Haber Detayı
24 Ocak 2021 - Pazar 13:29
 
Mersin Lobisinin Ankara Çıkarması…Sedat Yılmaz yazdı
'Mersin'de bir güç birlikteliği yaratılması ve Mersin ortak paydasında buluşulması için her şey mevcut. Sizler Mersin'in değerli insanları olarak bunu gerçekleştirebilirsiniz.'
GÜNDEM Haberi
Mersin Lobisinin Ankara Çıkarması…Sedat Yılmaz yazdı

Mersin ne çektiyse kendi içinde yaratamadığı güçlü “lobi” oluşturma yetersizliğinden çekti!

Hayatın bir kuralı var!

Siz gücünüze, isteme tarzınıza ve yaratılan güç birliğinize göre kıymet bulursunuz.

Yeni bir sürecin eşiğindeyiz. Mersin olarak artık güçlü bir bakanımız da var.

Randevu talebinde bulunan İş insanları, STK temsilcileri ve ilçe belediye başkanları, Valimiz Ali İhsan Su başkanlığında, Ankara’ya çıkarma yaparak, Bakanımız Sayın Lütfü Elvan’ı ziyaret ettiler.

Aldığımız bilgilere göre, tebrik ziyareti olsa da bazı konuların gündeme geldiği, Bakan Beyin her konuya değindiği ve bazı önemli açıklamalar yaptığı belirtildi. Özellikle yeni konteyner Limanı, Çeşmeli-Taşucu otoban bağlantısı, Tarsus –Kazanlı turizm alanında yatırımcıların başlayabileceği ve havalimanın artık sona doğru yol alacağı müjdelerini verdiği de söyleniyor.

Bu bir başlangıç olabilir. Yarım kalmış yatırımların tamamlanması, yeni yatırımların gündeme gelmesi, kurumlar arası diyaloğun en üst seviyede işlemesi için gerçekten bir fırsat.

Bakan beyin konumu, etkinliği, en önemli bakanlıkta olmasından dolayı elinin güçlenmesi nedeniyle, Mersin hızlı bir iyileşme sürecine taşınabilir.

Ticaret Sanayi Odası başkanı Kızıltan’ın uyumlu ve kapsayıcı tavrı, OSB Başkanı Tekli ‘nin sorunları gündeme getirmedeki isteksizliğine ve kendisinden bu konuda daha etkin  olması beklentisine rağmen, sanayicileri toparlayabilmesi ve yeniliklerle sanayiye güç katması, Esnaf Odaları Başkanı Talat Dinçer gibi esnafın sorunlarını diyalogla çözmeye, destek almaya yakın ilgili bir oda başkanın olması, çok olumlu bir ortam yaratıyor.

İş dünyasının temsilcileri olarak, MÜSİAD ve MESİAD aktif bir mücadele içerisindeler. Özellikle MESİAD Başkanı Hasan Engin, her konuda ve alanda konulara vakıf bir başkan. Mersin’in tüm projelerinin ne aşamada olduğunu, nerede tıkandığını, nasıl aşılması gerektiğini her fırsatta olumlu bir yaklaşımla gündeme getirmekte ve takip etmektedir. TURAB Başkanı Canan Sunay da özellikle Arap coğrafyasındaki yatırımcıların Mersin'i daha yakından tanımalarını ve işbirliğini sağlayacak çalışmalara imza attığını unutmayalım. Onun dışında Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir'in Mersin'in sorunları ve ekonomisinin iyileştirilmesi için kafa yoran ve de çözüm için önerilerini kamuoyuna sunan değerli bir isim.

Yine İlçe belediye Başkanlarının kendi ilçelerinde hizmet yapmak üzere çaba içerisinde oldukları da görülmektedir. Her başkan kendi kapasitesi ve heyecanıyla hizmet yapmaya devam edecektir.

Büyükşehir belediye Başkanı Vahap seçer ise; performansı, kararlılığı, çalışkanlığı sayesinde büyük mesafe kat ettiği görülüyor. Belediye hizmetlerinin büyük beğeni aldığını, kamuoyu anket açıklamalarından da görebiliyoruz.

Şimdi herkes elini taşın altına koymalı ve Mersin’in geleceğini kurgulamalıdır. Aslında bunun yapılabilirliğini düşündüğümüzde çok geç kalındığını da belirtmeliyim.

Bakan Lütfü Elvan’ın Mersin için biraz daha mesai ayırması gerekebilir.

Her ne kadar da milletvekili olmasa da Mersin onu hep kendi milletvekili ve Bakanı olarak görmektedir.

Yatırımların tamamlanması, yeni yatırımların programa alınması, ihale süreçlerinin hızlandırılması, Büyükşehir meclisinde “Cumhur İttifakı”nın borçlanma konusundaki katı tutumunun kaldırılması için, Bakan Bey’in etkinliğini kullanması öncelikli olmalıdır.

Bakanımız Lütfü Elvan ve Başkan Vahap Seçer Parlamentoda yakından birbirlerini tanıyan, anlayan ve hizmete odaklanmış disiplinli çalışan iki lider konumundalar.

Bu Mersin için bir fırsattır. Bu fırsatı iyi değerlendirmek lazım.

Büyükşehir’in önündeki engellerin kaldırılması hepimiz için hayati önem taşımaktadır. “Mersin Lobisi” nin iyi işlemesi için buna acilen ihtiyaç vardır.

Çamlıyayla’dan Anamur’a kadar tüm alanlara hizmet götürebilmek için, Büyükşehir her alanda desteklenmelidir. Mersin’de yaşayan tüm vatandaşlarımızın beklentisi bu yöndedir.

Yatırım programlarında verilen sözlerin zamanında yerine getirilmediği bir dönemde, Başkan Seçer’ in yatırımlarını zamanında ve gününde bitirebilmesi alışık olmadığımız bir durumdur.

Forum katlı kavşağının ocak ayının sonunda bitirileceği sözünü vermişti. İnanılmaz bir çalışmayla gördüğümüz kadarıyla ay sonuna yetişecek.

Bu derece disiplinli çalışan Vahap Başkan’a her kesimin ve kurumun destek olması lazım. Mersin güç birliğini yaratabilirse mesafe kat edebilir.

Mersin'de bir güç birlikteliği yaratılması ve Mersin ortak paydasında buluşulması için her şey mevcut. Sizler Mersin'in değerli insanları olarak bunu gerçekleştirebilirsiniz.

 

Beklenti de bu yöndedir.

Her şey Mersin için…

 

SEDAT YILMAZ

Kaynak: Editör: Sedat Yılmaz
Etiketler: Mersin, Lobisinin, Ankara, Çıkarması…Sedat, Yılmaz, yazdı,
Yorumlar
Haber Yazılımı