Haber Detayı
23 Nisan 2019 - Salı 10:25
 
Gebelik Kanser Yapmaz, Meme Ve Rahim Kanserlerinden Korur
Kadınlara gebelik muayeneleri sırasında kanser teşhisi konulması nedeniyle “gebelikte kanser artıyor” algısı oluştuğuna dikkat çeken VM Medical Park Mersin Hastanesi Jinekolojik Onkoloji Bölümü Uzmanı Doç. Dr. Tolgay Tuyan İlhan, “Bu bir şehir efsanesidir” dedi ve uyardı: “Düzenli muayene olmayan kadınlar, gebelik kontrolleri için geldiklerinde zaten var olan kanseri teşhis etmiş oluyoruz. Gebelik kanser etmez tam tersine rahim, yumurtalık, meme kanseri ve çikolata kistlerine karşı koruyucu olabilir.”
SAĞLIK Haberi
Gebelik Kanser Yapmaz,  Meme Ve Rahim Kanserlerinden Korur

Kadınlarda en sık rastlanan kanser türü meme kanseri iken gebelik sırasında karşılaşılan jinekolojik kanserler içerisinde de en sık rahim ağzı ve yumurtalık kanserlerine rastlanıyor. VM Medical Park Mersin Hastanesi Jinekolojik Onkoloji Bölümü Uzmanı Doç. Dr. Tolgay Tuyan İlhan, gebelik esnasında yapılan muayenelerde 1000 ila 5 bin gebede bir kanserle karşılaşıldığını belirterek, bu durumun gebelikle alakası olmadığına dikkat çekti. “Gebelik sırasında jinekolojik muayene yapıldığı için testlerde anne adayında kitle varsa tespit ediliyor ve tanı konulabiliyor” diyen Doç. Dr. İlhan, şöyle devam etti: 

“Yani gebelik sırasında karşılaştığımız kanser vakaları genellikle gebelik öncesi zaten var olan kanser oluşumları. Gebelik öncesi hiçbir jinekolojik muayenesini yaptırmamış anne adaylarında, gebeliği sırasında yapılan pelvik muayenede genital yerleşimli kitle, enfeksiyon ve kanser öncesi lezyonları varsa ortaya çıkarılıyor, ultrason ve papsmear incelemesi yapılarak değerlendirme yapılıyor. Jinekolojik açıdan en çok karşılaştığımız kanser türü rahim ağzı kanseri ve yumurtalık kanseri oluyor.”

GEBELİK HORMONLARI RAHİM KANSERİNDEN KORUYOR

Sanılanın aksine gebeliğin bazı kanser türlerine koruyucu olabildiğinin altını çizen Doç. Dr. İlhan, şu bilgileri verdi: “Gebelik; rahim, yumurtalık, meme ve çikolata kistlerine karşı koruyucu olabiliyor. Gebelik esnasında salgılanan hormonlar kadını rahim kanserine karşı koruyabiliyor. Yumurtlamanın olmaması yumurtalık kanserinin gelişmesini, emzirme de meme kanserinin oluşmasını engelliyor.”

Gebelik öncesi smear testi yaptırarak rahim ağzı kanserinin ve bu kanserin öncü lezyonlarının taramasının yaptırılması gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. İlhan, şu uyarıda bulundu:  “Gebelik esnasında olan kanamalarda, rahim ağzında yerleşmiş olabilecek bir kanser olasılığının unutulmaması önem taşıyor. Gebeliğin ilk üç ayında yapılan muayenelerde yumurtalıkların da değerlendirilmesi gerekiyor. Çünkü sonraki dönemlerde, gebeliğin büyümesinden dolayı yumurtalıkları değerlendirmek zor ya da mümkün olmayabiliyor.”

 

KANSER TEDAVİSİ BEBEĞİN DOĞUMUNA ENGEL DEĞİL

 

Jinekolojik Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. İlhan, gebelikte kanser tedavisine karar verirken hastalığın tanısı, evresi ve gebeliğin hangi döneminde olunduğunun önem taşıdığını belirtti: “Jinekolojik kanserlerde, çocuk açısından da süreci devam ettirebileceğimiz durumlarda, gebeliği mümkün olan en son aşamaya kadar devam ettiriyoruz. Yirmi dört ila yirmi sekizinci haftadan sonra çocuğun akciğerleri gelişmişse doğumu gerçekleştiriyoruz. İleri evrelerdeki tümörlerde ise annenin hayatını gözeterek tedavi yapıyoruz.”

 

GEBELİK SÜRERKEN AMELİYAT YAPILABİLİR

 

Kanser tanısı almış anne adaylarında, gebelik sırasında ve hatta doğum anında cerrahi yöntemlerin mümkün olduğunu belirten Doç. Dr. İlhan, şu bilgileri verdi: “Gebelik sürerken yumurtalık kisti, yumurtalık kanseri, batın bölgesi ameliyatları yapılabiliyor. Bu tür ameliyatlar için özellikle gebeliğin en güvenli evresi olan ikinci üç ayı tercih ediyoruz. Ayrıca doğum anında da anneyi ameliyat edebiliyoruz. Rahim, rahim ağzı ve yumurtalık kanseri söz konusu ise sezaryen sırasında tamamlayıcı ameliyat ile kanserli bölgenin tedavisini de yapıyoruz.”

 

21 YAŞINDAN SONRA SMEAR TESTİNİ İHMAL ETMEYİN

 

Kanserin korunma, erken tanı için tarama ve tedavi ile atlatılabilir bir hastalık olduğunu vurgulayan Doç. Dr. İlhan, kadınlara çağrıda bulundu: “21 yaşından sonra tüm genç kadınlar, uygun zamanda muayenelerini ve başlangıç kanser tarama testlerini yaptırmalı. Genç kızların jinekolojik muayene ve smear testi yaptırması, ayrıca HPV aşısı yaptırmaları kanserle savaşta en önemli adımı oluşturuyor. Düzenli jinekolojik muayene yapılanlarda kanser öncü lezyonları zamanında teşhis edilerek, uygun tedavilerle bu lezyonların kansere dönüşmesi engellenebilir.”

Kaynak: Editör: Sedat Yılmaz
Etiketler: Gebelik, Kanser, Yapmaz,, , Meme, Ve, Rahim, Kanserlerinden, Korur,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Gebelik Kanser Yapmaz,  Meme Ve Rahim Kanserlerinden Korur
Gebelik Kanser Yapmaz,  Meme Ve Rahim Kanserlerinden Korur
Gebelik Kanser Yapmaz,  Meme Ve Rahim Kanserlerinden Korur
Yorumlar
Haber Yazılımı