Haber Detayı
26 Şubat 2019 - Salı 14:43
 
Çocuklarınız Ev İşlerine Yardım Etsin Fıtık Olmasın
Yaygın bir sağlık problemi olan bel ağrısı ve bel fıtığı görülme yaşı giderek düşüyor. Hareketsizlik ve obezite nedeniyle yeni neslin ileride fıtık olma ihtimalinin gittikçe arttığına dikkat çeken VM Medikal Park Mersin Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Hakan Bahçeci, aileleri uyarıyor: “Çocuklarınıza sorumluluk verin. Hiç değilse kendi başlarına üstlerini değiştirsinler, odalarını toplasınlar masadan tabaklarını alıp tezgâha koysunlar. Böylece biraz hareket etmiş olurlar.”
SAĞLIK Haberi
Çocuklarınız Ev İşlerine Yardım Etsin Fıtık Olmasın

Daha çok orta yaş sonrası özellikle yaşlılık hastalığı olarak bilinen bel fıtığı artık çocukları bile tehdit ediyor. Yaygın bir sağlık problemi olan bel ağrısı ve bel fıtığı görülme yaşı giderek düşüyor. VM Medikal Park Mersin Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Hakan Bahçeci, fıtığın çağımızın hastalığı olduğunu belirterek, özellikle yeni neslin ileride fıtık olma riskinin gün geçtikçe daha da arttığı uyarısında bulunuyor. Bahçeci, çocukları da tehdit eden bel fıtığı ile ilgili bilgiler verdi ve ailelere önemli uyarılarda bulundu.

İNTERNET BAĞIMLILIĞI VE OBEZİTE BÜYÜK TEHLİKE

Omurların arasında 'disk' adı verilen, içi su ve kollajenden oluşan yumuşak dokularda genetik etkenlerle zamanla dejenerasyon oluşur. Ancak genetik etkenlerin dışında uzun süreli sabit pozisyonda kalmak ve obezite gibi faktörler de dejenerasyona zemin hazırlar. Günümüzde ‘çağın hastalığı’ olarak tanımlayabileceğimiz bel fıtığının görülme oranı, özellikle masa başında çalışan sayısının artmasıyla hızla yükseliyor. Üstelik yeni neslin de ileride fıtık olma riski gün geçtikçe artıyor. Hastalığa, televizyon ve bilgisayar başında sabit pozisyonda geçirilen saatlerin artması, düzensiz beslenme ve hareketsizlik zemin hazırlıyor. Modern çağın teknoloji bağımlısı çocukları da maalesef hareketsizlik, obezite ve düzensiz beslenme üçgeninin kıskacına düşmüş durumda. İşte bu şeytan üçgeni çocukları aynı zamanda birer bel fıtığı adayı yapıyor. Oysa çocukların kas ve iskelet sisteminin sağlıklı gelişimi için ilk olarak sağlıklı beslenme alışkanlığının geliştirilmesi gerekiyor. Obezite, artık çok küçük yaşlara indi ve bu durum çocuklarımızın sağlığını her yönden etkiliyor. Bilgisayar, akıllı telefon bağımlısı haline gelen çocuklar bazen saatlerce yerlerinden kımıldamıyor.

ONLARA SORUMLULUK VERMEKTEN ÇEKİNMEYİN

Çocukları bu tehlikeli üçgenden korumada ailelere büyük görev düşüyor. Hareketliliklerini artırmak için sporu hayatlarına sokmamız, doğru açıda oturmalarını ve hareket etmelerini, sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmalarını sağlamamız gerekiyor. Onların sabit pozisyonda uzun süre kalmalarını engellemeliyiz. Aşırı korumacı olmaktan vazgeçmeli, çocuklarımıza sorumluluklar vermeliyiz. Kendi başlarına üstlerini değiştirmeleri, masadan tabaklarını alarak tezgaha koymaları, odalarını oyuncaklarını toplamaları gibi küçük sorumluluklar onların bedensel ve ruhsal gelişimlerine olumlu olarak katkı sağlayacaktır.

ŞEKER VE TANSİYON FITIĞA ZEMİN HAZIRLIYOR

Şeker, tansiyon ve damar sertliği gibi hastalıklar, vasküler yani damarsal yapıları etkileyen hastalıklardır. Bu durumda omurganın ve diskin beslenmesi de bozulur. Bel fıtığı olanlarda boyun fıtığı, boyun fıtığı olanlarda da bel fıtığı olma olasılığı yüksektir. Bel fıtığı hastalarının büyük çoğunluğu aynı zamanda diyabet ve tansiyon hastasıdır. Çocuklarımızın ileride bu sıkıntıları yaşamaması için geç kalmadan gerekli önlemleri almamızda fayda var.

YAZICIYI UZAK YERE KOYUN, ÇIKIŞ ALMAK İÇİN YÜRÜYÜ

 İnsanoğlu yapısını hantallaştırdıkça bu hastalığın oranını arttırdı. Masa başında uzun süre aynı pozisyonda oturan kişilerde bu hastalığın oluşma riski daha yüksek; çünkü oturdukça hantallaşıyorlar. Oysa ki buna karşı küçük ama etkili önlemler almak mümkün. Hareketsizliği engellemek için yazıcılarını odanın uzak bir köşesinde kurmalarını, imkanları varsa yarım saatte bir kalkarak hareket etmelerini öneriyoruz.

 

 

 

Kaynak: Editör: Sedat Yılmaz
Etiketler: Çocuklarınız, Ev, İşlerine, Yardım, Etsin, Fıtık, Olmasın,
Yorumlar
Haber Yazılımı