Haber Detayı
19 Kasım 2019 - Salı 09:54
 
Mersin'in Gülen Yüzü Akdeniz... Sedat Yılmaz yazdı
Akdeniz bu dönüşümü ve mucizeyi yapabilecek ve tüm dünyaya örnek olabilecek bir ilçemiz. Akdeniz'de yaşayanların çok ciddi bir beklentisi var. Sayın Gültak da bunun farkında ve başarılı çalışmalarını gelişmesini tamamlamış, yaşam kalitesi arttırılmış mutlu insan ve mutlu kent mottosuyla adından söz ettirecek bir Akdeniz'i yaratmak misyonu ve vizyonu hareket ediyor. Çünkü Akdeniz ve Mersin tüm bu güzellikleri hak ediyor.
GÜNCEL Haberi
Mersin'in Gülen Yüzü Akdeniz... Sedat Yılmaz yazdı

Yerel yönetimler vatandaşların yaşam kalitesini artırarak çağı yakalamış akıllı ve mutlu kentler, mutlu insanlar yaratmak misyonu ile önce insan anlayışıyla hareket ederler. Etmelidirler de. Ama gelin görün ki Akdeniz ilçesi maalesef bugüne kadar yeterli ilgiyi ve hizmeti alamamış. Tüm geri kalmışlığına rağmen  gündüz nüfusu 600 bini bulan iş dünyasının merkezi ve Mersin'in kalbi Akdeniz.

 

Akdeniz bugüne kadar hizmet anlamında en az çalışmanın yapıldığı ve en çok sorunların yaşandığı, en geri kalmış bir ilçe. Alt yapıdan üst yapıya kadar en sorunlu bölge. Çarpık kentleşmeyi en çok hissedebileceğiniz ilçedir aynı zamanda. Hatta öyle bakımsız mahallelere sahip ki tam bir Mersin'in arka yüzü diyebileceğimiz yerler bunlar. Özellikle  halkın göçle oluşturduğu mahallelere sahip.

 

Biliyorsunuz Mersin aynı zamanda Türkiye'dir. Yani hangi dinden, hangi ırktan olursa olsun herkesin yaşadığı bir kent. İşte bunu en çok hisseden ve hissettiren de  yine Akdeniz'dir. Bu insanlarımız birlik ve beraberlik içinde yaşamaktadır.

 

Bugün Akdeniz'de 30 mart seçimleri sonrası yaşanan değişim gözle görülür düzeydedir. Kentin sorunları için gerçekçi projeler yapma gayreti içerisinde olan bir belediye başkanı var.

Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, Akdeniz'de bir çok ilkleri daha göreve geldiği ilk günlerde gerçekleştirmeye başlamıştır. . Bir çok projeyi hayata geçirdi ve Akdeniz'i hak ettiği seviyeye getirmek için çabalamaktadır.  Kendisinin tabiriyle " Akdeniz'de artık insanların yüzü gülüyor" söylemini görmek mümkün.

 

Sayın Gültak, ilçe belediyeler içinde belki de en çok çalışan belediye başkanı. Halkın istekleri doğrultusunda projeler geliştirerek, halkın memnuniyetini kazanmakta.Hak vermek lazım. Sorumluluğu çok fazla. Sorunları en fazla olan bir ilçeyi bu sorunlarından arınmış, günün ve zamanın gelişim şartlarına uygun hale getirmek zor ve meşakatli olsa da bunu başarma azmini fazlasıyla hissettiriyor.

 

Aday adaylığından başlayarak adaylık sürecinde Akdenizlilere verdiği sözler var. Boşa giden yıllara inat, işe yeniliğin,  değişimin ve dönüşümün önündeki engelleri ortadan kaldırarak çalışmalarına başladı. 

 

Şehit aileleri başta olmak üzere durumu iyi olmayan ailelerin barındığı evlerin tadilatından tutunda, deniz kenti Mersin'de denizi görmeyen çocukları Silifke'de yaz kamplarına götürmesine kadar, hatta 4 mahallede portatif yüzme havuzları yaptırıp çocuklara yüzme kursunu ayaklarına kadar götürdü.Yine 80'lerin yazlık sinema nostaljisinden, 300 kadın kursiyerlerin Mersin ve çevre illerindeki kültür gezilerine  götürülmesine kadar, Akdeniz'deki okulların sorunların ve tadilatlarının giderilmesine kadar onlarca konuda hizmet götürdü. Bu örnekleri çoğaltabiliriz, Kadınlara meslek sahibi olmalarını sağlayacak eğitim ve kurslar, gençler için üniversiteye hazırlık kursları, Çamlıbel'i canlandırma projeleri, spor alanların çoğaltılması ve sporcu yetiştirilmesi, doğaya ve ekolojik dengeye  katkı sağlayacak  bir çok projeleri gerçekleştirmeye devam ediyor. Hatta halkın talepleri içerisinde belki çok küçük ama yaşayanlar için çok anlamlı olacak tandırları da gelenekler çerçevesinde bölge halkının hizmetine sundu. Yani halkın ihtiyaç ve istekleri doğrultusunda çalışma ve projeler gerçekleşiyor.

 

 

En önemli projelere gelince;  Şevket Sümer mahallesinde 142. Cadde üzerinde başlayan “Cephe İyileştirme ve Pazar Sokağı Çevre Düzenleme Projesi” kapsamındaki yenileme ve düzenleme çalışmaları. Burayı sadece pazar sokağı çevre düzenlemesi olarak değerlendirmemeliyiz. Buraya yıllardır el değmemiş. Hatta buraları zamanında  tomalardan başka hiçbir belediye başkanı hatta siyasetçilerin gelmeye ve halkı ziyaret etmeye cesaret edemezken bugün gelinen noktada çok modern bir düzenlemenin, bu bölgelere gelecek daha bir çok projenin başlangıcı olarak görmek gerekir. Bölge halkının da beklentisi bu yönde.

 

Bugün sayın Gültak, istediği zaman bu bölgedeki mahalleleri ziyaret ediyor. Onlarla sohbet ediyor, sorunlarını soruyor, evlerine misafir olup ev halkı ile aynı sofrayı paylaşıyor. Başkan halk günlerinin yanında meclis toplantılarını da halkla birlikte kendi mahallelerinde yapıyor. Dilek ve temennilerde söz alıyorlar. Yani buralarda yaşayan vatandaşlar da gelişime artık açık ve yapılacak tüm çalışmaları memnuniyetle karşılıyorlar.  Yani huzur, barış, kardeşlik, sevgi, umut ve beklenti var. 

 

Bu saydığım projelerin dışında Tırmıl'da gerçekleştirilecek gençlik merkezi ve kentsel dönüşüm projesi ki Akdeniz'i şaha kaldıracak büyük bir proje için kollar sıvandı.

Bu yapılan ve yapılacak projeleri hatırlatmamız, yazmamız gerekiyor. Çünkü Akdeniz Belediye Başkanı Gültak, Akdeniz'in sorunlarını ve çözümlerini çok iyi analiz etmiş durumda. 

 

Bir önemli konuyu daha hatırlatmakta fayda var. Akdeniz Belediye Meclisinde tüm kararlar oy birliği ile geçiyor. Yani muhteşem bir uyum var mecliste. Bu da eşitlikçi, adaletli ve herkesi kucaklayan bir anlayışın sonucu.  Gültak'ın Mersin Büyükşehir Belediye Meclisinde   kentin gelişmesi ve önündeki engellerin kaldırılması için geliştirdiği pozitif tavrını sürdürmesi ve bunun diğer meclis üyelerine de örnek olması Mersin adına memnuniyet verici bir gelişme.

 

Şunu da açıklamalıyım; Mersin merkezdeki bir  ilçe yıllar sonra ilk defa Ak Belediyecilikle tanıştı. Bugün Ak Belediyecilikle tanışan ve hükümetin nimetlerinden faydalanan Konya, Kayseri, Gaziantep vb. gibi illere baktığımızda Mersin'den şehircilik ve kalkınma anlamında çok önde olan iller olduğu aşikar. Başkan Gültak' da bir bakıma Ak belediyeciliğin Mersin'deki temsilcisi. Bu belediyecilik anlayışını Mersin halkına yansıtması kadar doğal bir şey yok. Bu konuda yeri geldiğinde iktidar partisinden olma avantajını kullanacaktır. 

 

Sayın Gültak, Mersin'in yıldızı parlayan bir belediye başkanıdır. Birleştirici, uzlaştırıcı, analitik düşünebilen, yönettiği ilçeyi yukarıda belirttiğin gibi çok iyi analiz etmiş bir belediye başkanı olarak karşımıza çıkıyor. Bunlar önemli değerlerdir. Çünkü  yaşanabilir ve sürdürülebilir şehirlere sahip olmak artık günümüzde zorunlu hale gelmiştir.

 

30 mart seçimleri sonrası yaptığım ilk değerlendirme yazısında ben Büyükşehir ve Akdeniz Belediyelerine ve başkanlarına dikkat çekmiştim. Bu belediyelerden beklentinin yükseklerde olduğunu ve Mersin'in gelişimini özellikle bu iki belediyenin belirleyeceğini ifade etmiştim.

 

Sürdürülebilir, günün her saatinde canlı, bir markası olan şehir ve onun ilçeleri daha sağlıklı, refah seviyesi daha yüksek ve daha eşitlikçi bir yaklaşıma sahip kentleri beraberinde getirir. Bu şehirler şimdikinin yanı sıra gelecek nesiller için çok önemli yer tutuyor.

 

Bugün Akdeniz'i değerlendirdim. Akdeniz bu dönüşümü ve mucizeyi yapabilecek ve tüm dünyaya örnek olabilecek bir ilçemiz. Akdeniz'de yaşayanların çok ciddi bir beklentisi var. Sayın Gültak da bunun farkında ve başarılı çalışmalarını gelişmesini tamamlamış, yaşam kalitesi arttırılmış mutlu insan ve mutlu kent  mottosuyla adından söz ettirecek bir Akdeniz'i  yaratmak misyonu ve vizyonu hareket ediyor. Çünkü Akdeniz ve Mersin tüm bu güzellikleri hak ediyor. Unutmayalım Akdeniz kalkınırsa Mersin kalkınır.Bizim de temennimiz ve beklentimiz bir çok potansiyele sahip Akdeniz'de ve Mersin'de  bu mutlu tabloyu görmek olacaktır.

 

Sedat Yılmaz

Kaynak: Editör: Sedat Yılmaz
Etiketler: Mersin'in, Gülen, Yüzü, Akdeniz..., Sedat, Yılmaz, yazdı,
Yorumlar
Haber Yazılımı