Haber Detayı
12 Kasım 2018 - Pazartesi 09:42
 
Silifke Taş Köprü'de son karar Adana Koruma Kurulu'nun
Mersin'in Silifke ilçesinde belediye tarafından yıkılma tehlikesi olduğu gerekçesiyle kapatılan tarihi Taş Köprü, Silifke Kaymakamlığı talimatıyla yeniden ulaşıma açılırken, şimdide Mersin Büyükşehir Belediyesi UKOME kararına dayanarak köprünün 11.11.2018 tarihinde trafiğe kapatılacağını duyurmuştu. Fakat Adana Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu Müdürlüğü son sözü söyledi ve Taş köprünün kapatılmasının kendilerinin kararı ile olabileceğini ifade etti.
GÜNCEL Haberi
Silifke Taş Köprü'de son karar Adana Koruma Kurulu'nun

Silifke Kaymakamlığı Müze Müdürlüğü'nün 09.11.2018 tarihli 912823 sayılı yazısına istinaden konu ile ilgili UKOMA kararı olduğunu ve Büyükşehir Belediyesinin UKOME kararı doğrultusunda 11.11.2018 tarihinde köprünün kapatılmasına ilişkin koruma kurulundan böyle bir karar çıkıp çıkılmadığının sorulduğu belirtilirken, Adana Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu Müdürlüğü 09.11.2018 tarihli cevaben yazdığı ivedi cevapta; Taş köprünün restorasyon projelerinin onaylandığı, Restorasyon kararından Karayolları Genel Müdürlüğü ve KUDEB umanlarının sorumlu olduğunu, restorasyon projesi kapsamı dışında yapılacak her türlü inşai ve fiziki müdahalede ve UKOME kararları doğrultusunda köprünün trafiğe kapatılıp kapatılmayacağı konusunda Kurul Kararı alınması gerektiği belirtildi.

Yani UKOME karar alsa bile, 1. derecede tarihi eser konumundaki Taş Köprü ile ilgili karar Adana Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından fonksiyon değişikliği bile olsa ancak onaylanıra uygulanabileceği belirtildi ve Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin Taş Köprü'nün trafiğe kapatılmasının sadece UKOME kararına dayanarak gerçekleşmesinin yeterli olmadığı görüldü.

Bilindiği üzere bir kaç yıldır konu gündemdeydi. Silifke'deki tarihi Taş Köprü'nün ayaklarının zaman içerisinde aşındığı ve tehlike arz ettiğini belirten Silifke Belediyesi'nin görüşüne karşılık, Silifke Kaymakamının Karayolları Genel Müdürlüğünün sağlam raporuna istinaden köprünün kapatılmaması gerektiği ifade edilmişti. Köprü daha önce Silifke Belediyesince trafiğe kapatılmış, daha sonra Silifke Kaymakamı Şevket Cinbir, köprünün sapasağlam ve tartışmaya bile gerek duyulmayacak bir konu olduğunu belirterek köprünün yeniden trafiğe açılmasını sağlamıştı.

Kaynak: Editör: Sedat Yılmaz
Etiketler: Silifke, Taş, Köprü'de, son, karar, Adana, Koruma, Kurulu'nun, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı