Haber Detayı
01 Kasım 2019 - Cuma 07:59
 
Mersin Kent Konseyinden Demokrasi Dersi… Sedat Yılmaz yazdı
Mersin Kent Konseyi'nde seviyeli ve herkesin görüşünü açıklayabileceği, kendisini önerebileceği bir ortam vardı Salonda hiç bir belediye bürokratı yoktu.Başkan Seçer'in "Demokratik bir seçim olsun. Her düşüncenin temsil edildiği bir yürütme olsun. “ talebi yerini buldu.
GÜNCEL Haberi
Mersin Kent Konseyinden Demokrasi Dersi… Sedat Yılmaz yazdı

Yıllardır Genel kurulları izlerim.

Adaylar arasındaki yarışmaları, kavgaları, perde arkası oyunları, başkanlık sevdalılarının nasıl bir hırs içinde olduklarını görerek kınar, bazen de lanet olsun diyerek iç çekerim.

Bugün Mersin Kent Konseyinin Genel Kuruluna gittim. Salona girmeden önce kokteyl olarak hazırlanmış yuvarlak masaların etrafındaki katılımcıların rahat ve yüzlerindeki tebessümü görünce, iyi bir gelen kurul olacak diye düşündüm.

 

Düşüncemde yanılmamış olmam beni ilk kez bu kadar mutlu etti. Kavgasız gürültüsüz bir Genel Kurul oldu. Seviyeli ve herkesin görüşünü açıklayabileceği, kendisini önerebileceği bir ortam vardı genel kurulda.

 

Bu derece seviyeli ve demokratik bir ortamda gelişen genel kurulda, eski Başkan Yasmina Lokmanoğlu’nun kısa ve öz konuşması, yeni seçilecek yönetime başarılar dilemesi, onun tekrar aday olmasını isteyenlere teşekkür ederek aday olmadığını açıklaması salonda yoğun alkış aldı.

 

Özellikle Büyükşehir Belediye Başkanı adına genel kurula katılan Daire Başkanı Bedrettin Gündeş’in katılımcılık ve demokrasi vurgusu, salonda hiçbir belediye bürokratının olmadığını açıklaması, demokratik bir seçimin olması için Başkan Vahap Seçer’ in istem ve taleplerini dile getirmesi yerel demokrasi açısından fevkalade güzel oldu.

 

“Başkanımız Sayın Vahap Seçer demokratik bir seçim olsun. Her düşüncenin temsil edildiği bir yürütme olsun. “  dediğini sözlerine ekleyen Gündeş’in, kapsayıcı konuşması ve demokratik seçim vurgusu, Genel Kurulun seviyeli ve demokratik bir seçimle tamamlanmasının belirleyicisi oldu. Gündeş, Yasmina Lokmanoğlu ve çalışan arkadaşlarına teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

 

Faik Burakgazi ise özgeçmişini anlatırken salon pür dikkat onu izledi. Geçmişini, yaptıklarını, Mersin için verdiği mücadele ve sarf ettiği emeği dinlerken, herkes gibi bende gururlandım. İyi ki Faik Bey gibi değerleri bu şehrimiz bağrında korumuş ve yeşertmiş.

Sonuçta Başkan Faik Burakgazi oy birliği ile seçildi. Genel Kurul yürütme seçimlerinde herkes demokratik hakkını kullanarak hem aday oldu hem de aday olanlara oy kullandı.

 

Belediyenin müdahil olmadığı demokratik bir seçimle oluşan Mersin Kent Konseyi bundan sonra çok daha başarılı hizmetler üreterek, diğer kent konseylerini de kendi çatısı altına alarak, Mersin için güzel şeyler yaratmalıdır.

Mersin’in sorunları bir hayli fazla. Sen ben kavgasının olmaması lazım. Birlik ve beraberlik için herkesin bu genel kuruldan ders çıkarması lazım.

 

Mersin Kent Konseyinin bu derece demokratik geçmesini ve diğer bütün genel kurullara örnek olmasını sağlayacak ortamı hazırlayan başta Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’i takdir ediyoruz.  Belediyeyi temsilen kurulda demokrasi dersi veren Bedrettin Gündeş’i kutluyoruz. 5 yılı aşkın süre içinde yaptığı çalışmalarla takdir toplayan Yasmina Lokmanoğlu’nun emeğine sağlık diyoruz. Yeniden hizmet için görev üstlenen Faik Burakgazi ve seviyeli bir Genel kurul’a imza atan tüm genel kurul üyelerini kutluyor ve başarılar diliyoruz.

 

Demokrasi adına, katılımcılık adına, birlik ve beraberlik adına örnek oldunuz. Hepinize Mersin adına teşekkürler…

Sedat YILMAZ

Kaynak: Editör: Sedat Yılmaz
Etiketler: Mersin, Kent, Konseyinden, Demokrasi, Dersi…, Sedat, Yılmaz, yazdı,
Yorumlar
Haber Yazılımı