Haber Detayı
20 Mayıs 2020 - Çarşamba 17:07
 
Viral Enfeksiyonlarda Çocuklarda Kalp Tutulumuna Dikkat!
Miyokardit (kalp kası iltihabı) tanısının çocuklarda sıklıkla atlanan bir tanı olduğunu vurgulayan VM Medical Park Mersin Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Abdullah Özyurt, “Çocuklarda ateş, burun akıntısı, öksürük, nefes darlığı, boğaz ağrısı gibi viral enfeksiyonları düşündüren durumlarda göğüs ağrısı, çarpıntı, erken yorulma, sırtüstü yatamama, aşırı terleme gibi belirtiler varsa, mutlaka çocuk kardiyoloji uzmanına başvurulması gerekir” dedi.
GÜNCEL Haberi
Viral Enfeksiyonlarda Çocuklarda Kalp Tutulumuna Dikkat!

Virüsler en küçük ancak en yaygın olan enfeksiyon ajanlarıdır. Birçok viral enfeksiyon, genellikle kendi kendini sınırlayan basit üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olur. İnfluenza, herpesvirus, adenovirus, koronavirus, parvovirus ve enterovirus gruplarının bazen epidemi ve pandemi yaparak ciddi enfeksiyonlara neden olabileceğini belirten VM Medical Park Mersin Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Abdullah Özyurt, viral enfeksiyonlarda çocuklarda kalp tutulumuyla ilgili olarak bilgi verdi.

Virüslerin yol açtığı tehlikelerin en önemli sebeplerinden birinin antibiyotiklerin birkaç istisna dışında etkili olmaması olduğunu ifade eden Çocuk Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Abdullah Özyurt, bunun dışında genetik yapılarını, böylece karakteristik özelliklerini ve hastalık yapıcı etkilerini değiştirebilmelerinin de riski artırdığını söyledi.

 

Çocuklarda miyokardit tanısı atlanabiliyor

Virüslerin birçok organın yanı sıra kalbi de tutarak miyokardit (kalp kası iltihabı) veya perikardite (halk arasında kalp nezlesi de denir) neden olabileceğinin altını çizen Çocuk Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Abdullah Özyurt, miyokardit tanısının sıklıkla atlanan bir tanı olduğunu belirtti. Doç. Dr. Abdullah Özyurt, “Ayrıca her virüsün miyokardı tutma ihtimali farklıdır. Bu nedenle gerçek sıklığı bilinmez. Ayrıca miyokardit yapan ajanların çoğu birden fazla organ tutulumu gösterir ve hastalarda kalp dışı diğer organ bulguları ön planda tabloya hakim olmaktadır” dedi.

 

Ailelere dikkat edilmesi gereken belirtiler konusunda da uyarılarda bulunan Doç. Dr. Abdullah Özyurt, “Ateş, burun akıntısı, öksürük, nefes darlığı, boğaz ağrısı gibi viral enfeksiyonları düşündüren durumlarda, göğüs ağrısı, çarpıntı, erken yorulma, sırtüstü yatamama, aşırı terleme varsa, miyokardit- perikardit tanısının dışlanması için mutlaka çocuk kardiyoloji uzmanına başvurulması gerekir. Bunun yanında viral bir enfeksiyon sırasında karaciğer enzimlerinde yükseklik (AST- ALT yüksekliği) veya inatçı ateş varsa miyokardit açısından uyanık olmak gerekir” şeklinde konuştu.

 

 

Kaynak: Editör: Sedat Yılmaz
Etiketler: Viral, Enfeksiyonlarda, Çocuklarda, Kalp, Tutulumuna, Dikkat!,
Yorumlar
Haber Yazılımı