Haber Detayı
20 Mayıs 2020 - Çarşamba 11:36
 
TBB Ve 80 Baro Başkanından Ortak Açıklama
Baro Başkanları Toplantısı, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ve Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz ile birlikte 80 baro başkanının katılımıyla video konferans yöntemiyle yapıldı. Toplantıda hazırlanan ortak bildiride siyasi iktidarın Avukatlık Kanunu’nda yapmak istediği çalışmanın geri çekilmesi istendi.
GÜNCEL Haberi
TBB Ve 80 Baro Başkanından Ortak Açıklama

TBB ile 80 Baro Başkanı’nın ortak yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Ülkemiz aylardır corona virüs salgınıyla, ekonomik, sosyal, toplumsal ve siyasal sorunlarla mücadele etmektedir. Özelde ise, avukat meslektaşlarımızın yaşadığı sorunlar tahammül edilmez boyutlara ulaşmıştır. Ülkemizin ve mesleğimizin önceliği, bu sorunların çözümüne çaba sarf etmektir.  Bu nedenle Avukatlık Kanunu’nda barolar ve seçim sistemlerine yönelik değişiklik girişimlerini doğru bulmuyor; bu girişimlerin durdurularak geri çekilmesini, ülkemizin gerçek gündemlerinin çözümüne dönülmesini talep ediyoruz.

İleride avukatlarımızın ve barolarımızın ihtiyacını ve beklentisini karşılayacak Avukatlık Kanunu hazırlanması aşamasında asıl muhatap, barolar ve TBB olmalıdır.  Türkiye Barolar Birliği nezdinde, 80 baromuzun uzmanlar ve akademisyenlerin katılımıyla bir komisyon oluşturulmalı, bu komisyonca hazırlanacak tasarı, kamuoyu ve ilgililerle paylaşılmalıdır. Doğru, adil ve hukuki olan hareket tarzı bu olmalıdır. Kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

 

Kaynak: Editör: Sedat Yılmaz
Etiketler: TBB, Ve, 80, Baro, Başkanından, Ortak, Açıklama,
Yorumlar
Haber Yazılımı