevde. (Temsil oranı yüzde 11)
  • 1272 il genel meclis üyesinin sadece 48’i kadın (Yüzde 3,77)

 

91 yıl boyunca yapılan 19 yerel seçimde 32.000’den fazla erkek; sadece 156 kadın belediye başkanı seçmişiz! Kadınların ilk kez oy kullandığı ve aday olduğu seçme ve seçilme hakkımızın 91. Yıldönümü’nde, KA.DER olarak yetkililere sesleniyoruz; ‘’Bu tabloyu değiştirmek için daha ne bekliyorsunuz! Kadınların seçilme yolundaki engelleri kaldırın artık. Meclis’teki bütün kadın milletvekillerinin bu değişim için birlikte hareket etmesini ve erkek milletvekillerinin de görev almalarını bekliyoruz.

’’ Kadınlara sesleniyoruz; ‘’Yolumuz uzun.Bu mücadele bitmez. Ancak kadın dayanışması bizi siyasi arenada, karar alma mekanizmalarında daha görünür kılacaktır. Kurucu başkanımız Şirin Tekeli’nin de dediği gibi, ‘’21. YÜZYIL KADINLARIN YÜZYILI OLACAKTIR’’.

KA.DER olarak inançla ve cesaretle bu yolda adım atan kadınların her zaman yanındayız, yanında olacağız.’’

Sevgi ve dayanışmayla…

Aysu Zeka                                                                                                                                                        03.04.2021

KA.DER Mersin Şube Başkanı

Kaynak: Editör: Sedat Yılmaz
Etiketler: KA.DER, '21.Yüzyıl, Kadınların, Yüzyılı, Olacaktır',
Yorumlar
Haber Yazılımı