Haber Detayı
10 Nisan 2019 - Çarşamba 22:00
 
Seçer'le yeni dönem ve Mersin'in yerelde kalkınması... Sedat Yılmaz yazdı
Sayın Seçer ekonomik ve sosyal anlamda yerelde kalkınma modelini en iyi şekilde uygulayacaktır. Mersin bir çok sektördeki yüksek potansiyelini bu dönem çok iyi kullanmalıdır. Ekonomi, tarım, ticaret, turizm, sanayi ve insan kaynakları alanında hak ettiği yere gelecektir.
GÜNDEM Haberi
Seçer'le yeni dönem ve Mersin'in yerelde kalkınması... Sedat Yılmaz yazdı

31 mart mahalli seçimler sonrası Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin'de epeyce hareketli geçen seçim süreci sonunda başkan oldu. Seçer'in, bu seçim sürecindeki söylemleri de hayli iddialıydı. Özellikle halkın içinde olacağını, belediyenin parasını yine halka açacaklarını, kaynakları daha akıllı kullanacaklarını, bu vesile ile etkin projeler geliştireceklerini vb… dile getirdi. Mazbatayı aldığı gün çok önemli söz verdi Mersin halkına; " Herkesin Belediye Başkanı Vahap Seçer dönemi başlıyor. Hangi etnik kökenden, hangi siyasi görüşten, hangi mahalleden, köyden olursa olsun, herkes kendini rahat hissetsin. Benim vatandaşım Vahap Seçer’in kardeşi olduğu bilincinde olsun. Sıra dışı bir belediyecilik anlayışı olacak. Vahap Seçer’den çok şey bekleyin dedik. Önce israftan kaçınacağız. Tasarruf önceliğimiz olacak. Kaynakları daha akıllı kullanacağız. Tüyü bitmemiş yetimin hakkı bize emanet. Ona halel getirmeyelim. Yüce yaradan şunu söylüyor; Her şeyle gel affı mümkün, ama karşıma yetim hakkı yiyerek gelme.  Bu bizim öncelikli şiarımız olacak. Şeffaf belediyecilik ile hesap verebilir ve denetlenebilir olacağız. Her kuruşun hesabını vereceğiz.” dedi

 

Bu önemli sözü Mersin halkına verdi. Çok değerli sözler bunlar. Vahap Seçer'in bu sözlerinin arkasında duracağından hiç bir şüphem yok. Kendisine inanıyor ve güveniyorum.

Farklı bir belediyecilik anlayışı göstereceğini belirten Seçer, ilk 100 günde önemli icraatlar yapacağını da dile getirdi.

Biraz geçmişe dönelim. Genelde belediye başkanları ilk göreve geldiklerinde "borcumuz var, hesaplara bakacağız, inceleyeceğiz" dese de ilk yaptıkları şey belediyeye ve bağlı kurumlara işçi almak olmuştur. Hani hep her dönem derler ya " seçim sürecinde söz verdi. Mecbur alacak." diye.Bence hiç bir başkan buna mecbur değildir. Temennim bu gibi durumların yeni dönemde yaşanmaması. Özellikle bankamatik diye tabir edilen personellerin varsa tespit edilip, bunların belediyeye yük olmaktan çıkarılması gerekir. Gerçekten çalışmalarına ihtiyaç duyulan vasıflı kişiler elbette alınacaktır. Bu arada gözlemlerim ve tespitlerim bir çok kişinin belediyeden nemalanma, kendini veya personellerini belediye,Meski, Denizkızı A.ş., İmar A.Ş. vb... üzerinden maaşlı gösterme beklentisi içerisine sokmaları. Şu sıralar bu kişileri belediye ve başkanın etrafında maalesef görmekteyiz. Sayın Seçer'in, " Tüyü bitmemiş yetimin hakkı bize emanet. Ona halel getirmeyelim" sözüyle bu fırsatçılara imkan tanımayacağına ve dik duruş sergileyeceğine yürekten inanıyorum.

 

Mersin dürüst, hizmet aşkını kendine şiar edinmiş, vizyoner, analitik düşünebilen, yaşadığı ve yöneteceği kenti çok iyi analiz eden ve proje üreten bir başkanla geçmişteki açığını çok iyi kapatacak, ekonomik ve sosyal alanda yukarılara doğru yol alacaktır. Bu vizyon Sayın Vahap Seçer'de vardır.

 

Sayın Seçer ekonomik ve sosyal anlamda yerelde kalkınma modelini projeleriyle en iyi şekilde uygulayacaktır. Mersin bir çok sektördeki yüksek potansiyelini bu dönem çok iyi kullanmalıdır. Ekonomi, tarım, ticaret, turizm, sanayi ve insan kaynakları alanında hak ettiği yere gelecektir.

 

Mersin halkının beklentisi bu kalkınma modellerini inanarak, güçlü ve profesyonel bir ekiple gerçekleştirmesi olacaktır. Büyükşehir belediye başkanı Sayın Vahap Seçer, kuracağı ekiple Mersin'i yeni bir vizyona taşır. Ekibini kurarken de yeni fikirler üretecek, dünyayı gezmiş ve işinde kendi alanının en iyisi insanlardan oluşturmalıdır. Genç bir kadro kurması  çalışmalarının hızını da arttıracaktır. Daire başkanlıklarına ve başkanın danışmanlıklarına toplum bilimci, kent bilimci, şehir planlayıcısı, ekonomist, mimar, yerel yönetimler uzmanı genç yada deneyimli insanlar gerekiyor. Hatta gerekiyorsa Eskişehir'den, İzmir'den yada başka şehirden de getirtilebilir.Seçim döneminde çalışmalarını gayet profesyonel bir biçimde yürüten Sayın Vahap Seçer, umarım yeni Mersin'i yine profesyonel bir ekiple gerçekleştirir ve farkını gösterir. Bu kentin kalkınması ve  hak ettiği yere gelebilmesi için  işi bilen insanlar yer almalıdır.

 

Bu kentin elbette sorunları var. Biraz bunlara değinelim.Sayın Seçer'in gerçekleştireceği ilk 100 gün içerisindeki projelere ek olarak, kentin çözüm bekleyen acil sorunlarının çözümü de gerekmekte. Bir kaç örnek verecek olursak  özellikle seçim sürecinde belediyelerin fazla üzerlerine düşmeye yanaşmadığı kaldırım işgali sorunu var.  Maalesef şu anda ana caddelerde muazzam bir kaldırım işgali var. Esnaf dükkanın neredeyse tamamını kaldırımlara çıkarmış durumda. İnsanların yürümesinin zorlaştığı bu soruna acilen bir el atılmalı. Kuvayi milliye (hastane caddesi), İstiklal ve Silifke caddesi, Fasih kayabalı caddesi ve GMK bulvarının pozcu bölümü bu konuda S.O.S vermekte.

 

Bir diğer sorunda maalesef kentte ciddi bir minübüs enflasyonu var ve bu trafiği olumsuz etkilemekte. Ben artık gelişen bir kentte ulaşımın mibüslerle değil de daha modern toplu taşıma araçlarıyla gerçekleştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Minübüslerin merkezden kaldırılıp şehir dışına verilmesi ki trafiğin sabah ve akşam saatlerinde felç olmasında çok önemli etken olduklarını ve artık  ne gerekiyorsa, metro, metrobüs yada belediye toplu taşıma ile yapılmalı diye düşünüyorum. Bir de yeni otopark alanlarının yapılması gerektiğini söylememe gerek yok sanırım. Daha sonraki yazılarımızda kentin çözüm bekleyen sorunlarına daha detaylı devam edeceğiz.  

 

Tabi tüm bunları yazmışken de Sayın Seçer'in Mersin'i bir ekolojik kent haline getirmesini  istemek de yanlış olmayacaktır. Belki 40 yıl önceki portakal çiçeği kokulu bir kent yaratmak zor olacak ama yeşil bir kent oluşturmak zor olmayacaktır. İnsanlarının yaşamdan zevk aldığı, insani değerlerinin yukarılara taşındığı, birbirleriyle hep iletişim içerisinde olduğu, ve de  mutlu olduğu, kent ruhunun canlı, alt yapı sorununu tamamlamış, sosyalleşebilen, ekonomi ve turizmde potansiyelinin hakkını veren ve yüzü gülen bir Mersin  görmeyi temenni ediyorum.

Sedat Yılmaz

 

Kaynak: Editör: Sedat Yılmaz
Etiketler: Seçer'le, yeni, dönem, ve, Mersin'in, yerelde, kalkınması..., Sedat, Yılmaz, yazdı,
Yorumlar
Haber Yazılımı