Chp Mersin İl Başkanlığı’ndan ‘Büyük Emekli Mitingi’ Çağrısı

Güncel 24.05.2024 - 11:30, Güncelleme: 24.05.2024 - 11:30
 

Chp Mersin İl Başkanlığı’ndan ‘Büyük Emekli Mitingi’ Çağrısı

CHP Mersin İl Başkanı Koral Ömür düzenlediği basın toplantısı ile toplumun tüm kesimlerini 26 Mayıs Pazar günü Ankara Tandoğan Meydanı’nda yapılacak olan ‘Büyük Emekli Mitingi’ne davet etti.

Parti İl Örgütü binasında düzenlenen basın toplantısında mevcut iktidarın emeklileri açlık ve sefalete mahkum ettiğini vurgulayan Ömür, “Yıllarca çalışarak ülkesine emek veren ancak bugün düşük emekli geliriyle yaşamaya çalışan 16 milyonun üzerinde yurttaşımızın sesini duyurmak, haklı taleplerini dile getirmek ve mücadelelerine destek vermek amacıyla karşınızdayız. Derinleşen ekonomik krizin faturasını emekliye, emekçiye, işçiye, memura, ücretliye, esnafa, öğrenciye yani topyekûn vatandaşlarımıza ödetmeye niyetlenen Adalet ve Kalkınma Partisi’nin çözüm değil kriz üreten siyasetine dur demek için alanlardayız” dedi.  AKP iktidarının, enflasyon yükselirken eriyen maaşları görmezden geldiğini, milyonlarca kişiyi ‘insanca yaşam’ yerine ‘sefalet koşullarında yaşam’a mahkûm ettiğini ve ‘bu büyük adaletsizliğe son verin’ demek için meydanlarda olacaklarını dile getiren Ömür, “5 bin liralık dul-yetim aylığıyla geçinmeye çalışırken ev kirası 10 bin liraya çıkan Hülya teyzenin hakkını aramak için, ‘Açım, aç’ diyen emeklilerimizin isyanını dile getirmek için, sefalete mahkûm edilen emeklilerimizin adalet ve insanca yaşam taleplerini dile getirmek için, arkasında borç listesi bırakarak intihar eden emekli Hasan Amca için buradayız” diye konuştu. İktidarın 2024 yılı başında adeta büyük bir nimetmiş gibi en düşük emekli aylığını 10 bin TL’ye tamamladıklarını anımsatan Ömür, ülkeyi yönettiğini iddia edenlerin dedikleri ile yaptıkları örtüşmeyince 10 bin lira aylıkla hayata tutunmaya çalışan milyonlarca emekli için yoksulluğu bile artık lüks hale getirdiklerini söyledi. Ömür, en düşük emekli aylığının, yılın henüz ilk 4 ayında çoktan eridiğini ve Mayıs ayı enflasyonu geldiğinde daha da eriyeceğini belirterek, aylıkları günden güne buharlaşan emeklilerin 100 gram dahi et alamayıp, pazar-manav tezgâhlarına bile bütçe yetiştiremez hale geldiklerini kaydetti. Derin bir hayat pahalılığıyla baş başa bırakılan, kaderine terk edilen emeklilerin hali hazırda olağanüstü yoksulluğun pençesinde olduklarını sözlerine ekleyen CHP Mersin İl Başkanı Ömür, “Gelirinin tümünü harcadıkları halde asgari gıda enerji-barınma-sağlık-tüketim gibi temel ihtiyaçlarını bile karşılayamayan emekli yurttaşlarımız bu manada sosyal ölüme terk edilmiştir! Bu sebeple binlerce, on binlerce emeklimizle omuz omuza aynı talepleri dile getirmek üzere hafta sonu Ankara’da toplanacağız” ifadelerini kullandı. CHP Genel Merkezi önderliğinde düzenlenecek mitingte ‘Emekliler lütuf değil, hakkını istiyor’ diyeceklerini aktaran Ömür şunları söyledi: “En düşük emekli aylığı asgari ücretle aynı seviyede olana dek mücadele edeceğiz. Emekli bayram ikramiyeleri en az asgari ücret düzeyinde olana kadar mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Emekli aylıkları arasındaki farklılıkları giderecek intibak yasasını hayata geçirdiğimiz gün, ‘kazandık’ diyeceğiz. Onurlu yaşam hakça bölüşüm için tüm emeklilerimizi ve yarının emeklisi olacak tüm emekçileri 26 Mayıs Pazar günü saat 14.00’te Ankara’da Tandoğan Meydanı’na bekliyoruz.”
CHP Mersin İl Başkanı Koral Ömür düzenlediği basın toplantısı ile toplumun tüm kesimlerini 26 Mayıs Pazar günü Ankara Tandoğan Meydanı’nda yapılacak olan ‘Büyük Emekli Mitingi’ne davet etti.

Parti İl Örgütü binasında düzenlenen basın toplantısında mevcut iktidarın emeklileri açlık ve sefalete mahkum ettiğini vurgulayan Ömür, “Yıllarca çalışarak ülkesine emek veren ancak bugün düşük emekli geliriyle yaşamaya çalışan 16 milyonun üzerinde yurttaşımızın sesini duyurmak, haklı taleplerini dile getirmek ve mücadelelerine destek vermek amacıyla karşınızdayız. Derinleşen ekonomik krizin faturasını emekliye, emekçiye, işçiye, memura, ücretliye, esnafa, öğrenciye yani topyekûn vatandaşlarımıza ödetmeye niyetlenen Adalet ve Kalkınma Partisi’nin çözüm değil kriz üreten siyasetine dur demek için alanlardayız” dedi.

 AKP iktidarının, enflasyon yükselirken eriyen maaşları görmezden geldiğini, milyonlarca kişiyi ‘insanca yaşam’ yerine ‘sefalet koşullarında yaşam’a mahkûm ettiğini ve ‘bu büyük adaletsizliğe son verin’ demek için meydanlarda olacaklarını dile getiren Ömür, “5 bin liralık dul-yetim aylığıyla geçinmeye çalışırken ev kirası 10 bin liraya çıkan Hülya teyzenin hakkını aramak için, ‘Açım, aç’ diyen emeklilerimizin isyanını dile getirmek için, sefalete mahkûm edilen emeklilerimizin adalet ve insanca yaşam taleplerini dile getirmek için, arkasında borç listesi bırakarak intihar eden emekli Hasan Amca için buradayız” diye konuştu.

İktidarın 2024 yılı başında adeta büyük bir nimetmiş gibi en düşük emekli aylığını 10 bin TL’ye tamamladıklarını anımsatan Ömür, ülkeyi yönettiğini iddia edenlerin dedikleri ile yaptıkları örtüşmeyince 10 bin lira aylıkla hayata tutunmaya çalışan milyonlarca emekli için yoksulluğu bile artık lüks hale getirdiklerini söyledi. Ömür, en düşük emekli aylığının, yılın henüz ilk 4 ayında çoktan eridiğini ve Mayıs ayı enflasyonu geldiğinde daha da eriyeceğini belirterek, aylıkları günden güne buharlaşan emeklilerin 100 gram dahi et alamayıp, pazar-manav tezgâhlarına bile bütçe yetiştiremez hale geldiklerini kaydetti.

Derin bir hayat pahalılığıyla baş başa bırakılan, kaderine terk edilen emeklilerin hali hazırda olağanüstü yoksulluğun pençesinde olduklarını sözlerine ekleyen CHP Mersin İl Başkanı Ömür, “Gelirinin tümünü harcadıkları halde asgari gıda enerji-barınma-sağlık-tüketim gibi temel ihtiyaçlarını bile karşılayamayan emekli yurttaşlarımız bu manada sosyal ölüme terk edilmiştir! Bu sebeple binlerce, on binlerce emeklimizle omuz omuza aynı talepleri dile getirmek üzere hafta sonu Ankara’da toplanacağız” ifadelerini kullandı.

CHP Genel Merkezi önderliğinde düzenlenecek mitingte ‘Emekliler lütuf değil, hakkını istiyor’ diyeceklerini aktaran Ömür şunları söyledi:

“En düşük emekli aylığı asgari ücretle aynı seviyede olana dek mücadele edeceğiz. Emekli bayram ikramiyeleri en az asgari ücret düzeyinde olana kadar mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Emekli aylıkları arasındaki farklılıkları giderecek intibak yasasını hayata geçirdiğimiz gün, ‘kazandık’ diyeceğiz. Onurlu yaşam hakça bölüşüm için tüm emeklilerimizi ve yarının emeklisi olacak tüm emekçileri 26 Mayıs Pazar günü saat 14.00’te Ankara’da Tandoğan Meydanı’na bekliyoruz.”

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve inovatifhaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.