Haber Detayı
08 Temmuz 2019 - Pazartesi 22:19
 
MESİAD Bölgesel yatırımları yerinde inceledi
Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (MESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin ve yönetim kurulu Mersin'in bölgesel yatırımlarına, gazetecilerle birlikte OSB bağlantı yolu, OSB genişleme alanı, Yörük Süt ve Çukurova Bölgesel Havaalanına inceleme gezisi düzenledi.
EKONOMİ Haberi
MESİAD Bölgesel yatırımları yerinde inceledi

Gezinin ilk durağı 2. Çevre yolu -OSB bağlantı yolu kavşağı ve OSB genişleme alanı oldu. Buranın iş dünyası için çok önem taşıdığını belirten Engin, yaptığı konuşmada, " Bu kavşağın kısa sürede biteceğine inanıyoruz. Çünkü osb'ye ulaşım zor durumda .İş inanları kendi işyerlerine bile gelmeye munzarip. Bu ulaşım sıkıntısından dolayı gelmek istemiyorlar. O yüzden bu kavşağın acilen bitmesi gerekiyor. Bu kaviak fonksiyonel bir kavşak. Eshabı keyf'e ve Çamlıyayla'ya ulaşımda kolaylık sağlayacak. Mesiad olarak elzem bir olarak nitelendirdiği otoban alın gişelerinin de buraya taşınması gerekmektedir. Aynı ihale kapsamında değerlendirilmeli. 6 ay içinde bu projenin tamamlanmasını bekliyoruz. OSB'deki iş insanlarımızın da beklentisi bu yönde.Yerleşim alanlarından çalışma alanlarına ulaşımın daha kolay sağlanabilmesi için hem buranın bitirilmesi hem de 2. çevre yolunun osb'ye bağlanması konusunda yerel yönetimlerden de bu girişimi bekliyoruz. " şeklinde konuştu.

Yörük Süt'ün, yeni nesil fabrikası  Mersin'e değer katıyor

İnceleme gezisinin bir sonraki durağı OSB'de yeni fabrikası ile Mersin'in gururu olan Yörük Süt tesisleri oldu. Yörüksüt A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Öz tarafından karşılanan Mesiad yönetimi ve gazeteciler daha sonra tesisi gezdi. Son teknoloji ile hizmete giren fabrikada günlük 250 ton süt işlendiğini ifade edildi.

Ramazan Öz, 4 milyon euroluk bir bütçe ile fabrikanın sanayi 4.0 ‘a uygun bir şekilde yapıldığını söyledi. Başarılı planlamalar bu günlere geldiğini belirten Öz, hızlı ve istikrarlı büyümeye çalıştıklarını ve üretimlerini Irak’a taşımaları ile ülkemize döviz girdisi ve istihdama önemli katkılar sağladıklarını belirtti.

 

Çukurova Bölgesel Havaalanında çalışmalar hızla sürüyor

Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (MESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin ve beraberindekiler Tarsus ilçesinde inşaat çalışmaları devam eden Çukurova Bölgesel Havalimanıyla ilgili olarak "Her noktada çalışma var. Güvenlik ve servis yolundan terminal binalarına kadar her şeyin yapımı hızla sürüyor.Pistlerin yıl sonuna kadar bitmesi planlanıyor" dedi.

Yüklenici firma yetkililerinden bilgi alan Engin, gazetecilere yaptığı açıklamada," Alandaki çalışmalar hızla sürmekte. Çukurova Bölgesel Havalimanı'nın 8 milyon metrekarelik alanda inşa ediliyor. Bu alanın 1 milyon 200 bin metrekaresi çok kaliteli, üst düzey beton kaplamalı. Birinci pist tamamen bitmiş durumda. Pist 3,5 kilometre uzunluğa ve 75 metre genişliğe sahip bir alan. İkinci pistte de taksi, toprak ve betonarme işleri tamamlandı. Taksi yollarının bir kısmı bitirilmiş durumda. Şu anda çalışmalar son hızıyla devam ediyor. 2. pistin taban katları yapılıyor. Bir ay içinde üst betonları dökülmeye başlanacak. Yıl sonuna kadar pistlerin ve hızlı taksi duraklarının bitirilmesi bekleniyor. Çalışmalarda 500'ü aşkın personel çalıyor. Hava şartlarından dolayı özellikle gece çalışmalar hızlandırılmış durumda. Her noktada çalışma var. Güvenlik ve servis yolundan terminal binalarına kadar her şeyin yapımı hızla sürüyor Pistlerin tamamlanmasının ardından üst yapıları olan terminal binaların yapımına devam edilecek. Geçen hafta 2. uşağın deneme amaçlı birinci piste indiği bilgisini aldık. Bu önemli proje Mersin'in gözbebeği olan bir yatırımdır. Proje tamamlandığında bu gölge Marmara havzasına eşdeğer bir konumda olacaktır.Bu projede bir önceki Kalkınma Bakanımızn ve Sayın Valimizin çok katkıları var. Bu projenin her zaman yanında ve takipçisi  oldular. Onlara teşekkür ediyoruz ve tüm bölge insanlarının bu projenin arkasında olmalarını ve desteklemelerini bekliyoruz." dedi

 

Kaynak: Editör: Sedat Yılmaz
Etiketler: MESİAD, Bölgesel, yatırımları, yerinde, inceledi,
Diğer Fotoğraflar
Yorumlar
Haber Yazılımı