Haber Detayı
01 Kasım 2018 - Perşembe 07:57
 
Mersin' e yapılacak Millet Bahçesi için öneriler…Abdullah Ayan yazdı
Stadyum yerine ortaya çıkacak bahçe ne menem bir proje olursa olsun, Müftü deresinden, Müftü Deresi doğusundaki OYAK' ın üzerine oturduğu eski Kışla arazisinden ve iki alanın önünde uzanan Vakıf Tesisleri, Deniz Feneri ve doğusundaki Orduevi ile Çamlıbel Balıkçı barınağından ayrı düşünülmemeli, tümünü kapsayacak biçimde uygulanmalı…
GÜNDEM Haberi
Mersin' e yapılacak Millet Bahçesi için öneriler…Abdullah Ayan yazdı

"Tevfik Sırrı Gür stadını yıkmayın, mevcut haliyle koruyun" dedik, dinletemedik.

Bakmayın bugünkü dertlenmelerimize, aslında ucuz kurtulduk…

Ucuz kurtulduk çünkü; Millet Bahçesi önerisi Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından gündeme gelmese stadın yerinde şimdi yükselen gökdelenlerle de karşılaşabilirdik.

Stadyum yıkılmaya başlanınca önüne gidip gösteri yapmayı akıl edenler, keşke 10 yıl önce daha ortada fol yok yumurta yokken, o stadın başına gelecekleri haber veren, duyarlı insanları uyarmaya çalışan makalelere, seslere kulak verselerdi.

Çoğu insanın inanmakta güçlük çekeceğini biliyorum ama Tevfik Sırrı Gür stadının yapılacak yeni bir stat karşılığında sessiz sedasız TOKİ' ye devredildiğine dair kaleme aldığım ilk makaleler 15 Nisan ve 19 Nisan 2008 tarihini taşıyor. (Meraklısı https://abdullahayan.wordpress.com/2008/04/19/kayseri-ve-mersinE28099in-yeni-stadyum-projeleriE280A6/ ve https://abdullahayan.wordpress.com/2008/04/19/tevfik-sirri-gur-stadi-kac-para-ederkayseri-ve-mersinE28099in-yeni-stadyum-projeleri-2E280A6/ linklerinden ulaşabilir)

O makalelerde stadyumun başına gelecekleri haber vermekle kalmamış, TOKİ' ye devredilirken bedellendirmenin nasıl yapıldığını, Kayseri stadı karşılaştırmasıyla nasıl yapılması gerektiğini de ele almıştım.

Meraklısı o makalelere ulaşıp hem TSG stadı hakkında detaylı bilgilere ulaşabilir hem de orada yer vermeye çalıştığım önerilere göz atabilir.

Bu kadar da değil.

Stadyumun TOKİ' ye devriyle ilgili gelişmeler, 2008'deki gizli kapaklı sözleşmelerin ötesine geçip 2013' te imar değişikliği talebiyle Mersin kamuoyunun gündemine taşınınca aynı konuyu 2013' te yürütme kurulunda yer aldığım Mersin Kent Konseyi gündemine taşımış, en azından TSG stadı ve çevresinin yeşil alan veya meydan olarak korunması amacıyla ortak deklarasyon yayınlanması için çaba göstermiştim. 16 Temmuz 2013 tarihli makalem TSG ve Antep Kamil Ocak statları temelinde iki kentin benzer soruna yaklaşımlarını ele alıp çözümler önermekteydi. (Meraklısı https://abdullahayan.wordpress.com/2013/07/16/kamil-ocak-stadinin-gelecegi-tsg-un-gelecegini-belirleyecek-13-7-2013-abdullah-ayan/ göz atabilir….)

Bunların hepsi geride kaldı.

Olan oldu. Türkiye' nin deniz kenarında muhteşem konuma sahip üç stadyumundan birine sahip Mersin' in o güzelim eseri bugünlerde gövdesine indirilen son darbelerle silinip gidiyor. (diğer iki stadyum Antalya ve İstanbul' da Beşiktaş kulübüne devredilip restore edilen Dolmabahçe statları)

"Allah fakiri sevindireceği zaman, eşeğini kaybettirip geri buldururmuş" misali, TOKİ' nin betona boğacağı projeden kurtulduğumuza sevinip, yapılacak millet bahçesiyle avunma tercihiyle karşı karşıya kaldığımıza göre, bari yapılacak olanın daha iyi, daha güzel, işlevsel olarak kente daha fazla katkı sunması adına bazı öneriler yapmakta yarar var diye düşünüyorum.

Biliyorum öncekilerin çoğu gibi bu yazdıklarım da buza çizgi misali eriyip gidecek ama olsun, gelecekte "bunlar yapılırken uyuyor muydunuz?" sitemlerine karşı, "hayır uyumuyorduk, şunları önerdik, şunları da yazdık" diyebilmek için de olsa, söylenmesi gerekenleri en azından kendi adıma yazayım istiyorum…

Örneğin Millet Bahçesi yapılacak olsa da, stadyum en azından tribünleri itibariyle korunabilir, kentte yapılacak her türlü sanatsal etkinliğin, konserlerin, gösterilerin sergilendiği bir açık hava merkezi olarak yeniden düzenlenebilirdi.

Sanırım o şansımız da yok artık…

Yok çünkü, Millet Bahçesi tasarlayanlar, Ankara' da bizden habersiz ama bizim adımıza tasarlayıp, uygulayacaklar…

Stadyum yerine ortaya çıkacak bahçe ne menem bir proje olursa olsun, Müftü deresinden, Müftü Deresi doğusundaki OYAK' ın üzerine oturduğu eski Kışla arazisinden ve iki alanın önünde uzanan Vakıf Tesisleri, Deniz Feneri ve doğusundaki Orduevi ile Çamlıbel Balıkçı barınağından ayrı düşünülmemeli, tümünü kapsayacak biçimde uygulanmalı…

Orduevi kentin batısında Martı Otel yanındaki sahilde yer alan Deniz Kuvvetleri ya da Jandarma dinlenme kamplarının olduğu alana veya Taşucu çıkışındaki askeri liman bölgesine taşınmalı.

Orduevi ile Müftü deresi arasında sahilin tel örgülerle kente kapatılması gibi anayasaya da aykırı mevcut durumdan kurtarılmalı…

Devlet Su İşleri ile ortaklaşa çalışmayla Müftü Deresi ıslah edilip projeye entegre edilirse, Mersin stadyum ile kaybettiğini fazlasıyla telafi edebilir.

Bu proje ileride Cumhuriyet meydanı ve balıkçı barınağının yerine yapılması düşünülen Kruvaze rıhtımıyla kente ve kentin sosyal, ekonomik gelişmesine zenginlik katmakla kalmaz, dibe vurmuş Çamlıbel bölgesini yeniden canlandırır, cazibe merkezi haline gelmesini sağlar.

Yıllardır can çekişen kent merkezini ayağa kaldırabilecek böylesi bir fırsatı kaçırmayalım, kaybı fırsata çevirelim derim…

Abdullah Ayan, Mersin

31 Ekim 2018

abdullahayan@gmail.com

TSG stadyumu ile ilgili daha önce kaleme alınıp yayınlanmış makaleler:

https://abdullahayan.wordpress.com/2008/04/19/kayseri-ve-mersinE28099in-yeni-stadyum-projeleriE280A6/

https://abdullahayan.wordpress.com/2008/04/19/tevfik-sirri-gur-stadi-kac-para-ederkayseri-ve-mersinE28099in-yeni-stadyum-projeleri-2E280A6/

https://abdullahayan.wordpress.com/2013/07/16/kamil-ocak-stadinin-gelecegi-tsg-un-gelecegini-belirleyecek-13-7-2013-abdullah-ayan/

https://abdullahayan.wordpress.com/2014/10/16/mersin-ve-yeni-stadyum-fiyaskosu/

 

Abdullah Ayan

 

Kaynak: Editör: Sedat Yılmaz
Etiketler: Mersin', e, yapılacak, Millet, Bahçesi, için, öneriler…Abdullah, Ayan, yazdı,
Yorumlar
Haber Yazılımı