Haber Detayı
22 Ekim 2019 - Salı 21:09
 
Mersin Narenciye Festivali Coşkusuna Hazırlanıyor
Bu yıl 1-3 Kasım tarihleri arasında Mersin’i ve narenciyesini hem ulusal hem de uluslararası arenada tanıtacak 7. Uluslararası Narenciye Festivali’nin tanıtım toplantısı gerçekleşti.
GÜNDEM Haberi
Mersin Narenciye Festivali Coşkusuna Hazırlanıyor

Tanıtım toplantısına Vali Ali İhan Su, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Ercan Kireçtepe, Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Necip Çarıkçıoğlu, İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne, Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanı Albay Oğuz Bavbek, Mersin Ticaret Borsası Yönetim Kurulu ve Narenciye Festivali İcra Kurulu Başkanı Başkanı Abdullah Özdemir, Mersin’de eğitim veren üniversite temsilcileri, ilçe belediye başkanları, sivil toplum kuruluşu, oda ve dernek başkanları ile basın mensupları katıldı.

Mersin Ticaret Borsası Yönetim Kurulu ve Narenciye Festivali İcra Kurulu Başkanı Başkanı Abdullah Özdemir, yaptığı açılış konuşmasında 2010 yılında başlattıkları Mersin Narenciye Festivali'nin yedincisinde kentin simgesi ve ortak paydası olan narenciye etrafında bir kez daha kenetlendiklerini söyledi.

Özdemir, Vali Ali İhsan Su'nun 2010-2014 yılları arasında 5 kez gerçekleştirilen ve daha sonrasında 3 yıl ara vermek zorunda kalınan, kentin en büyük buluşmasının yeniden canlanmasına ve çıtasının yükselerek devam etmesine öncülük ettiğini ve tüm bu süreç boyunca desteklerini hiç esirgemediğini ve de kendilerini motive ettiklerini belirterek teşekkürlerini sundu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer'e de teşekkürlerini sunan Özdemir, "İhtiyaç duyduğumuz her türlü altyapı ve üstyapı kurulumu için İlgili tüm birimleri festivalimizin hizmetine sundu.Sorunlarımızın aşılmasında her zaman icraat odaklı davrandı.Hazırlık çalışmalarımızda aktif olarak yer aldı. Kendilerine gönülden teşekkür ediyoruz."dedi

Merkezdeki Dört İlçe Belediye Başkanlarına da teşekkür eden Özdemir, kentin coşku dolu ve görkemli bir festival yaşaması için büyük çaba harcadıklarını ifade ederek festivale katkı sağlayan diğer tüm kurumlara tek tek teşekkür etti.

 

Özdemir konuşmasında daha sonra festival ve hazırlıkları hakkında bilgilendirmede bulundu. 70 Dönüm Festival Alanında, süslemelerde kullanılan 500 binden fazla (100 ton) narenciye ve bunları bağlamak için kullanılan aynı sayıda özel lastik bulunduğunu belirterek, " Hazırlıklarda  üç hafta boyunca günde ortalama 70 kişi ile 10 bin saati aşan işgücü ile hazırlanıyoruz. Festivalde Limon, Greyfurt ve portakal kullanılarak yapılan 10’u  mobil, toplam 30 figür bulunmaktadır. Mobil figürler ile bir hafta boyunca şehir turu atılacak ve tüm halkı festivale davet edecekler." dedi

Festivale 25 ülkeden  700 yabancı gösteri sanatçısının yanında yerli gruplar da yer alacağını belirten Özdemir, "kentimizin tüm değerlerini yansıtan 2 bin 500 kişilik çok renkli kortej  gerçekleşecek. 200’ü aşkın stanttan oluşan ve kentimizde her ne var ise sergilenen açık hava fuarını gerçekleştireceğiz. Mersin ve Toros Üniversitelerimizden öğrencilerimiz, hocalarımız ve 20’yi aşkın ünlü şeflerimiz ile narenciye lezzetlerinin sunulacağı «Gastro-Show» yer alacak. Bunun dışında narenciye temalı özel tasarım kıyafetlerden oluşan defile gerçekleşecek. Okullarda 20 binden fazla öğrenciye mandalina ve narenciye konulu hikaye kitabı dağıtımı gerçekleştirilecek. Festival kapsamında satranç, fotoğraf ve beste yarışmaları da yer alacaktır.Yelken, Flyboard ve Su Jeti  gösterileri ve Sayın Valimizin Start Vereceği ‘Türkiye Su Jeti Şampiyonası’na da ev sahipliği yapacağız.Mersin Üniversitesi Canlı Resim Atölyesi ve Uluslararası Canlı Resim Çizimi ile 2 Kasım'da Ahmet Baran & Hüseyin Turan, 3 Kasım'da da  Gencer Savaş Bandosu sahne alacak."dedi

 

Türkiye’de ürünün kendisinin süsleme aracı olarak kullanıldığı ilk meyve festivalini gerçekleştirdiklerini belirten Özdemir, "Bu festivalde, on bin saati aşan işgücü ve süsleme aracı olarak kullanılan 100 ton narenciye söz konusudur.Mersin Narenciye Festivali bu özelliği ile Türkiye'nin tek ve en büyük festivalidir. Çünkü Bu Festivalde; Emek Var, Birliktelik Var, Sanat Var, Hayal Gücü Var" dedi.

 

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer konuşmasında  " “Festival ve etkinlik, bana her zaman huzuru, barışı, mutluluğu, şarkıyı, Türkiye tanıtımını, birçok güzel kavramı çağrıştırıyor. Bu yüzden kötü olması mümkün değil. Buraya 25 ülkeden 700 sanatçı gelecek. Başka kültürleri buraya transfer ediyoruz" dedi

Seçer, festivalin her zamankinden daha güzel olması için tüm paydaşlarla birlikte uğraş verdiklerini ifade ederek, “Festival ve etkinlik her zaman bana güzel şeyler çağrıştırıyor. Huzuru, barışı, mutluluğu, şarkıyı, Türkiye tanıtımını, birçok güzel kavramı çağrıştırıyor. Bu yüzden kötü olması mümkün değil. Narenciye Festivali hazırlıkları başladığında Sayın Valimiz’in başkanlığında bir araya geldik. Bu sürecin geçtiğimiz dönemlere göre nasıl olması gerektiğini, nasıl daha iyi olacağını ve hangi noktaya geleceğini konuştuk. Sihirli cümle bu: ‘Daha iyisini nasıl yapabiliriz?’ İstediğimiz noktada olmadığını hepimiz biliyoruz. Gözlerimizi kapatmamamız, kulaklarımızı tıkamamamız gerekiyor. Biz daha mükemmel bir Mersin yaratmak istiyoruz ve her zaman, her yerde buna inanarak söylüyorum ki, yakın tarihte sadece Türkiye'de değil dünyanın yükselen yıldızı Mersin olacak. Bütün göstergeler ve kriterler bunu gösteriyor” dedi.

Başkan Seçer, Türkiye’nin dört bir yanından vatandaşları, narenciye ürünlerinin tanıtılacağı, rengarenk etkinlikler ve sosyal aktivitelerle gerçekleşecek olan festivalde buluşmaya davet etti.

 

Mersin Valisi Ali İhsan Su,  Mersin, ülkemiz ve insanımız için önemli bir festival gerçekleştirdiklerini belirterek," On binlerce insanımıza ilimizde istihdam sağlıyor. On binlerce üreticimiz  bundan para kazanıyor. Ülkemiz için çok önemli milyonlarca dolar ihracat narenciyede gerçekleştiriliyor. Türkiye'nin 25'nini yaklaşık 1ç2 milyon ton narenciye üretimini ilimiz gerçekleştirmektedir. Narenciye ihracatının 37'sini de yine Mersin gerçekleştiriyor. O yüzden narenciye istihdam demektir, ihracat demektir. Festivalde 35 ülkeden 700 konuk ağırlayacağız. Turizme katkı sağlayacak. Gelen konuklar ülkelerine döndüklerinde Mersin'i ve festivali anlatacaklar. Ayrıca narenciye sağlık demektir. İnsanlarımız içinde çok önemlidir. Narenciye bir istihdam, iş, para, sağlık, ihracat ve turizm demektir. O bakımdan narenciye mutluluktur. Bu festivalle hem narenciyeyi geniş kitlelere uluslar arası alanda tanıtmış olacağız hem de bundan herkes en yüksek düzeyde istifade etsin istiyoruz. İşte bu amaçla bu festivali düzenliyoruz. Başta Abdullah bey olmak üzere katkı sunan tüm belediye başkanlarına, kamu kurum ve kuruluşlarımıza, iş insanlarımıza ve basınımıza herkese katkı sundukları için teşekkür ediyorum" dedi.

Konuşmaların ardından narenciye temalı bir defile gerçekleşti. Toplantı bitiminde de Narenciye Festivali için figür giydirme çalışmalarının yapıldığı alan gezildi.

 

 

Kaynak: Editör: Sedat Yılmaz
Etiketler: Mersin, Narenciye, Festivali, Coşkusuna, Hazırlanıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı