Haber Detayı
09 Nisan 2019 - Salı 17:44
 
Bahar Yorgunluğuna Karşı Doğal Reçete
Baharın gelişiyle kendinizi yorgun, mutsuz ve dikkatsiz hissediyorsanız beslenmenizde ve bedensel aktivitelerinizde bazı değişiklikler yapabilirsiniz. Örneğin kahvaltı sofranızda yumurta, muz ve yulaf ezmesine yer açarak güne enerjik başlayabilirsiniz. Yoğurda kakao ekleyerek stresi azaltabilir, günde bir avuç kabak çekirdeği çitleyerek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz
SAĞLIK Haberi
Bahar Yorgunluğuna Karşı Doğal Reçete

Kışın soğuk günleri yavaş yavaş yerini ılık bahar günlerine bırakırken, “çok yoruluyorum, sürekli bitkin hissediyorum” gibi şikâyetler de giderek daha fazla duyuluyor. Bahar ayının gelişi kimine enerji ve canlanma hissi verirken; kimilerinde ise halsizlik, yorgunluk, sürekli uyuma isteği, eklem ağrısı, mutsuzluk ve dikkat dağınıklığı gibi sorunlara neden olabiliyor. Üstelik önlem alınmadığı takdirde bu yorgunluk kronikleşebiliyor. Oysa doğru bir beslenme programıyla bahar yorgunluğuyla baş etmenin mümkün olduğunu belirten VM Medical Park Mersin Hastanesi’nden Beslenme ve Diyet Uzmanı Meltem Gök, bahar yorgunluğundan mustarip olanlara doğal beslenme reçetesi yazdı:

KAHVALTIDA YUMURTADAN VAZGEÇMEYİN: “Örnek protein” şeklinde tanımladığımız yumurta; demir, krom iyot minerallleri ile niasin, E ve B2 vitamini açısından da zengin olduğu için bitkinlik hissini azaltır. Sabah yenilen bir adet yumurta, hızlıca enerji verir.

 

MUZ YİYEREK ŞEKERİ DENGELEYİN: Tam bir enerji bombası olan muz, uyandığınızda şeker ihtiyacınızı bastırmak için harika bir başlangıç olabilir. B vitaminleri, lif, potasyum ve karbonhidrat açısından zengin olan muz, hem fiziksel hem de zihinsel yorgunlukla mücadele eder. Enerji depolarını doldurur ve kas onarımını hızlandırır.

 

YOĞURDA KAKAO EKLEYİN STRESİ YENİN: Ete kıyasla daha fazla demir içeren kakaoyu yoğurda veya hazırladığınız smoothie’ye ekleyebilirsiniz. Kakao, stresi ve yorgunluğu azaltarak enerji veren magnezyumun da en önemli kaynağıdır. Ayrıca B vitaminleri, protein, lif ve çinko açısından da zengindir.

 

YULAF EZMESİ YORGUNLUK SAVAŞÇISI: Yulaf ezmeli bir kahvaltıyla güne enerjik başlayabilirsiniz. Zira yorgunlukta mücadele eden bir başka ürün de yulaf ezmesidir. İçinde hem bolca karbonhidrat hem de beyninizi ve kaslarınızı harekete geçiren glikojen vardır. Ek olarak protein, magnezyum, fosfor ve B1 vitamini gibi birçok önemli besleyici de enerji seviyesini artırmaya yardımcı olur.

 

HER ÖĞÜNDE YOĞURT YA DA KEFİR: Protein, kalsiyum ve magnezyumun en önemli kaynaklarından biri olan yoğurt, sabahın erken saatlerinde veya yoğun tempolu bir iş gününün ardından kendinizi enerjik hissetmek ve yorgunluğunu atmak için birebirdir. Her öğünde probiyotik yoğurt veya kefir tüketebilirsiniz.

 

GÜNDE 1 AVUÇ KABAK ÇEKİRDEĞİ ÇİTLEYİN:  Kabak  çekirdeği yorgunlukla mücadele etmek için ideal. İçinde yüksek seviyede protein, sağlıklı omega-3 yağ asitleri ve B1, B2, B5 ve B6 vitaminleri içerir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek, enerji vermek ve yorgunluk belirtileri ile mücadele etmek için günde 1 avuç kabak çekirdeği tüketebilirsiniz.

 

YORGUNSANIZ SUSUZ KALMIŞSINIZDIR: Bahar geçişlerinde su tüketimini artırın. Yorgunluk, vücudun susuz kaldığının baş göstergesidir. Gün boyu hiç bir fiziksel aktivitede bulunmasanız bile terleme yoluyla su kaybedersiniz. Bu nedenle günde mutlaka 8 bardak su içmeye özen gösterin.

HAFTADA 3 SAAT SPOR İYİ GELİR: Açık havada yapılan sporun etkisi daha fazla olduğundan özellikle bahar aylarında yapılabilecek en güzel spor ‘yürüyüş’tür. Bunun dışında pilates, yoga ya da koşu da tercih edebileceğiniz alternatifler arasında yer alır. Kendinizi yormadan eğlenceli bir programla gevşeyebilirsiniz.

 

Kaynak: Editör: Sedat Yılmaz
Etiketler: Bahar, Yorgunluğuna, Karşı, Doğal, Reçete,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Bahar Yorgunluğuna Karşı Doğal Reçete
Bahar Yorgunluğuna Karşı Doğal Reçete
Bahar Yorgunluğuna Karşı Doğal Reçete
Bahar Yorgunluğuna Karşı Doğal Reçete
Yorumlar
Haber Yazılımı