Haber Detayı
07 Ağustos 2019 - Çarşamba 21:26
 
Mersin’e yatırım gelmesi için ‘Çukurova Bölgesel Kalkınma Planı’ ön plana çıkıyor
Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan’ın ev sahipliğinde, Mersin’de bulunan TMMOB’a bağlı Akademik Meslek Oda başkanları, kentin öncelikli sorunlarında ortak söylem geliştirmek ve birlikte hareket edebilmek adına bir araya geldi. Kentte yaratılacak ortak söylemin yatırımların önünü açacağını belirten Kızıltan; “Bunun içinde hep birlikte Çukurova Bölgesel Kalkınma Planını hazırlamalıyız” dedi.
EKONOMİ Haberi
Mersin’e yatırım gelmesi için ‘Çukurova Bölgesel Kalkınma Planı’ ön plana çıkıyor

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı Mersin’de bulunan Meslek Oda başkanları, MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan’ın ev sahipliğinde bir araya geldi. Kentin öncelikli sorunlarında ortak söylem geliştirmek ve çözüm noktasında birlikte hareket edebilmek adına toplanan başkanlar, kente yatırım gelebilmesi için ‘Çukurova Bölgesel Kalkınma Planı’nın hazırlanması gerektiğinde fikir birliğine vardı. Mersin’in sorunlarının ve taleplerinin öncelikli sıraya alıp, tüm kurum ve kuruluşlarca bu öncelik sırasınca dile getirmesinde hemfikir olan başkanlar, kentin birlik ve beraberliğinin sürdürülebilir olması için çaba harcanması gerektiğine de dikkat çekti. 

 

Kızıltan: “Ortak söylem kent adına sinerji ve güç yaratır” 
Mersin’in öncelikli sorunlarında kent dinamiklerinin olumlu cabalar harcadığını belirterek sözlerine başlayan MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, meslek odalarının da kentin birlik ve beraberliğine önemli katkılar sunduğunu söyledi. Kent yatırımlarının önünün açılması için ‘Çukurova Bölgesel Kalkınma Planı’nın hazırlanması gerektiğine işaret eden Kızıltan, bu noktada odaların desteğine ihtiyaç duyduklarını kaydetti. Ortak söylem geliştirmenin kent adına sinerji ve güç yaratacağını da belirten Kızıltan; “Örneğin Çukurova Bölgesel Havalimanı gibi öncelikli gündem maddeleri her kurum tarafından aynı şekilde dile getirilmelidir” dedi. 

 

“TMMOB’la iş dünyasının ayrı olmasına gönlüm razı olmuyor”
Hem makine mühendisi olduğundan hem de yıllarca TMMOB bünyesinde görev aldığından bahseden Kızıltan, şehrin ekonomisinde TMMOB üyelerinin de yeri olduğunu kaydederek; 
“Fabrikaları çalıştıranlar bizleriz. Şehirleri planlayanlar bizleriz. Elektronik mühendisleri sanayinin, ziraat mühendisleri ise tarımın temel unsurlarından. Hayatın her alanında TMMOB üyeleri var. Bu anlamda TMMOB’la iş dünyasının ayrı olmasına gönlüm razı olmuyor” şeklinde konuştu. 

 

“Bugünü tarihi bir gün olarak nitelendiriyorum”
Kentte iyi niyetle herkesin bir şeyler yapmaya çalışırken birlikte hareket etmemesinden yakınan Kızıltan, bu noktada iş dünyası olarak tüm dinamikleri birleştirerek Mersin lobisini oluşturmayı hedeflediklerini söyledi. Hâlihazırdaki STK’lar arası diyalogları canlandırmaya çalıştıklarını belirten Kızıltan, “Bugünü tarihi bir gün olarak nitelendiriyorum. MTSO tarihinde TMMOB bünyesindeki odalarla bu denli katılımlı iletişim kurmamıştık. Biz burada siyaset yapmıyoruz. Bunu göreve geldiğimizde de söyledik. Mersin için sürekli bir şey yapılmak isteniyor. Kurumlar arası koordinasyon hep birlikte sağlamalıyız” diye konuştu. 

Bir yandan Mersin için çabaladıklarını bir yandan da Çukurova Bölgesi’nde birlik yaratmaya çalıştıklarını aktaran Kızıltan, Çukurova’nın olanaklarının Marmara’nın olanaklarından fazla olduğunu bildirdi. “Çukurova Bölgesel Kalkınma Planı”nı bunun için son dönemlerde sürekli gündeme getirdiklerini dile getiren Kızıltan, “Önümüzde kat edecek çok yolumuz var. Bu nedenle sizlerde kendi odalarınınız çevre ilerlideki şubeleriyle temasa geçin, diyalogunuzu arttırın. Bölgemiz açısından bu son derece önemlidir” dedi.  

Toplantıda söz alan TMMOB Akademik Meslek Oda Başkanları ise; katılımcı ve güçlü bir Mersin lobisi oluşturulması, yaşam ve hafıza alanlarının korunması, devlet yatırımlarının devam etmesi ve tamamlanmasında gereken desteğin verilmesi, kamu kurumlarının alımlarda Mersinli ve yerli üretimi tercih etmesi, ulaşım sorunu ve yerel sermayenin oluşması için tüm bileşenlerin çaba harcaması gerektiğine dikkat çekti.

 

Atar: “Biz hiçbir zaman MTSO’yu dışımızda görmedik”
Elektrik Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Seyfettin Atar, bu tarz toplantıların daha sık yapılması gerektiğini belirterek, Mersin’de uzun süre çözülmemiş spesifik konuların olduğunu söyledi. “Güç birlikteliği bu yüzden çok önemli” diyen Atar, “Sanayici iş adamlarımızın yanımızda olması kent adına çok önemli bir unsur. Biz hiçbir zaman MTSO’yu dışımızda görmedik. Şimdi bu birlikteliğimizle, konu başlıklarını belirleyip sırasıyla çözüme gidebiliriz” dedi. 
TMMOB Onur Kurulu Üyesi Zehra Korkmaz, MTSO ile ortak işler yapılabileceğini ve MTSO başkanının makine mühendisi olmasının kente bir kazanç olduğunu söyledi. Mersin ile ilgili kaygıların ve projelerin olduğunu ancak bunlar arasında bütünlük sağlanamadığından bahseden Korkmaz, “Sadece TMMOB değil diğer kurumların da katıldı bir lobi oluşturulabilir” dedi. 
Mimarlar Odası Mersin Şube Başkanı Ünal Şahin, yaşanabilir alanları korumak ve yarınlara iletilmesini sağlamak amacıyla çalıştıklarını belirterek, imar planlarının bir an önce bitirilmesi gerektiğine dikkat çekti. 

 

Gürbüz: “Yıllardan bu yana yapılmayanı yaptınız. Toplantı için teşekkür ederiz”
Ziraat Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Deniz Gürbüz de kent dinamiklerinin bir araya gelmemesinin en önemli sorunlardan biri olduğunu söyledi. Bu anlamda toplantının çok değerli olduğuna işaret eden Gürbüz, “Yıllardan bu yana yapılmayanı yaptınız. Toplantı için size teşekkür ederiz” dedi. 
Mersin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Ersin Gökgün, toplantı için teşekkür ederek, bu tür toplantıların devamlılığının olmasına dikkat çekti. “Mersin Başkanlarından Ne İstiyor” çalıştayını anımsatarak, bu çalıştayın sonuçlarının takip edilmesi gerektiğini vurgulayan Gökgün, “Ülke gerçeklerinden kendimizi ayrı tutamayız. Bizim önceliğimiz yarım kalan yatırımlara yönelmek olmalıdır” dedi. 
Kimya Mühendisleri Odası Mersin Temsilcisi Emre Üresin de, çalışan mühendislerin birçoğunun oda üyesi olmadığını, işverenlerin meslek odalarına üye olmaya teşvik edilmesi gerektiğine dikkat çekti. Kentin yerli firmalarını kente tanıtılması gerektiğini vurgulayan Üresin, “Kurumlar, alımlarda yerli firmalar tercih etmelidir” dedi.  
Şehir Plancıları Odası Mersin İl Temsilcisi Uğur İnce de, kentin lobi eksikliği konusuna değinerek, “Aslında en güzel proje, kentteki bütün kuruluşlarının destek vermesiyle bu oluşumun mekansala dökülmesi olur” dedi. 
Çevre Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Sinan Can ise, Mersin’in kendi sermayesini oluşturamadığını ve dışarıdan sermayeye maruz kaldığını bildirdi. Odaların birlikteliğini, taşların birleşip duvar oluşturmasına benzeten Can; “Kendi sorunlarımıza ve kentin sorunlarını çözmede bu birlikteliğe ihtiyaç var. Böyle bir güç Mersin’i kurtarabilir” diye konuştu. 

Kaynak: Editör: Sedat Yılmaz
Etiketler: Mersin’e, yatırım, gelmesi, için, ‘Çukurova, Bölgesel, Kalkınma, Planı’, ön, plana, çıkıyor,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Mersin’e yatırım gelmesi için ‘Çukurova Bölgesel Kalkınma Planı’ ön plana çıkıyor
Mersin’e yatırım gelmesi için ‘Çukurova Bölgesel Kalkınma Planı’ ön plana çıkıyor
Mersin’e yatırım gelmesi için ‘Çukurova Bölgesel Kalkınma Planı’ ön plana çıkıyor
Mersin’e yatırım gelmesi için ‘Çukurova Bölgesel Kalkınma Planı’ ön plana çıkıyor
Yorumlar
Haber Yazılımı