Haber Detayı
02 Eylül 2019 - Pazartesi 16:01
 
Özdemir, 'Mersin'in Tanıtımına Katkı Sağlanmasını Hedefliyoruz'
Mersin Ticaret Borsası ve Narenciye Festivali Yürütme Kurulu Başkanı Ö.Abdullah Özdemir, Bu yıl 1-2-3 Kasım 2019 tarihlerinde yedincisi gerçekleştirilecek olan Mersin Narenciye Festivali ile tüm kamuoyunun dikkatini bir kez daha narenciyeye ve Mersin'e çekmeyi hedeflediklerini söyledi.
GÜNCEL Haberi
Özdemir, 'Mersin'in Tanıtımına Katkı Sağlanmasını Hedefliyoruz'

Mersin Tarımının Ana Omurgası Narenciyedir

 

Narenciyenin , Mersin ekonomisi açısından tarım sektörü yarattığı katma değer ve istihdam ile ön planda yer aldığını belirten Özdemir, " Türkiye’nin narenciye üretiminin yüzde 25’ini ve ihracatının yüzde 37’sini Mersin gerçekleştirmektedir. Kentimizin tüm ihracat gelirinin yüzde 20'si yine narenciyeden gelmektedir. Yani, narenciye Mersin tarımının ana omurgasını oluşturmaktadır.

 

Dolayısıyla, öncelikli amaçlarımızdan birisi festival vesilesi ile kentimiz açısından böylesine büyük önem arz eden narenciyeyi gündeme taşımak ve “Mersin Narenciyenin Başkentidir” algısını daha da güçlendirmektir."dedi

 

Narenciye Tüketimini Özendirerek Artırmalıyız

 

Narenciye tüketiminin özendirerek artırılması gerektiğine dikkat çeken Özdemir, " Beslenme kültürümüzün vazgeçilmez ürünleri arasında yer alan narenciyenin sağlıklı yaşam açısından faydaları da gerçekleştirilen birçok bilimsel çalışma ile ortaya konulmuştur.

 

Bu nedenle, narenciye tüketimini artırmanın yollarını aramak zorundayız. Mersin Narenciye Festivali'nin bir diğer amacı da narenciyenin özellikle sağlık açısından çok yönlü faydalarının vurgulanarak başta genç nesiller olmak üzere tüketiminin özendirilmesi ve artırılmasıdır." dedi

 

Mersin'in Tanıtımına Katkı Sağlanmasını Hedefliyoruz

 

Mersin Narenciye Festivali meyve ile süsleme yapma konusunda ülkemizin ilk ve en büyük festivali olduğunun altını çizen Abdullah Özdemir, " Ayrıca, on bin saati aşan işgücünün harcandığı ve 500 bin adet narenciyenin süsleme aracı olarak kullanıldığı Türkiye'nin tek festivalidir.

 

2018 yılında festivalimiz üç yüz bin ziyaretçi ağırladı. Sadece narenciye ürünleri kullanılarak yapılan süslemeler ve mobil figürler, yerli ve yabancı gösteri grupları, açılan stantlar ve yapılan ikramlar, mağazalarımız ve esnafımız tarafından düzenlenen festivalimize özgü indirim haftası, narenciye temalı defile, ödüllü yarışmalar, narenciye lezzetleri ile hazırlanan Gastro-Show gibi etkinliklerimiz yoğun ilgi gördü.

 

Bu yıl ise mevcut etkinliklerin içeriklerini daha da zenginleştirmek ve yeni etkinlikler ile festivalimizin yelpazesini genişletmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Böylece, Mersin'in tüm değerlerinin hem kent hem de ülke genelinde anlatılmasını ve kentimizin tanıtımına katkı sağlanmasını hedefliyoruz." dedi

 

"Festivalimizin Çıtasını Yükseltecek Her Görüşe Kapımız Açık"

 

Narenciye Festivali hazırlıkları ile ilgili bilgi veren Özdemir, herkese kapılarını açık olduğunu belirterek, "Türkiye’nin önde gelen narenciye bölgesi ve Akdeniz'in İncisi olan Mersin'imizin 1-2-3 Kasım tarihlerinde sarı, turuncu ve yeşilin tüm tonlarına ev sahipliği yapacak görsel bir şölen sunması için hazırlık çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Şehrin festivale olan katkısı ve yediden yetmişe tüm Mersin'lilerin önceki yıllarda olduğu gibi Narenciye Festivalini sahiplenmesi çok önemli.

 

Kentimizin tüm dinamikleri el ele vererek önümüzdeki hazırlık sürecini çok iyi değerlendirmeliyiz. Festivalimizin çıtasını yükseltecek her görüşe kapımız sonuna kadar açıktır. Mersin için ben de varım, festival için benim de bir fikrim var diyen herkes icra kurulunda yer alabilir. " dedi

 

Amacımız Kültürel ve Ekonomik Bir Şölen Gerçekleştirmek

 

Özdemir, "Amacımız, bundan önceki yıllarda olduğu gibi, bir bütün olarak hareket ederek festivalimizi tamamen kültürel ve ekonomik bir şölene dönüştürmek ve böylece geleneksel hale getirmektir. Bu amaca yönelik olarak Yedinci Mersin Narenciye Festivali'nin düzenlenmesi konusunda öncülük yapan ve gerçekleştirilen üst kurul toplantısı ile festival hazırlık sürecini başlatarak himayelerini ve desteklerini esirgemeyen Sayın Valimiz Ali İhsan Su'ya şükranlarımızı sunuyoruz." ifadelerini kullandı.

 

 

Kaynak: Editör: Sedat Yılmaz
Etiketler: Özdemir,, 'Mersin'in, Tanıtımına, Katkı, Sağlanmasını, Hedefliyoruz',
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Özdemir, 'Mersin'in Tanıtımına Katkı Sağlanmasını Hedefliyoruz'
Yorumlar
Haber Yazılımı