Ka.Der Mersin Şubesi muhtar seçilen kadınlara plaketlerini verdi

Güncel 30.05.2024 - 22:11, Güncelleme: 30.05.2024 - 22:11
 

Ka.Der Mersin Şubesi muhtar seçilen kadınlara plaketlerini verdi

31 mart yerel seçimlerinde hedefledikleri 50 kadın muhtarın seçilmesi ile büyük bir başarı sağlayan Ka.Der Mersin Şubesi düzenledikleri etkinlikle muhtar seçilen kadınlara plaketlerini verdi.

Düzenlenen plaket töreninde bir konuşma yapan Ka.der Mersin Şube Başkanı İlksen Sorguç Dinçer, yerel seçimlerde 50 kadın muhtar hedeflediklerini ve bunu başardıklarını belirterek, muhtar seçilen kadınlara başarılar diledi. Dinçer konuşmasında " 26 Ekim 1933 tarihinde "Köy Kanunun 20. Maddesinde yapılan değişikle kadınlar muhtar ve heyeti seçilme hakkını yasal olarak elde etmiş olmasına rağmen 91 yıl sonra hala eşitlik mücadelesi veriyoruz. Bugün Mersin genelinde mahallesinden, uzak köylerinden gelen kadın muhtarlarımıza, davetimize icabet eden kadın STK başkanlarına, hazırlamış olduğumuz plaket törenine destek veren MBB Başkanımız Sn. Vahap Seçer'in nezdinde MBB ne, her çalışmamızda tam destek veren MBB "Kadın ve Aile Hizmetleri" Daire Başkanımız Sn. Şerife Dokucu Hasoğlu'na, bugün bizimle olup, kadın muhtarlara MBB si "Muhtarlar Daire Başkanlığı" hizmetlerini aktaran Muhtarlar Daire Başkanı Sn. Erdal Özcan'a teşekkürler. Bizim her etkinliğimizde yanımızda olan, açıklarımızı kamuoyuna aktaran değerli medya mensuplarına çok teşekkürler.  Her yerel seçimde olduğu gibi 31 Mart 2024’te de yaşanılan en büyük sorun, muhtar adaylarının oy pusulaların müşterek oy pusulası olmaması. Muhtar adayları, seçmeni dolaşırken oy pusulası dağıtma, okul girişinde seçmene oy pusulası verme, oy kabininde oy pusulalarının çalınmasına karşılık, en az seçmenin 3 katı oy pusulası bastırmak zorunda kalıyor.  Gerekli yasal düzenlemeler yapılarak muhtarların oy pusulalarında bileşik oy pusulamasına geçilmeli.  Ayrıca muhtar adayları adaylık başvurularını seçim günü sabah sandık kuruluna veriyorlar. Kasıtlı veya kasıtsız, kendileri de aday olan muhtar azaları sandık kurulunda görev alabiliyor. Ortaya çıktığında seçim kuruluna yapılan itirazlarda kabul edilmiyor. Seçmenin tercihinin sonuca doğru yansıması için muhtarların oy pusulalarının birleşik oy pusulasına dönüştürülmesi şart."dedi Seçimden önce bir gazetenin yaptığı röportajda Hedef 50 kadın muhtar hedeflediklerini söylediğini belirten Dinçer, "KA.DER Mersin şubesi olarak 25 - 26 Kasım 2023 te , ulaşabildiğimiz veya bize ulaşan kadın muhtar adaylarına siyaset okulu açtık. 7 Mart 2024’te kadın adayları basına tanıtım toplantısı düzenledik. Seçim çalışmaları süresince kadınlara aday olun, seçmene kadın adaya oy verin dedik. 8’i 21 yapmıştık. 21’i niçin 50 yapamayalım diye yol aldık. Her seçimde %100 ün üzerinde artış sağlıyoruz. Seçilen kadın muhtarlarımızı kutluyor, mahallelerinde başarılar diliyoruz. Sosyal Medya hesaplarında kadın muhtarlar, mahallemin ilk kadın muhtarıyım diye paylaşım yapıyorlar. Ve bu kadınlara "Yol açan kadınlar" diyoruz.  Kadın muhtar sayısını artırmak için başarılı olmak mecburiyetindeler.  Başarılı olsunlar ki, diğer kadınlara yol açsınlar.  "dedi. Konuşmaların ardından seçilen 50 kadın muhtara plaketleri verildi.  
31 mart yerel seçimlerinde hedefledikleri 50 kadın muhtarın seçilmesi ile büyük bir başarı sağlayan Ka.Der Mersin Şubesi düzenledikleri etkinlikle muhtar seçilen kadınlara plaketlerini verdi.

Düzenlenen plaket töreninde bir konuşma yapan Ka.der Mersin Şube Başkanı İlksen Sorguç Dinçer, yerel seçimlerde 50 kadın muhtar hedeflediklerini ve bunu başardıklarını belirterek, muhtar seçilen kadınlara başarılar diledi.

Dinçer konuşmasında " 26 Ekim 1933 tarihinde "Köy Kanunun 20. Maddesinde yapılan değişikle kadınlar muhtar ve heyeti seçilme hakkını yasal olarak elde etmiş olmasına rağmen 91 yıl sonra hala eşitlik mücadelesi veriyoruz. Bugün Mersin genelinde mahallesinden, uzak köylerinden gelen kadın muhtarlarımıza, davetimize icabet eden kadın STK başkanlarına, hazırlamış olduğumuz plaket törenine destek veren MBB Başkanımız Sn. Vahap Seçer'in nezdinde MBB ne, her çalışmamızda tam destek veren MBB "Kadın ve Aile Hizmetleri" Daire Başkanımız Sn. Şerife Dokucu Hasoğlu'na, bugün bizimle olup, kadın muhtarlara MBB si "Muhtarlar Daire Başkanlığı" hizmetlerini aktaran Muhtarlar Daire Başkanı Sn. Erdal Özcan'a teşekkürler. Bizim her etkinliğimizde yanımızda olan, açıklarımızı kamuoyuna aktaran değerli medya mensuplarına çok teşekkürler. 
Her yerel seçimde olduğu gibi 31 Mart 2024’te de yaşanılan en büyük sorun, muhtar adaylarının oy pusulaların müşterek oy pusulası olmaması. Muhtar adayları, seçmeni dolaşırken oy pusulası dağıtma, okul girişinde seçmene oy pusulası verme, oy kabininde oy pusulalarının çalınmasına karşılık, en az seçmenin 3 katı oy pusulası bastırmak zorunda kalıyor.  Gerekli yasal düzenlemeler yapılarak muhtarların oy pusulalarında bileşik oy pusulamasına geçilmeli. 
Ayrıca muhtar adayları adaylık başvurularını seçim günü sabah sandık kuruluna veriyorlar. Kasıtlı veya kasıtsız, kendileri de aday olan muhtar azaları sandık kurulunda görev alabiliyor. Ortaya çıktığında seçim kuruluna yapılan itirazlarda kabul edilmiyor. Seçmenin tercihinin sonuca doğru yansıması için muhtarların oy pusulalarının birleşik oy pusulasına dönüştürülmesi şart."dedi

Seçimden önce bir gazetenin yaptığı röportajda Hedef 50 kadın muhtar hedeflediklerini söylediğini belirten Dinçer, " KA.DER Mersin şubesi olarak 25 - 26 Kasım 2023 te , ulaşabildiğimiz veya bize ulaşan kadın muhtar adaylarına siyaset okulu açtık. 7 Mart 2024’te kadın adayları basına tanıtım toplantısı düzenledik. Seçim çalışmaları süresince kadınlara aday olun, seçmene kadın adaya oy verin dedik. 8’i 21 yapmıştık. 21’i niçin 50 yapamayalım diye yol aldık. Her seçimde %100 ün üzerinde artış sağlıyoruz. Seçilen kadın muhtarlarımızı kutluyor, mahallelerinde başarılar diliyoruz.
Sosyal Medya hesaplarında kadın muhtarlar, mahallemin ilk kadın muhtarıyım diye paylaşım yapıyorlar. Ve bu kadınlara "Yol açan kadınlar" diyoruz. 
Kadın muhtar sayısını artırmak için başarılı olmak mecburiyetindeler. 
Başarılı olsunlar ki, diğer kadınlara yol açsınlar.  "dedi.

Konuşmaların ardından seçilen 50 kadın muhtara plaketleri verildi.

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve inovatifhaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.