Haber Detayı
01 Aralık 2018 - Cumartesi 18:02
 
Mersin'de fuarlar neden başarısız oluyor?... Sedat Yılmaz yazdı
Mersin bir fuara daha ev sahipliği etti. CNR fuarcılık evsahipliğinde 4. Kitap fuarına bakıldığında geçen yıla göre katılımcı firmaların azlığı dikkat çekiyor. Sadece 2 holün ve bu bölümlerden birinin de tam dolu olmaması ve geçmişte fiyasko ile sonuçlanan Mersin'deki fuar organizasyonu konusunun masaya yatırılması ihtiyacını htiriyor.
GÜNCEL Haberi
Mersin'de fuarlar neden başarısız oluyor?... Sedat Yılmaz yazdı

Mersin bir fuara daha ev sahipliği etti. CNR fuarcılık evsahipliğinde 4. Kitap fuarına bakıldığında geçen yıla göre katılımcı firmaların azlığı dikkat çekiyor. Sadece 2 holün ve bu bölümlerden birinin de tam dolu olmaması ve geçmişte fiyasko ile sonuçlanan Mersin'deki fuar organizasyonu konusunun masaya yatırılması ihtiyacını htiriyor.

Şu bir gerçek; Mersin'de maalesef fuar yapılamıyor. Bu yılın başlarında yapılan mobilya fuarından tutun da gerçekleştirilen tarım fuarına kadar bir çok fuar organizasyonun düşük katılımla olması ve istenilen başarıya ulaşamaması kent adına çok ciddi bir sorun. Protokolün de gerekli ilgiliyi göstermediği fuarların olduğunu hatırlatmalıyım.Geçen yıl hayal kırıklığı yaşayan fuar katılımcıları sizce tekrar katılım sağlayabilecekler mi? Yada katılım sağlamayan ve bu olumsuz durumu gören fuara katılmayan firmaların gelme olasılığı var mı?Hiç sanmıyorum.

Son gerçekleştirilen kitap fuarında firma azlığı, hollerin doldurulamaması, hafta içinde okullardan taşıma ile getirtilen öğrenciler de düşünüldüğünde başarılı bir fuar yapıldığı söylenemez.

Maalesef Mersin'deki fuarlara Mersinli firmaların fuara gelmesi sağlanamıyor. Durum böyle olunca bölgenin tanıtımının yapılması sağlanmamış oluyor. Fuarın başarılı olması konusunda fuarı düzenleyen firma elbette imkanlarını zorluyor ve firmalara sunuyordur. Ama demek ki yeterince önemsemiyor ve üzerine düşmüyor. Bunlara rağmen firmaların katılımı sağlanamıyorsa bu konunun enine boyuna oturulup kafa yorulmasını gerektirdiği söylenebilir.

Mersin'in önemli STK'ların hemen hemen tüm toplantılarına katıldım. Katılıyorum da.  Bir kaç toplantıda fuar konusu işlendi. Fuarların başarısızlığı hep gündemdeydi. CNR Holding Mersin Bölge Müdürü Mustafa Başar'ın da katıldığı  bir STK'nın toplantısında konu ile ilgili bir çalıştay yapılması konusunda teklif geldi ve benimsendi. Yapılacak çalıştayla konu enine boyuna masaya yatırılacak ve fuarların başarısızlığının ardındaki tüm sebeplerin ortaya çıkarılması ve de çözüm fikirlerinin dile getirilmesi düşünülüyordu. Ama arkası gelmedi. Ev sahibi fuar firma da konunun üzerine gitmedi ve fuar başarısızlığı konusunda bugün gelinen noktada değişen bir şeyin olmadığı görülmektedir.

Çukurova 12. Kitap Fuarı, 5-13 Ocak 2019 Adana'da gerçekleştirilecek . Her yıl büyük bir başarıya imza atan bu fuar için bırakın sadece Adana'dan katılanları çevre illerden de hatırı sayılır derecede katılım sağlanmakta. Mersin'deki başarısız sayılabilecek fuara ise sadece Mersinlilerin katılması üzücü.

Şimdi 7-10 mart'ta tarım, gıda ve hayvancılık  fuarımız olacak. Daha sonra 20-28 Nisan 2019'da da  Mobilya fuarı olacak. Eğer bu konuya çok ciddi çözüm bulunmazsa, Mersin'in kendi firmalarını fuarla barıştıracak çözüm üretilmezse fiyasko fuarlara yenileri eklenmiş olacak.  

Bir de gözlemlediğim fuarların ciddi anlamda tanıtım eksikliği yaşadığıdır. Fuar firması bu konuda da daha etkin rol almalı. Gönül isterdi ki Mersin'in en kapsamlı, Mersin halkının sahip çıktığı ve tüm dünyaya tanıtıldığı Uluslararası Narenciye Festivali'nin başarısına ve büyük katılımına benzer bir durumun oluşması.  

TOBB verilerine göre Mersin'de 2016 ve 2017'de 4'er fuar düzenlenmiş. Trajikomik bir durum.

Umarız ilgili fuar firması Mersin elindeki potansiyeli iyi kullanıp,  etrafına STK'lar da dahil tüm kent dinamiklerini de kapsayan bir çalışma içerisine girer ve Mersin'in sadece Tarım kenti yada Narenciye kenti imajının yanına bir fuar kenti olma başarısını gösterir

 

 

Kaynak: Editör: Sedat Yılmaz
Etiketler: Mersin'de, fuarlar, neden, başarısız, oluyor?..., Sedat, Yılmaz, yazdı,
Yorumlar
Haber Yazılımı